1. Anasayfa
  2. Yaşam

Aynı Anda Birden Fazla İşte Çalışmak: Normal mi Sayılacak?

Aynı Anda Birden Fazla İşte Çalışmak: Normal mi Sayılacak?
0

Günümüzün rekabet dolu iş piyasasında, birçok insan aynı anda birden fazla işte çalışmak zorunda kalıyor. Bazı insanlar farklı alanlarda uzmanlaşmak ve farklı beceriler kazanmak için birden fazla işte çalışırlar. Diğerleri ise maddi ihtiyaçlarını karşılamak için aynı anda birden fazla işte çalışmak zorunda kalırlar.

Amerika’da günlük işlerde çalışma oranı her geçen gün artıyor. Bu durum hem işverenler için hem de boş saatlerinde extra para kazanmak için güzel bir haber. Daha iyisi ise yakın gelecekte bunun normal olarak karşılanacak olması. Dünya ekonomisi artık daha girişimci bir hal almaya başladı. Teknoloji dünyasında artık iş yapmak için kullanılan araçların çoğu çok ucuz veya ücretsiz. Site tasarlamak, pazarlama, reklam yada kısa sürede kod yazmayı öğrenmek artık hem ucuz hem de çok basit bir hal aldı.

Etsy gibi platformlar ek iş yapmayı sağlayarak artık girişimcilerin sayısını arttırıyor. Bunun gibi araçlar ücretsiz ve 12 yaşında kendi işini kuran bir çocuğun hikayesini bile her ay okuyoruz. Bu dijital araçlar sayesinde artık internet veya teknoloji ile bağlantılı olmayan işler için de işe yarar ortamlar oluştu. Evini boyatmak isteyenler boyacı buluyor, inşaat için inşaatçı veya tesisatçı bulunuyor. Bu iyi birşey çünkü insanlar artık işe yarayabilecek bütün özelliklerini bir şekilde değerlendirebiliyor.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 1968 yılında yarı zamanlı çalışanların oranı %13.5 iken 2016 yılında %18.5’e yükselmiş. Bu dijital platformlar sayesinde artık basit işler için çok fazla vakit harcamaya gerek kalmadan işler kısa sürede bitirilebilecek. Böylece insanların boş kalma zamanları artacaktır. Örneğin; bir yazılımcı yarı zamanlı aldığı bir projeyle uğraşırken Uber şöförlüğü de yapabilecek.

Biraz daha yaşlı olan çalışanlar için bu dönüşüm biraz zor olacak ama genç nesil zaten bunu deneyimleyerek öğreniyor. Bu yeni çalışma metoduyla insanların çalışma alışkanlıkları değişecek. Şirketler de bu değişimi önceden farkedip çalışanlarını buna adapte etmeye başlasalar iyi olur. Şirketler daha girişimci ve yeni dünyayı daha iyi okuyan çalışanlara sahip olacağı için çok daha şanslı diyebilirim.

Bu değişimin kolay olacağını söylemek zor ama bundan korkmamamız lazım. Tam aksine bu değişimi benimsemeli ve insanlara daha iyi bir gelecek sunmak için gerekli araca, bilgiye ve yeteneğe sahip olduğumuzu bilmeliyiz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir