1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Çalışırken Kendi İşinizi Kurmak İçin 7 Tavsiye ve İpuçları

Çalışırken Kendi İşinizi Kurmak İçin 7 Tavsiye ve İpuçları
0

Kendi işini kurmak isteyen; ancak günlük işinden de ayrılmadan bu işi yapmak isteyen birçok kişi bulunuyor. Günlük işi bırakmak birçok kişi için büyük bir risk, çünkü kendi işlerinin ne kadar sürede büyüyeceğini ya da tutup tutmayacağını bilemiyorlar. Bu sebeple de maddi riskin altına girmekten kaçınıyorlar.

Öncelikle birçok kişinin merak ettiği soruyu cevaplayarak başlayalım. Günlük işinizde devam ederken, kendi işinizi de kurmanız mümkün. Bir e-ticaret sitesi kurduktan sonra, iki işi de beraberinde götürebilirsiniz.

Bu sorunun yanıtını vermek bu kadar kolay olsa da, bunu hayata geçirmek her zaman bu kadar kolay olmuyor. Birçok girişimcinin en çok zorlandığı ve hata yaptığı konuların üzerinde durulması gerekiyor. Bu hatalardan ders almak, kendi işinizi kurmadan önce bazı kararlar almanız da bir o kadar önemli.

İşte günlük işinize devam ederken hayallerinize doğru adım adım ilerlemeniz için yapmanız gerekenler:

İş kurma sebebinizi ele alın

Sadece deneme amaçlı ya da merak için bir atılım yapmayı düşünüyorsanız, iki işi birden devam ettirme konusunda zorlanabilirsiniz. Kendi işinizi neden kurmak istediğiniz konusunda çok net olmalısınız.

Bir ek gelir elde etmek mi istiyorsunuz? Ya da içinde bulunduğunuz işten memnun değilsiniz ve sizi mutlu edecek bir iş mi yapmak istiyorsunuz? İçinde bulunduğunuz durumdan kaçmak için mi böyle bir yola başvuruyorsunuz? Kariyerinizi farklı bir alana mı yöneltmek istiyorsunuz?

Neden böyle bir işe kalkıştığınız konusunda net olduktan sonra, kuracağını işe olan yaklaşımınız değişecektir ve bu konudaki kararlılığınız daha da artacaktır.

Neden sorusunun cevabı işinize başlamanızda ki en önemli ilk adımdır. Bu nedenleriniz ne kadar sizin için önemliyse, girişiminizde bu hedeflerinize ulaşma isteğiniz çok büyük bir motivasyon sağlayacaktır.

Kendinizi hayallerinize adayın

Bir şeyi gerçekten arzulayarak çalışmak çok farklıdır. Hayalleriniz başarınızı görmenizde bağlayıcı bir etki gösterir. Ne tür bir engelle karşı karşıya olsanız pes etmek yerine kendinizde çözümü bulmalısınız.

Bu işi hayata geçirebilmek ve ayakta tutabilmek için ne gibi fedakarlıklar yapabilirsiniz? İşin sonuna gidecek kadar iradeniz var mı? Karşılaştığınız zorluklar ne büyüklükte olursa olsun, işinizin arkasında durmaya kararlı mısınız?

Eğer yaptığınız işe bu kadar inanmıyorsanız, büyük ihtimalle istediğiniz sonuçları alamayacaksınız.

İşletmeniz için kişisel bir vizyon oluşturun

İşletmenizin vizyonunu çok özel ve ayrıntılı bir şekilde oluşturun. İşletmenize yön vermek amacıyla belirlediğiniz vizyon bu işletmeyi benzerlerinden ayıran görev ve ortak değerlerdir. Bu iş ile neleri başarmak istiyorsunuz? Nasıl bir hedef kitleye, tüketicilerin ne gibi sorunlarını çözmek istiyorsunuz? Uzun vadede bu işi nasıl bir yere getirmeyi planlıyorsunuz? Ayda ve yılda ne kadar kazanmak istiyorsunuz? Bu işin, yaşam tarzınızı nasıl bir şekilde etkilemesini istiyorsunuz?

Bir vizyon oluşturmak işinizi daha ciddiye almanızı sağlar ve odağınızın bu noktada kalmasına yardımcı olur.

Bu vizyonunuzu yüksek sesle her sabah ve akşam tamamen sonuçlanana kadar okuyun. Her gün sonuçlar üzerinde odaklanarak fark etmediğiniz noktaları ve olumsuz şeyleri fark edebilirsiniz.

Bir akıl grubu oluşturun/katılın

Bu alanda tecrübesi olan ve size danışmanlık yapabilecek birilerini bulmanız da oldukça önemli. Bilmediğiniz bir alanda iş yapmayı düşünüyorsanız, size yol gösterecek birileriyle çalışmak, birçok konuda size fayda sağlayacaktır.

Eğer çevrenizde böyle bir danışmanlık sağlayacak kimse yoksa, girişiminizin alanı ile ilgili etkinliklere katılarak insanlarla tanışmaya başlayın. Onlarla bir şekilde iletişim kurarak, onların fikirlerini almaya çalışın. Fikirlerine güvendiğiniz insanlara danışmanlık konusunda tekliflerde bulunun. Bunu bir iş çerçevesinde tutabileceğiniz gibi ikili ilişkilerinizi güçlendirerek bir dostluk bağı da kurabilirsiniz.

Online, telefonla veya karşılıklı görüşerek gerçekleştirilen akıl grupları görüşmeleri mevcuttur.

Öğrenmeye ve gelişime açık olun

İşinizin yönetimi ve kurulumu sırasında karşınıza birçok yeni zorluk çıkacaktır. Bu zorlukları aşmak için yeni yetenekler edinmeniz gerekir. Devamlı olarak yeni yetenekler öğrenmeye hazır mısınız? Elinizdeki sermaye kısıtlıysa, bu işleri devamlı olarak dışarıdan destek alarak yaptıramayabilirsiniz. Bunun için bazı konuları kendiniz öğrenmelisiniz. Aksi takdirde devamlı olarak dışarıya iş yaptırdığınızda, elinizdeki sermayeyi çok hızlı bir şekilde bitirebilirsiniz. Buna engel olmak için de devamlı olarak yeteneklerinizi geliştirmeye hazırlıklı olmalısınız.

Günlük işinizde pozitif kalın

Günlük işinizi sevmiyor olabilirsiniz; fakat bu süreçte ek işinizin finansmanını bu işin sağladığını da unutmamanız gerekiyor. Günlük işinize devam etmedeki en büyük sebebinizin maddiyat olduğunu ele alacak olursak, kendi girişiminizi ayağa kaldırana kadar burada günlük işinize devam etmeniz gerekecektir.

Bu nedenle de günlük işinizi yaparken mümkün olduğunca pozitif kalmaya ve bu işi sizi daha iyi bir yere getirecek olan bir araç olarak düşünün. Aksi takdirde, buradaki mutsuzluğunuz kendi girişiminizi de olumsuz olarak etkileyebilir.

Günlük hedefler belirleyin

Planlı bir şekilde hareket etmek ve günlük hedefler belirlemek, işinizi hayata geçirmek için oldukça gerekli bir davranış. Bunun için de kendinize günlük hedefler belirleyin. Haftanın başında bu planları yapabilirsiniz ve kendinize haftalık bir takvim oluşturabilirsiniz. Her gün için farklı işlere odaklanabilir ve böylelikle daha hızlı bir şekilde sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Günlük, haftalık ve aylık planlarınızın olması, ne kadar sürede kendi işinizi hayata geçireceğiniz ve bu işten para kazanacağınız konusunda size bir fikir verecektir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir