1. Anasayfa
  2. Rehber

Elon Musk’ın işe alımlar sırasında uyguladığı 6 strateji

Elon Musk’ın işe alımlar sırasında uyguladığı 6 strateji
0

Elon Musk, sahibi olduğu şirketlerde çok derin ve tutkulu işler yapmaya çalışıyor. Bunları yapabilmek için de işe aldığınız insanların da aynı tutkuyu benimsemeleri gerekiyor. Hem yetenekli hem de tutukulu kişileri işe alırken Elon Musk bazı taktikler izliyor ve siz Mars’ta koloni kurmak istemiyorsanız veya dünyanın enerjisini pillerle üretmek istemiyorsanız bile bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Adaylarla kendiniz görüşmeler yapın

SpaceX’in 5.000 kişilik bir şirket olduğunu düşünecek olursak gerçekten çok yoğun bir işe alım süreci olduğunu söylemek mümkün. Elon Musk, belirli seviyeleri geçen her adayla kendisi görüşüp onayını ona göre veriyor ve böylece kendi kıstaslarını koruyabiliyor. Tabi ki her adayın her aşamasında yer almanız gerekmiyor. Belirli sınırlamaları ve aşamaları geçen kişileri soracağınız bir kaç soru ile sınayabilir ve kararınızı verebilirsiniz. Her şeye rağmen yoğun bir görüşme takvimi olacağı kesin.

Çözdükleri bir problemle ilgili sorular sorun

Eğer gerçekten çözüm üreten insanları işe almayı istiyorsanız görüşme yaptığınız kişiye daha önceki iş yerinde çözdüğü bir problem hakkında soru sorun. Elon Musk öyle yapıyor ve diyor ki “eğer gerçekten problemi çözen kişi o ise probleme ve çözüme ilişkin çok farklı açılardan yanıtlar verebilir. Eğer bir ekibin parçasıysa ve asıl çözüm üreten o değilse çok da detaylı yorum yapamayacaktır.” Siz de bu tarz yöntemlerle hızlı ve etkili elemeler yapabilirsiniz.

Görüşme anında çözmeleri gereken problemler sorun

Google’ın, Facebook’un, Microsoft’un ve daha bir çok büyük şirketin işe alım görüşmelerinde sorduğu “hileli” sorular meşhurdur. Ararsanız onlarca örneğini bulabilirsiniz. Bu sorular, tamamen problem çözme yeteneği, kavrama ve tabi ki zeka ile alakalıdır. Eğer aradığınız kişinin özellikleri bunlar olacak ise benzer sorular sorup cevaplarını değerlendirebilirsiniz.

Diplomayı dert etmeyin

Musk, adayların diplomasına bakılmasını şart koşmayan yenilikçi kişilerden biri. Bunu yapmasının nedenini ise şöyle açıklıyor: “Dünyayı değiştiren kişilerin bir bölümünün herhangi bir üniversite diploması bulunmuyor. Onları işe alma şansınız olsaydı çok şanslı olurdunuz değil mi?”

En iyi adaydan daha azını kabul etmeyin 

Elon Musk, SpaceX içerisinde yoğurt standı kurulduğu dönemde işe alım yöneticilerinden birine gidip Pinkberry’de ayın çalışanını bulup işe almasını söylemiş. Hangi pozisyon olduğu önemli değil. En üst seviyeden en temel seviyeye kadar en iyilerini almak en büyük önceliğiniz olsun.

Doğru zihniyeti arayın

Son derece yetenekli olmak çok önemlidir ama bununla beraber çok önemli bir şey daha var ki o da zihniyet. Her zaman önceliğiniz “olumlu” tutum sergileyen kişileri işe almak olmalı. Olumlu duygular bulaşıcıdır tıpkı olumsuz düşünceler gibi. Çalıştığınız kişileri sevmek önemlidir. Aksi halde her şey çok kötüye gider.

Elon Musk olmak kolay değil ama bir yerden başlamak gerekiyor.

İlginizi Çekebilir
liderlik-nedir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir