1. Anasayfa
  2. Rehber

Elon Musk’ın Toplantılara Yaklaşımı ve Maliyet Hesaplaması

Elon Musk’ın Toplantılara Yaklaşımı ve Maliyet Hesaplaması
0

Elon Musk’ın toplantılarının sürekli olarak çok verimli olduğu yönünde paylaşımlar yapılıyor. Bir Quora kullanıcısı, ilgili bir kişiden cevap alabilme umuduyla bunu herkese açık bir şekilde sormuş ve Elon Musk ile çalışmış bir mühendisten güzel bir cevap almış.

İşin sırrı aslında herkesin bildiği fakat yapamadığı bir şey: “Özetle, sadece gerçekten gerekli durumlarda toplantı yapıyor ve toplantılara katılıyor” diyor SpaceX’de malzemeleri birleştirme alanında çalışan mühendislerden Skyler Shuford.

Shuford, SpaceX’de Elon Musk ile çok fazla toplantı yapmadığını, fakat ondan çok daha uzun süre çalışmış ve hala çalışan bir arkadaşının başından geçen bir olayla Elon Musk’ın olaya bakış açısını özetliyor.

Bir toplantı sırasında Elon Musk, Shuford’un arkadaşına dönerek şöyle demiş: “Sen hiçbir şey söylemedin. Neden buradasın?” Çok açık ve net değil mi? Birçoğumuz için bu söylem kabaca gelebilir, fakat gerçekten durum budur. Eğer işin yoksa, bir şeyler söylemeyeceksen veya süreci hızlandırmak için bir fayda sağlamayacaksan neden toplantıya katılıyorsun? Çoğu zaman bir e-posta işini çözmüyor mu? Birçok durumda iki dakika arkadaşının yanına uğrayıp sormak da yine büyük zaman kayıplarından kurtarmaz mı?

Toplantılar gerçekten maliyetli şeylerdir. Birçok kişi için bir anlam ifade etmese de iyi şirketlerde ortalama bir mühendisin saat değeri 80-100 dolar civarındadır ve 10 kişinin katıldığı ve sadece 1 saat harcanan bir toplantının maliyeti neredeyse 1.000 dolar oluyor. Yapılan toplantının değeri en az bu kadar olmalı. Eğer böyle bir mantaliteyle hareket ederseniz hem zaman hem maliyet açısından kazançlı çıkarsınız.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir