1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Girişimcilerin Sıklıkla Yaptığı 5 Hata

Girişimcilerin Sıklıkla Yaptığı 5 Hata
0

Girişimciler yatırım yapacakları yeni alanlarda pazarlama stratejileri belirlerken artık çok daha dikkatli hareket ediyor. Çünkü bir iş alanı üzerine yeni bir girişimde bulunmak artık eskisi kadar çığır açan bir fikir veya hareket olarak değerlendirilemeyebiliyor.

Üstelik son dönemlerdeki yeni girişimler yüzde 80-90 oranında başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bu elbette yatırım fikirlerinin kötü olmasıyla değil alternatiflerin fazla olması ve pazarlamada sınırların zorlanmasıyla ilgili bir durum. Yeni bir girişim için hazırlık yapıyorsanız, bu yeni iş alanınıza ilişkin pazarlama stratejileri geliştiriyorsanız, bazı ayrıntılara dikkat etmenizde fayda var.

İşte girişimcilik konusunda uzman görüşleri ve yapılan online araştırmalar ışığında elde edilen bazı sonuçlara göre girişimcilerin en sık yaptığı 5 hata…

1. Şirket kültürünün hedef kitleye uygun olmaması

Bir işletmenin sahip olması gereken en önemli unsurlardan birinin o firmanın kültürü olduğunu söyleyebiliriz. Pazarlama stratejilerinin de bu kültüre uygun şekilde belirlenmesi de son derece önemli. Bu kültürün yayılması ve devamlılığının sağlanması için de şirket profiline uygun kişilerin ya da bu profili geliştirecek vizyona sahip adayların işe alınması gerekir. Yetenekli, heyecanlı ve azimli şirket çalışanları, girişimler için oluşturulacak ekiplerde sürdürülebilir işler yapılmasına katkı sağlar. Ayrıca bu ekiplerde karakterlere göre rol dağılımı yapılması ve ekibe rehberlik edecek bir kişinin çalışanlar arasında mutlaka bulunması gerekir.

2. Yanlış teknolojiyi kullanmak

Bazı işletmeler, girişimlerinde hedef kitlelerini doğru şekilde belirleyemedikler için yanlış teknolojiler kullanarak onlara ulaşmakta ve kendilerini tanıtmakta sorun yaşayabilir. Örneğin sosyal medyanın her platformu, her işletme ve girişim için uygun olmayabilir. Ayrıca mobil optimizasyonlar konusunda da yeterli araştırmaların yapılmaması ve akıllı telefonlara optimizasyonların sağlanmaması da günümüzde sıkça yapılan bir diğer teknoloji hatası olarak ifade edilebilir.

3. Bir koltukta iki karpuz taşımaya çalışmak

“Ya hepsi ya da hiçbiri” gibi bir bakış açısı, her işletmeye uygun olabilecek bir vizyon olmayabilir.. Bazı işletmeler ve girişimcilikler bu nedenle başarısızlık yaşayabilir. Potansiyelleri iyi değerlendirememek ve şirket kapasitesi için doğru ölçümleri yapamamak, firmaların altından kalkılamayacak maliyetleri ve işgücü eksikliğini de beraberinde getirir. Tüm bunlar için sarf edilen efor, eksik sosyal medya promosyon çalışması ve hedef kitleye ulaşamama gibi sonuçları doğurduğundan girişimin başarısı konusunda hızla düşen bir grafik oluşmasına neden olur.

4. Hedefi baştan belirlememek

Hedef kitlenin yanı sıra belli bir pazarlama hedefini belirlememek de büyük ölçüde kayıplara yol açar. Potansiyel satış miktarından daha fazlası için daha fazla kaynak ve yatırım maliyetinin oluşması, bir sonraki adım için elinizde olması gereken sermayenin erimesine yol açabilir. Bu nedenle, pazarlama stratejilerinde önceden satış ve karlılıkla ilgili hedefler belirlenmesi, daha sonrası için elinizde kaynak kalmasını sağlar.

5. Üretimden pazarlamaya sıra gelmemesi

Üretim için, yeni ürünler ve projeler için bütün mental ve maddi gücünüzü harcadınız. Peki ya pazarlama? “Her ürün kendi pazarını yaratır” sözü artık çok gerilerde kaldı. Bir ürünün varlığının bilinmesi, hangi firma güvencesinde satışa sunulduğunun duyurulması gerekir. Bu da bir pazarlama yöntemi belirlemenin ve strateji oluşturmanın önemini beraberinde getiriyor. Eğer bu konuda gerekli çalışmaları yapacak bir ekibiniz yoksa bu ekibi oluşturabilir ya da pazarlama stratejileri oluşturmaya vakit ayırmak için planlama yapabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir