1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Google İşe Alım Sürecinde Kısa ve Öz Mülakatlar Kullanıyor

Google İşe Alım Sürecinde Kısa ve Öz Mülakatlar Kullanıyor
0

Google, işe alım sürecinde kısa ve öz mülakatlar kullanarak adayların teknik becerilerinin yanı sıra problem çözme, yaratıcılık, iletişim ve takım çalışması gibi becerilerini de ölçmeyi amaçlar. Mülakatlar genellikle 30-45 dakika sürer ve teknik mülakatlar ile davranışsal mülakatlar olmak üzere iki tip yapılır. Teknik mülakatlarda, adayların algoritma, veri yapıları, programlama dilleri ve sistem tasarımı hakkında bilgi sahibi olup olmadığı ölçülürken, davranışsal mülakatlarda, adayların iş yerindeki davranışları, deneyimleri ve çalışma tarzları hakkında bilgi edinilir.

Google’ın işe alım süreci, adayların yalnızca teknik becerilerini değil, aynı zamanda iş yerinde başarılı olabilmeleri için gereken diğer becerilerini de ölçerek, en uygun adayları seçmesine yardımcı olur. Google’ın mülakat süreçleri, az yağlı, çok proteinli yiyeceklere benzetilerek, doğru soruların sorulduğu ve yarım saatten uzun sürmesinin gerekmediği şekilde tasarlanmıştır.

Google’ın mülakatlarının yarım saatten fazla sürmemesinin nedeni, işe alım müdürlerinin yarım saatte karşılarındaki kişiyle bir mülakat daha yapıp yapmayacaklarına karar verebilecek nitelikte olmalarıdır. Google, görüşmeleri yarım saatle sınırlandırmaları gibi, mülakata kalacak adayları da beş kişiyle sınırlandırarak verimli bir işe alım süreci tasarlamıştır. Bu yapının uzun bir öğrenme sürecinden geldiği ve denenmiş ve verimliliği onaylanmış yöntemler olduğu belirtilmektedir.

Google Nasıl Çalışır isimli kitapta işe alım süreci hakkında detaylı bilgi verilerek, başka şirketler için de örnek olabilecek uygulamalar paylaşılmaktadır. Bu kitap, Google’ın mülakat sürecinde kısa ve öz mülakatların kullanımını ve doğru soruların sorulmasını vurgulayarak, en uygun adayları seçmek için nasıl bir yol izlendiğini anlatmaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir