1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Google yöneticilerinin yetkisinin olmadığı 3 alan

Google yöneticilerinin yetkisinin olmadığı 3 alan
0

Google’da yönetici pozisyonunda olmak, başka bir şirkette yönetici olmaya benzemiyor. Radical Candor: Be a Kickass Boss Without Losing Your Humanity (Radikal Samimiyet: İnsanlığınızı Yitirmeden Sağlam Bir Yönetici Olun) kitabının yazarı ve bir dönemin Adsense ve Youtube yöneticisi Kim Scott bunun sebebini Google’da bütün kararların çoğunlukla fikir birliğine bağlı olması olarak gösteriyor. Bugünlerde Google, şirket içinde olanların şirket içinde kalması ve dışarıdan kimse tarafından öğrenilmemesi için ciddi çabalar sarf ediyor. Ne var ki Qualtrics Insight Summit’te Kim Scott, Google’da yönetici olmanın nasıl olduğuna dair eşi zor bulunacak bilgileri bir konuşmasında dünyayla paylaştı.

Google yöneticileri tek taraflı karar veremezler

“Temel olarak Google, yöneticilerine diğer şirketlerin verdiği yetkiyi ve gücü vermiyor.” diyor Kim Scott. “Eğer Google’da bir yöneticiyseniz kimi işe alacağınıza, kimi işten çıkaracağınıza tek taraflı olarak karar veremezsiniz. Hatta çalışanlarınızı tek taraflı olarak değerlendirmeniz de söz konusu değildir.” diye de ekliyor.

Peki eğer bu yetkiler yöneticide değilse, bu konularda nasıl karar veriliyor? “Paketler” sayesinde olduğunu söylüyor Scott. “Bir grup insan, işe alınacak kişi ile mülakat yapıyor. Bu mülakatlar sonunda bir ‘mülakat paketi’ hazırlanıyor ve bu paket kişinin işe alınmasının tavsiye edilip edilmediğini belirtiyor.” diyor Scott. Bu grubun içinde işe alınacak kişinin gelecekteki yöneticileri, iş arkadaşları, hatta çalışanları da oluyor. Kim Scott, Google’da işe girmeden önce girdiği mülakatlarda gelecekteki muhtemel çalışanları tarafından da mülakata alındığını söylüyor.

İşe alım yapmak isteyen yönetici, çalışana karar veremez

Mülakatlar tamamlandıktan sonra hazırlanan paketler bir komiteye yönlendirilir. “İşe alım yapmak isteyen yönetici de kişinin işe alınıp alınmayacağı konusunda karar verici değildir.” diyor Scott. “Çalışana ihtiyacı olan ve işe alım yapmak isteyen yöneticiler bu noktada en fazla kişiyi kendi takımlarına almak için teklifte bulunabilirler. Ancak işe alınan çalışan başka bir ekipte çalışmayı tercih edebilir.” diye de ekliyor.

Sadece bu kadar da değil. Yöneticiler, takımlarındaki herhangi bir çalışanın Google içindeki başka bir işe geçmelerine de mani olma yetkisine sahip değiller. Hatta, bu durum tam da Scott’ın başına gelenle örtüşüyor. “Google’a girdiğimde bana rapor veren beş çalışanım vardı. Ancak çalışmamızın ilk haftasında üçü Google içinde farklı işlere geçtiler.” diye anlatıyor Scott.

Terfilerde yöneticilerin yetkisi daha da az

Yöneticilerin, çalışanların terfisi üzerindeki söz hakları iyiden iyiye aza indirgenmiş durumda. “Söz konusu mühendislik olduğunda bu durum gerçekten ilginç bir hal alabiliyor.” diyor Scott. “Çalışanlardan birisi çıkıp ‘Şu anda terfi için hazır olduğumu düşünüyorum’ diyebilir. Yöneticisi bu durumda, eğer çalışanın tecrübesini yeterli görmüyorsa, en fazla tavsiyede bulunabilir. Ancak buna rağmen çalışan kendisi için bir paket oluşturulmasına çalışabilir. Yöneticinin desteği olmadan bu paketin oluşturulması zor olsa da imkansız değildir.” diye devam ediyor Scott.

Diğer bir noktada, eğer yönetici de bu terfi talebini onaylıyorsa, çalışanının paketinin hazırlanması konusunda ona yardımcı olur. Terfiyi destekleyecek şekilde hazırlanan bir paket oluşturulur ve bu paket tekrar komiteye sunulur. “Ancak bu sefer çalışanın yöneticisi bu komitede bulunmaz ve çalışanın terfiyi alıp alamayacağına bu komite karar verir.” diye ekliyor Scott.

Karşılıklı dengenin sağlanması kolaylaşıyor

Her ne kadar dışarıdan karışık gibi görünüyor olsa da Google’daki işleyişi çok rahatlattığını söylüyor Kim Scott. Terfi paketi süreci sayesinde çok nadir “haksız terfi” olduğunu da örnek olarak gösteriyor.

Şirket içindeki genel çalışma ortamının da pozitif yönde etkilendiğini anlatıyor. “İyi bir yönetici olmak istiyorsanız, insanlarla iyi ilişkiler kurmanız gerekiyor.” diyor Scott. “İnsanların elinden tek taraflı yetkileri aldığınız zaman, onların iyi ilişkiler kurabilmesine olanak sağlarsınız. Bir tarafın güçlü bir tarafın da güçsüz olduğu bir ilişkiden daha kötü bir şey yoktur.” diye ekliyor.

Google için işe yarayan bu sistem, her şirket ya da her çalışan ekibi için uygulanabilir mi orası bilinmez ama buradan da çıkartılacak dersler olduğu aşikar. Fikir birliği ile alınan her karar daha katılımcı bir şirket kültürü yaratacağı gibi çalışanların arasında da daha iyi bir ilişkinin tesis edilmesini sağlayacaktır. Mutlu bir çalışma ortamının belki de temelinde bu yatıyordur.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir