1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Günün Verimliliğini Kanıtlamak İçin 4 Soru

Günün Verimliliğini Kanıtlamak İçin 4 Soru
0

Birçok kişinin iş hayatında karşılaştığı sorunlardan birisi; günbegün yapmak zorunda olunanların sayısının hızla artıyor olması. Bunun yol açtığı en büyük problemse kişinin günlük işlerini tamamlayamaması ile duyduğu hayal kırıklığı.

Bu hissi sıkça yaşıyorsanız engellemek için yapmanız gereken oldukça basit. Günün sonunda kendimizi değerlendirme kısmına geldiğimizde “Bugün yeteri kadar iş halledemedim.” demeden önce yeni bir liste yapmaya çalışın. Ve bu liste içerisinde kendinize birkaç soru sorarak o günün aslında ne kadar faydalı olduğunu anlamanızı kolaylaştırın. Kendinize olan yararlarını kanıtlayın.

İşte 4 soru da günün verimliliğini anlamanın yolu:

  • Bugün bana kim yardımcı oldu ve ben kime yardımcı oldum?

Yoğun bir günün ardından eminim size gün içerisinde yardımcı olmuş bazı konularda destek olmuş kişiler olacaktır. Bu kişileri takdir ederek, ihtiyaçları olduğu takdirde onlara yardım ederek onlar için bir iyilik yapın ve kendinize gününüzün ne kadar iyi geçtiğini kanıtlayın.

  • Bugün ne öğrendim?

Yeni şeyler öğrendiğimizde ilerleriz, ilerlediğimizde ise kendimizi daha iyi hissederiz. Geriye dönüp gün içerisindeki görüşmelere, maillere, sunumlara, etkileşimlere bakıp o gün kendinize yenilikler katacak ne öğrendiğinizi bulmalısınız. Kendinizle ya da çalışma ortamınızla ilgili olabilecek her şey size mutlaka bir şeyler katacaktır.

  • Yarın farklı olan ne yapacağım?

Gün boyunca öğrendiğiniz şeylere kafa yorduktan sonra yarın hayatınızda farklı olan neler yapacağınıza dair düşünün. Bu bazı şeyleri azaltmanız anlamına bile gelebilir. Gereğinden fazla olan gülümsemenizi ya da konuşmanızı azaltmak, sürekli söylediğiniz şeylerin farkına vararak onları tekrarlamaktan vazgeçmek gibi.

  • Bugün kullandığım hangi kişisel özelliğimle gurur duyuyorum?

Gününüzü yansıtan, en çok kullandığınız kişisel niteliklerinizi belirlemeye çalışın. Güzel davranışlarınızı seçin ve onaylayın. Onları onayladığınız takdirde daha fazla kullanmaya başlayacaksınız. Ve çevrenize karşı gösterdiğiniz olumlu davranışlar kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir