1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Hayatlarını değiştiren kararlar: Mutlu ve başarılı insanların öyküleri

Hayatlarını değiştiren kararlar: Mutlu ve başarılı insanların öyküleri
0

Birazcık şans oynasa bile başarının arkasındaki temel gerekçenin birkaç akıllı seçimden geldiğini hemen hemen hepimiz biliyoruz. Ve bu akıllı seçimler sonrası mutluluk…

Bu tarz insanların hepsi çok çalışmıştır, normal insanların 2-3 katı fazla çalışmışlardır. Onları diğerlerinden farklı kılan da daha çok çalışmaları ve başarmak istedikleri amaçlara odaklanmaları olmuştur.

Richard Branson, Elon Musk gibi adamları diğerlerinden farklı kılan direnmeleri ve hatalarından çıkardıkları ders olmuştur. Bunlar gibi milyarderlerin hepsi zamanında büyük düşüşler yaşadılar ama yılmadılar. Onları bu noktaya taşıyan hatalarından unutulmaz dersler çıkarmaları olmuştur. Yeni bir şirket açıp onu idare etmek bile çok zorken batmış, tükenmiş bir projeyi tekrardan hayata geçirmek ve bunun üzerinden başarılar elde etmek imkansızı başarmak gibi bir şeydir. Ama tarihe adını altın harflerle yazdırmak istiyorsanız size şunu söylemek isterim ki, başka seçeneğiniz yok.

Bütün başarılı girişimcilerin aldığı bazı hayat kurtarıcı kararlar vardır. Hep birlikte bunlardan etkili olan bir kaçına bakalım:

Başarısızlığı bir seçenek olarak görmemelisiniz

Sizleri başarıdan uzaklaştıran temel içgüdülerin başında, başarısızlığı da bir seçenek olarak görüp onu normalleştirmeniz yatmaktadır. Büyük girişimcilerin literatüründe başarısızlık kelimesi bulunmaz. Düşüşler, hayal kırıklıkları yaşayabilirisiniz ama bunu asla bir kabulleniş veya vazgeçiş olarak görmemelisiniz. Her düşüş bir eğitim süreci olarak görülmeli ve o düşüşten büyük dersler çıkarılmalıdır.

Tutkulu olun

Tutku, istek olmadan yürüdüğünüz başarı yolunda kendinizi başarısızlıkalarla mücadele etmeye çalışan ve bir müddet sonra bunu kaderinizmiş gibi kabullenen bir umutsuz vaka olarak görebilirsiniz. Bu uzun yolda rakiplerinizle yarışırken avantajlı duruma geçebilmek için yaptığınız işten zevk almanız gerekmektedir. Vergilerle uğraşırken kimse yaptığı işten zevk almaz ama işin insanlarala konuşma ve onlara yardımcı olma kısmına gelince ne kadar mutlu olabileceğimizi hepimiz az çok hesaplayabiliyoruz.

Merakının ittiği yere gittiğinde, ilgini çeken şeylerle iç içe yaşadığında ve seni en çok sıkan sorulara cevaplar bulduğunda; seni alanında en iyisi yapmaktan alıkoyacak bir şey kalmayacaktır.

Anlamlı şeyleri arayın

Yaptığınız işi sırf para kazanmak için yapıyorsanız hem başarılı hem de mutlu olmanız biraz zor olacaktır. İşinizde bazı anlamlı detaylar arayıp bulduğunuz zaman, hayat sizin için daha anlamlı bir hal alacaktır. Toms ayakkabılarının sahibinden örnek verecek olursak, ihtiyacı olan çocuklara 625 milyon dolar para yardımı yaparak ve 35 milyon çift ayakkabı göndererek işine çok büyük anlamlar katmış bulunmaktadır. Kendi işinize kendi amaçlarınız dışında başkalarınında mutluluğu ile bağlandığınız zaman daha çok mutlu olursunuz. İşinize daha sağlam motive olursunuz.

Diğerlerine oranla daha sıkı (akıllı) çalışın

Size yapabileceğim en büyük ve etkili tavsiye; hiç kimsenin yapmaya kalkışmadığı işleri yapmaya gönüllü olun, başkalarının kendine güvenmediği veya yapamam dediği alanlara yönelin. Başarıda en tepede olan her sporcu, girişimci o noktaya gelmek için diğerlerinden bir kaç kat daha fazla mesai harcamıştır.

Bu noktalara gelmek için partilerden ve televizyondaki eğlenceli bir filmden feragat etmiş olabilirler ama çok sağlam bir yetenek ve güçlü ilişkiler geliştirmişlerdir. Başarıyı yakalamak için egzersizin belli bir saati yoktur. Düşünceli, akıllı çalışan herkes ne kadarın en iyisi olması için yeteceğini bilir. Gerçek fırsatları yakalayıp, değerlendirdiğiniz zaman mükemmeli yakalamış olacaksınız.

Dinlenin, rahatlayın, gevşeyin

Günün, ayın ve  hatta yılın hemen hemen tüm zamanlarını büyük bir şekilde motive olmuş, amaçlarını gerçekleştirmeye çalışır bir şekilde olmak ne mümkün ne de mantıklıdır. Bu zamanları iyi ayarlamak ve sağlığınıza dikkat etmek gerekir. Bu ikisini dengede tutmak bir girişimci için olmazsa olmazlardandır.

Stanford’da yapılan araştırmalar saat başına düşen verimlilik haftalık 55 saatten sonra anlamsız hale gelmektedir. Yani anlayacağınız 55 saatten fazlası zarar. Enerjinizi toplamanız için dinlenmeye, farklı şeyler yapmaya, kafanızı boşlatmaya ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. İş dışındaki aktivitelerinizi akşamları ve haftasonları yapmanız iş saatlerine daha hazır girmenizi sağlayacaktır. Daha zinde bir haftaya girmiş olursunuz. İyi haftalar.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir