1. Anasayfa
  2. Ekosistem

İşleri gerçekleştiren insanların 5 akıllı alışkanlığı

İşleri gerçekleştiren insanların 5 akıllı alışkanlığı
0

Fikir üretmek ve uygulamak arasında köprü kurmak herkes için sezgi yoluyla keşfedilen bir şey değildir ve başarılı girişimcileri çok da başarılı olmayan girişimcilerden ayıran bir nitelik de onların işleri halletme yeteneği ve gönüllülüğüdür.

Kazananları kaybedenlerden ayıran aslında tek bir alışkanlık değildir. Onları farklı kılan şey; daha büyük bir hedefi destekleyen ve sürekli olarak hayata geçirilen bir davranışlar bütünüdür. Buradaki anahtar kelime ise süreklilik. Nasıl spor salonuna sıkça gitmediğinizde daha güçlü ve hızlı olamıyorsanız, sosyal becerileri geliştirmek de aynı şekilde işler. Bir şeyde iyi olmak için sarf ettiğiniz kendinizi yetiştirme ve adama konusunda motivasyonun aynısına sosyal becerileri geliştirmekte de sahip olmanız gerekir.

Herkes kendi işine yarayan davranış ve alışkanlıklara sahipken bizim size önereceğimiz ve olumlu sonuçların olan 5 davranış aşağıda yer alıyor.

1.Kendinize verdiğiniz sözleri tutun.

Başkalarına bir söz verdiğiniz zaman, işin ucunda kişisel itibarınız ve ilişkilerinizin kalitesi olduğu için o sözü tutma ihtimaliniz daha yüksektir. Peki ya kendinize verdiğiniz sözler? Kendinize verdiğiniz sözleri tutmamanız çok daha kolaydır fakat kendinize verdiğiniz sözleri tutmak karakterin temel aldığı  öz etkinliği ve özgüveni arttırır. Eğer engel tanımayan biri olmak istiyorsanız, öncelikle işe kendinize verdiğiniz sözleri tutmak ile başlayın.

2. Düşüncelerinizi anında yakalayın!

İyi fikirler aklınızdan bir anda geçip kaybolabilir. En sinir bozucu şeylerden biri de hafızanızda harika bir fikri arayıp durmaktır. Bu nedenle ilham size doğru atağa geçtiğinde, aklınıza gelen fikirleri hemen yazın. İster kendinize sesli mesaj bırakın, isterseniz kendinize mail atın. Daha da çabuk hareket etmek istiyorsanız, fikirle ilgili anahtar kelimeleri yazın ve gerisini sonra tamamlayın. Bu yöntemler hafızanızı harekete geçirecektir.

3. Kendinizi çok fazla ciddiye almayın!

Evet bununla ilgili eski bir deyiş var: “Eğer ben kendimi ciddiye almazsam hiç kimse almaz!” Yine de insanlar, toplantı sırasında onları uyutan biri yerine biraz mizah anlayışına sahip birini gördüklerinde ona doğru akın etme eğilimindedirler. Yani hayatınıza biraz espri anlayışı katmanızda fayda var. Tabi ki komik olmanın da bir yeri ve zamanı olduğu ise kesin! Açıkçası sizi izleyenleri ve odadaki havayı tanıyarak hareket etmeniz iyi olur. Aksi halde sadece kafanızın içindeyken komik olan bir espri yaparak bütün arkadaşlarınızı kaybetmeniz mümkün!

4. Kendinizi her gün yeniden inşa edin. 

Kişisel olarak kendine meydan okumak, bunu yapan insanda dayanıklılığı arttırır. Yaptığınız seçimler sizin bugünkü halinizi şekillendirir ve yarın kim olacağınızı belirler. Formda olmak koşu bandında egzersiz yapmakla ya da bisiklete binmeklebitmiyor. Burada söz konusu olan hepimizi dengeleyen ve şekle girmiş bir birey haline getiren; zihinsel, duygusal ve hatta ruhsal form. Her fırsatınız olduğunda kendinizi her gün yeniden inşa etmeyi unutmayın.

5. Açık yürekli olun.

Herkes için değerli olan tek bir şey var: zaman! Eğer insanları ödüllendirmek istiyorsanız, açık yürekli olun. Çok da kabalaşmadan söylemek istediklerinizi onlara açık bir şekilde söyleyin ve onların zamanını harcamayın. İnsanlar dürüstlüğü takdir eder ve yalancılığa içerlerler. Üstelik sizin duruşunuzu bildikleri için gelecekte size bazı konularda danışmak isteyeceklerdir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir