1. Anasayfa
  2. Rehber

Nitelikli Kişilerin İstifa Etme Nedenleri

Nitelikli Kişilerin İstifa Etme Nedenleri
0

İyi bir çalışanı kaybetmek, sadece bir çalışanı kaybetmek değildir. Şirketler için gerçekten büyük bir kayıptır. Kimse vazgeçilmez değildir fakat gerçekten iyi bir çalışanı elinde tutmak da önemli bir değerdir.

Peki ama neden iyi çalışanlar istifa ederler? Bunun tek nedeni para ve/veya daha iyi bir iş teklifidir diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Eğer şirket sahibiyseniz yöneticilerde, eğer yöneticiyseniz kendinizde bu problemin nedenlerini aramalısınız.

Aslında en geniş pencereden bakacak olursak “motivasyon” bir cevap olabilir. Kalifornia Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre motive çalışanlar, normal çalışanlara nazaran %31 daha verimli ve %37 daha fazla satış yaptıklarını ortaya koymuş. Hatta demotive çalışanlara göre neredeyse 3 kat daha etkili olabiliyorlar. Ayrıca bir insan kaynakları şirketinin 50.000 çalışan üzerinden yaptığı araştırmaya göre motive çalışanların işten çıkma ihtimali %87 daha az oluyormuş.

Nitelikli Kişilerin İstifa Etme Nedenleri Nedir?

Peki nedir bu kişileri işten çıkmaya iten şeyler neler?

1- Aşırı çalıştırmak 

Yukarıda da belirttiğim gibi motive ve iyi çalışanlar zaten çok fazla fayda sağlıyorlar. Ama ilginç bir şekilde “iyi çalışanı daha çok çalıştır” mantığı bir çok yönetici arasında yaygın ve bu, iyi çalışanları çok fazla sinir eden bir konu. Çünkü siz bunu yaptığınız o kişiyi bir nevi cezalandırmış oluyorsunuz. Bir çok iyi çalışanın istifa etme nedenlerinden biri “haksız yere çok çalışma” diyebiliriz.

2- Katkılarını tanımamak ve ödüllendirmemek

Motive bir çalışanın kendiliğinden yaptığı katkıları görmezden gelmek çok büyük bir hata. Evet, onu zaten bu nedenle işe aldınız ve zaten işi gereği çalışması gerekiyor fakat bir çok kişiden daha iyi ve fazla başarılıysa o kişiyi takdir etmek, bazen ödüllendirmek bir hata olmaz. Daha fazla motive eder ve size kazanç olarak döner. Bir çok çalışan “şefkat” bile göremediği için artık “o” yerde çalışmak istemiyorlar.

3- Onların yeteneklerine katkı sağlamamak 

Bir çalışan ne kadar yetenekli olursa olsun yöneticisinden yönetilmeyi bekler. Bu yönetim, en beceriksiz çalışanı yönlendirme gibi algılanmamalıdır. Yönetici, o çalışanın hangi alanlarda kendini geliştireceğini bilmeli ve buna katkı sağlamalıdır. Çalışanlar, geri bildirim isterler. Eğer “zaten iyi” derseniz ve bırakırsanız bu defa da ilgisizlikten sıkılıp bırakabilir. Sizin için yeterli olan, onların geleceği ve planları için yeterli olmayabilir.

4- Taahhütlerinizi yerine getirmiyorsunuz

Bir yönetici, verdiği sözleri veya yapması gerekenleri yapmıyorsa iyi çalışan neden yapsın ki? Hele ki kendisine verilen sözler (promosyondan zama, ilgiden tatil izinlerine kadar) yerine getirilmiyorsa artık bu çalışandan yöneticisine saygı duyması beklenemez. Sonuç, kaçınılmaz olarak kaçıştır.

5- Yanlış kişileri işe alıp yüceltiyorsunuz 

Bir “yetenekli” çalışanı en mutsuz edecek şey, yanlış kişinin işe alınması ve/veya yanlış kişinin yüceltilmesidir. Bu tamamen onur kırıcı bir durum olduğu için, çalışan mutsuz olacaktır ve sonu istifaya kadar gidecektir. Bir çok firmanın “yeni müşterilere” kampanya yapması gibi elinizde bir iyi çalışan var diye onu sonsuza kadar tutabileceğinizi düşünmemelisiniz. Ona değerli olduğunu hissettirmelisiniz.

6- Tutkularını, işe dönüştürmelerine zemin hazırlamıyorsunuz 

Yetenekli insanlar, tutkuludurlar. Eğer bu tutkularını sürdürebilecek, bu tutkularını dönüştürecek bir zemin hazırlamıyorsanız o kişinin içten içe kendini kötü hissetmesine neden olur bu durum. Eğer resim çizen bir kişiye bol bol yaplı boya almazsanız bir süre sonra size ters tepecektir. Araştırmalarını, tutkularını desteklemeli ve tecrübelerini artırmalısınız. Bu durum size verim olarak dönecektir.

7- Onlara meydan okuyacak bir şeyler sunmuyorsunuz 

Yetenekli insanlar her zaman kendini geliştirmeye çalışır. Yöneticiler ilk işe aldıklarında çok güzel ve kendilerini aşmalarını gerektiren şeyler isterken bir süre sonra bu rutine bağlar ve onların kendilerine karşı meydan okuyacak bir şeyleri kalmaz. İyi yöneticiler, her zaman yaratıcı, yetenekli kişilerin kendini geliştirmesine katkı sağlar.

Tüm bunları bir araya getirdiğinizde yaptığınız veya yapmadığınız şeyleri görebilir ve kaybettiğiniz kişilere dönüp bakabilirsiniz. Henüz kaybetmediyseniz  fakat yanlış yolda olduğunuzu düşünüyorsanız bu konuda bir şeyler yapmaya başlayabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir