1. Anasayfa
  2. Ekosistem

İyi Latte’nin Gücü: Airbnb, Facebook ve Yahoo’da Çalışan Başarılı İş İnsanının Hikayesi

İyi Latte’nin Gücü: Airbnb, Facebook ve Yahoo’da Çalışan Başarılı İş İnsanının Hikayesi
0

Düşünün, hiçbir yüksek eğitiminiz yani üniversite, yüksek lisans gibi bir eğitiminiz olmadan dünyanın önde gelen şirketlerinde işe girebiliyorsunuz. Aslında sadece düşündüğünüz zaman bu işte bir problem yok çünkü işinizi iyi yapıyorsanız bu gayet olağan bir şey olmalı. Fakat günümüzde dünyanın neresinde olursanız olun üniversite diplomanız olmadan iyi şirketlerde kendinize yer edinme olasılığınız çok düşük. Şanslı olanlar dışında.

Mike Curtis bu istisnalardan biri. Liseyi bitirdikten sonra sıcak içecekler satan bir kafede çalışan Mike, bu kafenin karşısında bir teknoloji şirketi açılınca hayatı değişti. Mike’ın çalıştığı şirketler sırayla Altavista, Yahoo, Facebook ve şimdi de Airbnb.

Mike, yaklaşık 3.000 geliştiricinin katıldığı bir konferansta “bazen utanmaz olmak gerekiyor” diyerek durumunu özetledi. Kafenin karşısında açılan şirket sahibini bu sıkıştırmaları sonucu ikna ettiği ve yaptığı güzel Latte’lerin de etkisiyle staj koparmayı başardı. İlk başta telefonlara bakmış olsa da bunun onu bezdirmediğini “bu size müşteriyle nasıl başa çıkacağınızı öğretiyor” söyleriyle açıklıyor.

Zorla staj kopardığı şirket olan iAtlas şirketinden kendi şirketini kurmak için ayrıldı ve kurduğu şirketi çok kısa süre sonra kendi alanında kısmen popüler bir hale geldi. Altavista bu şirketi satın almak istediğinde üniversiteye gitmek veya Altavista’da çalışmak için karar vermek gibi zor bir ikilemde kaldı ve Altavista’yı seçti.

Altavista’da 7 yıl geçirdikten sonra doğru zaman ve teklif geldiğinde kendini Yahoo’da buldu Curtis. Yahoo’da inanılmaz bir görevde iken, ki bu görevi “tam bir köşe göreviydi ve 200 mühendis ile ilgileniyordum” diye açıklıyor, Facebook’da mühendislik ekip yöneticisi olarak gelen iş teklifini kabul etti.

2013’den beri Airbnb’da mühendislik başkan yardımcılığı görevinde bulunan Curtis Facebook’a geçişiyle ilgili şöyle diyor “Bu verdiğim en önemli kararlardan biriydi, fırsatları değerlendirin ve egonuzdan kurtulun”. Curtis bunları söylerken kendisine staj imkânı veren ilk patronuna da teşekkür ediyor.

Peki Mike Curtis’in başarısının sırrı ne? O bunu şöyle açıklıyor: “Her zaman yeni şeyler öğrenmeye açık olun, kendinizi geliştirin ve asla pes etmeyin. Üniversite diplomasının önemli olduğunu söylemiyorum ama herkes için tek yol da değil. Benim gibi lise mezunu olanlar da kendilerine güvenip hayallerinin peşinden koşabilirler.”

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir