1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Kariyer Hedeflerinizi Gerçekleştirmek İçin İpuçları ve Öneriler

Kariyer Hedeflerinizi Gerçekleştirmek İçin İpuçları ve Öneriler
0

Hayatınızdaki tüm esnekliği siz sağlıyorsunuz. Kendi yolunuzu belirliyor, hangi yolda olmanıza karar veriyorsunuz ve sizin için neyin en iyisi olduğuna sadece siz karar veriyorsunuz. (Yani umarım öyledir.)

Söz konusu kariyeriniz olunca bir an önce uygulamanızı önerdiğimiz bazı tavsiyeler var. Çünkü bazen kariyeriniz için iyi tercihler yaptığınızı sanabilirsiniz ama öyle değildir. Profesyonel bir kariyer için amacınız sadece o günü kurtarmak olmamalı.

Aşağıda belirttiğim önerileri uyguladığınız takdirde kariyeriniz için önemli etkileri olduğunu göreceksiniz.

Kariyeriniz de bulunduğunuz yeri gözden geçirin

Günün birinde biri size yaptığınız işi sorduğunda verdiğiniz cevapla kendinizden gurur duyacağınız bir işiniz olmalı. Aksi takdirde cevap verirken bile zorlanacaksınız. Şu anda ne pozisyonda olduğunuzu ve nerede olmak istediğinizi iyi belirlemeniz gerekiyor.

Güçlü yönünüzü keşfedin

Başarıyı ortaya çıkarmak için güçlü yönünü ortaya çıkarmanız gerekiyor. Bu güç kimilerine göre merak, inat veya coşku olabiliyor. Sizde kendinizde bunu keşfedip işinizde kullanmalısınız.

Zayıf yönünüzü bulun

Bilmeniz gereken önemli noktalardan biride mükemmel olmadığınızın farkında olmanızdır. Bu kendiniz kötü hissetmenize sebep olmasın. Zayıflığınızı bilmeniz, bunu bir şekilde gizleyebilmeyi de bulmanız gerekiyor böylelikle işlerinizi de yapmanızda engel olmaz.

Temsil etmeyi öğrenin

Kariyerinizde sizi üst kademeye taşıyacak şeylerden biride yapmanız gereken ve yapmamanız gereken işler arasında ki farkı anlamanızdır. Ve daha da önemlisi, çalışanlarınızı, ortaklarınızı, stajyerlerinizi, çocuk bakıcınızın etkin bir şekilde temsil edebilmelisiniz.

Kariyerinizi riske etmeyin

İş hatanız boyunca birçok seçenekle karşılaşacaksınız ve sakın yapmak istemediğiniz şeyler üzerinde enerjinizi harcamayın.  Kariyerinizde ne istediğinizle ilgili kendinize karşı dürüst olun ve kariyerinizle ilgili ciddi karar aşamasında olduğunuzda yapıp yapmayacaklarınızla ilgili bir listeniz olsun ve bu listenin dışına çıkmayın.

Gurur duyacağınız işler yapın

Her zaman yapmak isteyip yapamadığınız gurur duyacağınız işler varsa yapmaktan çekinmeyin. Yaptıklarınızla kalbinizin derinliklerinde hissedeceğiniz şekilde gururlandırın kendinizi.

Sınırlarınızı bilin

Belki de 30 kişilik toplantıları yönetebilirsiniz ama yüz farklı konferans için sürekli seyahat etmeniz gerektiğinde ne olacak. Bu belki de sizin sınırlarınızı aşacaktır. Aslında sınırlarınız öğrenmek için denemelisiniz. Böylelikle bu konuda gerçekte kendinizi ne kadar tanıdığınızı öğrenmiş olursunuz.

Olumsuz eleştirilere karşı soğukluğunuzu koruyun

Eleştirileri kişiselleştirmemeniz çok önemli. Görüşmelerinizin her zaman profesyonelce geçmeyeceğini bilmeniz önemli. Eğer sizi derinden etkileyecek sözlerle karşılaşırsanız bu kötü hislerin sizi tamamen ele geçirmesine izin vermeyin ve soğukluğunuzu koruyup profesyonelce geri dönüş yapın.

Hayır demeyi öğrenin

İş hayatınız boyunca kariyerinize zarar vereceğini düşündüğünüz tüm işlerde hayır diyebilin ve bu kararınızın arkasında durun.

Güvendiğiniz kişilerle bir iletişim ağınız olsun

Kariyerinizde sizi en çok başarıya götürecek durumlardan biri iletişimlerinizdir. Sağlam ilişkileri oluşturmak çok zaman alabiliyor. Sağlam ilişkileriniz olması sizin için çözümü zor görünen sorunlarınızda çözümde ve kariyerinizde ilerlemeniz için alacağınız tavsiyeler size yardımcı olabilir.

Linkedn profilinizi düzenleyin

Linkedn profiliniz gelecekteki işvereninizle iletişim kurabileceğiniz ve kariyerinizle ile ilgili bilgileri görebileceği sanal alandır. Bu yüzden profilinizin sizinle ilgili bilinmesi gereken bilgileri içerip içermediğinden emin olun.

Gönderdiğiniz e-maillere dikkat edin

Bazen yanlış kişiye gönderdiğiniz ve içeriğinden memnun olmadığınız e-maillerinizden sonradan pişman olabilirsiniz. Bu sizin kariyerinizi tehlikeye atabilir. Bunu önlemek için gönderdiğiniz e-mailleri karşıdaki posta kutusundan silebilen programlarla kurtulabilirsiniz veya kime gönderdiğinize ve içeriğe dikkat etmeniz gerekecektir.

Anlaşmalarınızı iyi seçin

Bu size zaten yapmanız gereken bir iş gibi gözükebilir ancak anlaşmalarda kurumunuz lehine çıkaracağınız iyi sonuçlar kariyerinizde sizi bir sonraki basamağa daha kolay getirdiğini göreceksiniz. Bu yüzden daha çok çaba göstermeli ve dikkatli olmalısınız.

Uyku düzeninizi bozmayın

Bunu birçok yerden duyuyor olabilirsiniz ancak bu önemli olduğu gerçeğini değiştirmez. Genelde yedi- dokuz saat arası uyku vücudunuz için yeterli olacaktır. Size uygun süreyi tespit edip buna uymalısınız. Sağlığınızın ve kariyerinizin bu düzeninize bağlı olduğunu unutmayın.

Stresi kontrol edin

Stresin hayatımızda bir kaplıyor olması onu her alana yaymamızı gerektirmez. Stres için bir soruna dönüşmeden bu durumla baş etmenin bir yolunu bulmanız gerekiyor. Aksi takdirde bu yaptığınız işlerdeki performansınıza ve kariyerinize olumsuz yönde etkileyecektir.

Kendinize zaman ayırın

Yaptığınız işlerden ve yoğunluktan uzaklaşmanız ve bir sonraki gündeki görevlerinize hazır olmanız için kendinize vakit ayırın. İşi işte bırakıp, iş dışında bir hayatınızı oluşturun. İsterseniz yalnız başınıza kalın isterseniz başkalarıyla ortak bir şey yaparak günlük iş stresini ve yoğunluğunuzu üstünüzden atarak zihninizi boşaltın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir