1. Anasayfa
  2. Rehber

Kendinizi İş Dünyasında Göstermenin 5 Kolay Yolu

Kendinizi İş Dünyasında Göstermenin 5 Kolay Yolu
0

İnsanları izleyerek kişiliklerine karar vermek saniyeler içinde gerçekleşir. Bu her ne kadar adil bir yargılama metodu olmasa da sonuçlar gayet tutarlı.

Özellikle de profesyonel iş alanında karşıdakinin ne kadar yetenekli olduğunu anlamak gerçekten önemli. Şimdi kendimizi karşıdaki kişi olarak düşünelim ve ne kadar yetenekli olduğumuzu göstermenin yollarına göz atalım.

Hızlı konuşun.

Eğer söyleyecek birşeyiniz varsa hızlıca söyleyin. Brigham Young Üniversitesi’nin yaptığı çalışmaya göre hızlı konuşan insanların karşıdaki tarafından dinlenme oranı diğerlerine göre çok daha yüksek.

Kadınsanız makyaj yapmayı düşünün.

Yapılan araştırmalara göre makyajı düzgün yapabilen kadınlar iş hayatında da daha yetenekli görünür. Harvard’da 250 kadınla yapılan araştırmaya göre en çok makyaj kullanan kadınların daha yetenekli olduğu algısı oluşturduğu kanıtlanmıştır.

Karşıdakinden nasihat isteyin.

Karşıdakinden yardım isteyince salak olduğumuzu düşünürüz ama yine Harvard’da yapılan araştırmaya göre karşıdan yardım veya fikir almaya çalışan kişilerin daha yetenekli göründüğü kanıtlanmıştır.

170 üniversite öğrencisi arasında bilgisayar simülasyonu üzerinde bir ortakla bir iş yapmaları istenmiş. Görev bitiminde “Senin de eklemek veya söylemek istediğin bir şey var mı?” diye soran partnerlerin diğerlerine göre daha iyi oylandığı görülmüştür.

Birazcık soğuk davranın.

İlk tanışmada karşıdakini iki ana özellik üzerinde yargılarız: sıcaklığı ve yeteneki olup olmadığı. Bir insanın iki konuda da yüksek olması tabi ki doğal ama 2009 yılında Belçikalı ve Amerikalı psikologlar tarafından yapılan araştırmaya göre sıcak kanlı davranan insanların daha yeteneksiz algısı oluşturduğu görülmüştür.

Uzaktan çekilmiş bir profil fotoğrafı tercih edin.

Facebook veya LinkedIn profil fotoğrafı seçiyorsanız uzaktan çekilmiş bir fotoğrafı tercih edin. 2012 yılında yüzlerce kişiyle yapılan araştırmaya göre fotoğrafta bir buçuk metre uzakta görünen kişiler yarım metre uzaklıkta görünen kişilere göre daha yetenekli algısı oluşturuyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir