1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Kişisel Başarılarınızı Engelleyen 7 Mantalite Farkındalığı

Kişisel Başarılarınızı Engelleyen 7 Mantalite Farkındalığı
0

Kişisel başarılarımızı engelleyen bazı düşünce kalıpları ve davranış biçimleri vardır. Bu mantaliteler, hedeflerimize ulaşmamızı engelleyerek bizi geri tutarlar. Bu yazıda, kişisel başarılarınızı engelleyen 7 mantaliteyi ele alacağız ve bunları fark etmenize yardımcı olacağız.

İki nokta arasındaki en kısa mesafe düz çizgidir. Tabi beynimiz karmakarışık değilse. Karmaşıklığı ortadan kaldırmak için alternatif yollar üzerinde düşünmemiz gerekir. Zihnimiz bize mükemmel hayaller ve umutlar sunacağı gibi karmaşıklık yaratarak bizi bir karanlığa da itebilir.

İşte girişimcilerin en sık karşılaştığı mental sorunlar ve bunlara yönelik en hızlı çözümler:

1- Küçük düşünmek

Yeterince büyük düşünmüyorsun. Onlarca kitap yazmayı ve yazacağım tüm eserleri düşünüyorum, sen ise blog yazını bile yazmamak için oyalanıyorsun.”-Alan Weiss

Attığımız her adımın bizi durdurmasına izin verirsek hiçbir zaman hayatımızdaki en önemli noktaya ulaşamayız. Küçük şeyler üzerinde fazla düşünmek büyük şeyler başarmamızı engeller.

Oyalanmanın düşmanı hemen yapmaktır. Çabuk ama sağlam bir karar verin ve ileriye yönelik hareket etmeye başlayın.

2- Şüphelenmek

Düşünmek korkuyu yenmez ama eylemler yener.” –W. Clement Stone

Zihninizde şüpheler dolmaya başladığında korku tüm zihninize hükmeder. Harekete geçip ve korkularınızın çoğunun hayali olduğunu fark etmelisiniz.

Elbette cesaret isteyen kararları çok sık alamazsınız. Ama adım adım bunu gerçekleştirerek hedefinize doğru hareket edebilirsiniz.

3- Gelecekteki Başarısızlıklar

Herhangi bir şeyde başarısız olmadan yaşamak hayatınız boyunca çok dikkatli yaşamadığınız sürece imkansızdır ki buna yaşamak denirse. Bu da zaten başından beri başarısızsınız demektir.” –J.K. Rowling

Gelişim, başarısızlıklarımızı fayda olarak görmekle başlar. İleride bir başarısızlıkla karşılaşırsanız geçmişteki başarılarınızı hatırlayın. Geçmiş tecrübelerinizi kullanarak geleceği tahmin edin.

4- Bilgisiz Karar Vermek

Ekonomi hayatımızın her yerinde ve ekonomiyi anlamak daha iyi kararlar almamıza ve daha mutlu bir hayata öncülük edebilir.” –Tyler Cowen

Duygusal alınan kararlar tehlikeli olabilir fakat bilgisiz verilen karar ölümcül olabilir. Çoğu girişimci doğası gereği risk alan kişilerdir. Hepimizin içinde bir kumarbaz var, tuhaf durumlar karşısında zor kararlar almamızı da kolaylaştıran budur.

Unutmayın, anın coşkusuna kapılarak değil mutlak doğrulara bakarak karar almalısınız.

5- Odaklanamama

Hayal gücünüz odaklanamamışsa gözlerinize güvenemezsiniz.” –Mark Twain

İstediğiniz yere gidebilme becerisi, zihinde anlaşılır bir şekilde canlandırabilme ile başlar. Düşüncelerinizi gruplara ayırarak daha anlaşılabilir bir hale getirebilirsiniz. İşinizin birçok özelliğini sıralayarak zihninizde bir buket yaratın. Satış, pazarlama, gelir ve giderler gibi konuları ayrı ayrı düşünmek, işin içinden çıkılamayacak durumlar doğurabilir.

6- Karmaşık Hesaplamalar

Duruluk, basitlikle birlikte gelir.”–Brendon Burchard

Hızlı küçük kararlar almaktansa, yavaş ama büyük karar alma eğilimde olmalıyız. Çok fazla hesaplama yapmak sadece işlemi karıştırır.

Kendinize şunu sorun, “X sonucuna ulaşmak için en hızlı ve en güvenilir yol nedir?”

7- Motivasyonu Kötüye Kullanma

İnsan, kafasında tasarladığı ve inandığı her şeyi başarabilir.”-Napoleon Hill

Engel gördüğümüz bazı şeyler negatif değil de pozitif olabilir mi? Belki. Hedefimize ulaşacağımıza o kadar inanmışızdır ki tüm ekibin bizim düşüncemizi benimseyeceğini umarız. Bu içgüdüsel manipülasyon kısa zamanda yardımcı olabilir. Meydana geldikçe ortaya çıkan kanıtlar, hayal kırıklığına doğru sürüklendiğimiz gerçeğini bizlere hatırlatacaktır.

Etkilemeden motive edin. Sonucu ne olursa olsun uyguladığınız stratejiler hakkında dürüst olun. Gerçeklik, lanetli bir sözcük değil aksine dünyamızı şekillendiren bir sözcüktür.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir