1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Mükemmel Bir Patron Nasıl Olunur? 4 Özellik ve İpuçları

Mükemmel Bir Patron Nasıl Olunur? 4 Özellik ve İpuçları
0

Kötü iş yoktur kötü patron vardır desek yeridir. İyi bir patrona sahip olmanın anlamıysa çalışanların daha yüksek maaşlı teklif alsa bile işten çıkmak istememeleridir. Peki nasıl mükemmel bir patron olunur?

İşte mükemmel patronların birkaç özelliği:

Gerçek riskler alırlar

Bir çok patron, bir çok insan gibi yüzeysel olgularla dikkat çekmeye çalışır. Örneğin, zaman zaman sıradışı giyinerek ya da sıradışı hobiler edinerek basit yollarla göz önünde bulunmaya çalışırlar.

Oysa ki mükemmel patronlar; tam tersi gözlerden kaçmaya, sıradan olmaya çalışırlar. Sıradan şeyleri mükemmel bir şekilde yapmaya çalışırlar. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan gerçek risklerde başarılı olmak için çalışırlar. Hayallerini gerçekleştirmek için çalışanlarına hareketleri ve kelimeleriyle ilham verirler. Kim böyle bir patronla çalışmak istemez ki?

İstikrarsızlıklar içindeki fırsatları görürler

Beklenmeyen problemler, öngürülemeyen riskler, büyük krizler; çoğu patron bu tür durumlarda karmaşanın dışında durmak için ellerinden geleni yaparlar. Oysa mükemmel patronlar, istikrarsız durumlardaki fırsatları bulup onlardan olumlu sonuçlar oluşturmaya çalışırlar. Bu da genellikle yarın ne olacak, ne kadar ilerleyeceğiz merakı ile çalışanı işine daha da bağlar.

Zamansız risklerde çalışanlarını korurlar

İyi patronlar, zaman zaman çalışanlarını göz göre göre otobüsün altına atarlar. Fakat mükemmel patronlar, hiçbir zaman bunu yapmazlar. Onlar otobüsün ne zaman geleceğini, çarpıp çarpmayacağını bilerek, çalışanlarının çekip kurtarırlar. Zamanlamayı çok iyi bilirler ve çalışanlarına değer vererek onlar için geç olmadan onları kurtarırlar.

Daha büyük amaçlara yönelirler

İyi patron hedeflerinde başarılı olmak için uğraşır. Mükemmel patron ise hedefleri gerçekleştirmenin ardından daha büyük amaçlara hizmet etmek için uğraşır. Çalışanlarını ilerletebilmek, gelişimlerini sağlamak, toplulukta daha büyük değişiklikler yapabilmek, diğer kişilere öz değer duygusunu aşılamak ister.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir