1. Anasayfa
  2. Kariyer

Personele Nasıl Odaklanılmalı?

Personele Nasıl Odaklanılmalı?
0

Girişimciler, girişimlerini büyütmek için sürekli arayış içindedirler. Girişiminizle ilgili hedeflerinizi ve müşteri yapınızı en iyi bilen çalışanlarınızdır ve bu yüzden çalışanlarınızın fikirleri ve önerileri büyümeniz için çok önemlidir.

Bazen çalışanlarınızın önerileri abartıya kaçabilir. Sonuçta çalışanlar yoğun iş temposundan ve fazla toplantıların sonucunda verimliliğini kaybedebiliyor.

İşte ekibinizi daha iyi kontrol etmenizi sağlayarak işinize yarayacak fikirleri daha iyi analiz etmeniz için tüyolar;

Satır aralarını iyi analiz edin

Bir çalışanınız, fikirlerine yönelik size bilgilendirme yaptığında söylemek istediği çoğu şey aslında söylemediklerinde gizlidir. Çalışanlar işin bir parçası olmayı arzular. Bu amaç doğrultusunda yaptıkları bilgilendirme görüşmelerinde aktardıkları çözümler verimli yollar bulmanızda faydalı olabilir. Ancak personelinizin bazen söylediği şeyler sizin için çok daha fazla önem arz edebilir. Bu yüzden size bilgilendirme yapılırken satır aralarını iyi okumalısınız.

Çözüm sunmaları için olanak sağlayın

Fikirlerle dolu bir personelden yaratıcı bir çözüm gelebilir. Eğer gelecekteki sorunları önceden çözmek istiyorsanız, çalışanlarınızın çözüm önerilerini dile getirmeleri için gerekli ortam ve zamanı oluşturmanız gerekmektedir. Bu görüşmelerinizi notlarınız arasına alın ve düzenli olarak katılmaya çalışın.

Her bir fikir yeni bir görevlendirmedir

Birçok işletme her gün bir önceki günden daha çok şey yapmak zorunda. Personelin getirdiği çözümler bazen zaman yetersizliğinden dolayı gözardı edilebiliyor. Görmezden gelmek yerine kişinin var olan görevlerini bitirdikten sonra fikri üzerine yoğunlaşması için onu görevlendirebilirsiniz. Yani personelin getirdiği her bir fikir aslında o personele daha fazla görevlerin düşmesini sağlar. Siz ise bu fikirleri göz ardı ederek ve bunun için yeterli zaman olmadığını belirterek hem çalışanın size yeni fikirlerle gelmesini engellersiniz hem de o kişinin daha fazla sorumluluk almasını engelleyerek verimliliğini düşürürsünüz. Tüm bunlar, büyümek isteyen bir işletme için yapılacak mantıklı şeyler değil.

Temel kurallar belirleyin ve uygulayın

Eğer personelinizin görüşlerini değerlendirmeye karar verdiyseniz bu personellerinizle görüşmelerinize ve iş düzenine yönelik bazı kurallar koymanız gerekiyor. İş yerinizle ilgili politikalarınızı ve gerektiğinde çeşitli disiplin kurallarını uygulamalısınız. Fikirler çok önemlidir ancak bu fikirlerinin yanında personellin görevlerini yerine getirmesi ve işlerini aksatmaması da gerekmektedir. Bu konuda gerektiğinde uyarılarda bulunmalı ve disiplin kurallarını hatırlatmalısınız.

Çalışanlarınıza o günkü işlerini bitirmeleri ve ertesi güne bırakmamaları için odaklanmalarını sağlamak amacıyla bazı günlerde motive edici konuşmalar yapmalısınız. İş yerinde bir gözetmen gibi olduğunuzu düşünün ve hatalı fark ettiğiniz her işte müdahale etmelisiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir