1. Anasayfa
  2. Yaşam

Popüler İş Arkadaşlarının Ortak Noktası

Popüler İş Arkadaşlarının Ortak Noktası
0

Çalışma arkadaşlarınızla iyi ilişkiler kurmanız sadece sizi iş yerinde popüler biri yapmaz aynı zamanda hızlı bir şekilde promosyon almanızı sağlar.

IQ mu daha önemli yoksa EQ (duygusal zeka) mı daha önemli olduğu üzerinde yıllardır tartışmalar yaşanıyor. Eğer yüksek bir EQ ya sahipseniz kendi duygularınızı belirleme ve başkalarının duygularını algılama yeteneğine sahip olduğunuz anlamına geliyor. Böyle bir yeteneğe sahip biriyle herkes çalışmayı ister.

Böyle bir yeteneğe sahip olmanız sadece işe alınmanız etki yapmaz çalışma ortamına da uyum sağlamanızı sağlayarak sevilen biri olmanızı sağlar. Eğer sizde duygusal zekaya sahip kişilerin yaptıklarını yapabilmeyi istiyorsanız duygusal açıdan zeki insanların yaptığı bu dört alışkanlığa dikkat etmeniz gerekiyor.

Nerede duracaklarını bilirler

Yüksek enerjili veya gergin anlarda yanlış hareketlerle iş arkadaşlarına yönelik tavırlar yerine bir an durup bulundukları durumu zihinlerinden tekrar gözden geçirerek doğru hareketlerle en zorlu durumlarda bile sakin kalarak doğru yolu bulurlar. İşte durumu tekrar gözden geçirirken yaptıkları şeyler:

  • Karşıdaki kişi nasıl bir ruh halinde? Kızgın mı, stresli mi, endişeli mi?
  • Ben nasıl bir ruh halindeyim?
  • İkimizi de daha iyi hissettirecek ne yapabilirim?
  • Eğer hiçbir şey yapamıyorsam bile karşımdakini nasıl sakinleştirebilirim?

Nerede durup durumu düşüneceğini bilmek en doğru yolu bulmanızı sağlayarak sonradan sizi pişman edecek şeyler yapmanızı önler.

Çok soru sorarlar

Karşımızdakinin nasıl bir ruh halinde olduğunu anlamanın en iyi yolu çok soru sormaktır. Duygusal açıdan zeki insanlar karşısındakine birçok alanda soru sorarak kendilerini rahat bir şekilde hissetmelerini sağlayarak o kişinin verdiği cevaplar doğrultusunda bulunduğu ruh halini anlamaya çalışırlar.

İş arkadaşlarınızın sorduğunuz sorulara ne kadar hızlı ve dürüstçe cevap verdiğini görünce şaşıracaksınız.

Ders çıkarırlar

Duygusal zekaya sahip kişiler karşısındakilerin geçmişte bir eyleme veya söze karşı tavırlarını analiz ederek gelecekte yapacaklarını veya söyleyeceklerini bu analizlere göre uygularlar.

Örneğin, akşam eve kendilerini kötü hissederek gittiklerinde gün içinde olanları zihinlerinden hemen atmak veya televizyon karşısında öylece geçip zaman öldürmek yerine gün içinde olan bitenleri sebep ve sonuç ilişkisine göre analiz ederek gelecekte bu tarz bir olayı yaşamamak için yaptıkları analizden faydalanırlar çalışırlar.

Günde birkaç kez ruhsal durum değerlendirmesi yapmayı kendilerine alışkanlık haline getirirler. Karşılaştıkları her bir faktöre karşı en iyi davranış şeklini belirlemeye çalışırlar.

Zamanla iş arkadaşlarınızın kendi aralarında sizin hakkınızda olumlu konuşmaya başladıklarını ve sizinle yaptıkları konuşmalar sonrasında bu konuşmaların kendilerini işlerinde daha çok motive hissettiklerini böylelikle işlerine daha çok odaklanabildiklerini söylediklerini göreceksiniz.

Empati yaparlar

Duygusal zekaya sahip kişiler çalışma arkadaşlarının bulundukları durumu daha iyi anlamak için kolaylıkla kendilerini onların yerine koyar. Bu eğilimleri sayesinde iş arkadaşlarını çok daha kolay bir şekilde anlarlar.

Zamanla, duygusal zekanızı arttırmayı öğrenebilirsiniz. Ve böylelikle sadece siz değil başkalarını da mutlu edersiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir