1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Sağlıklı ve verimli bir ofis ortamı oluşturmak için yapılması gerekenler

Sağlıklı ve verimli bir ofis ortamı oluşturmak için yapılması gerekenler
0

Artık çoğu işletmede çalışanlar açık ofislerde bir arada çalışıyor. Günün büyük bir kısmını geçirdiğimiz bu alanlarda hepimizin kendi kendine oluşan alışkanlıkları olabilir. Ofis ortamının izin verdiği ölçüde genellikle her çalışan kendine özgü bazı alışkanlıklar edinir. Bunlar çoğu zaman bilinçsizce başlanan, ancak rutin haline gelen ve hatta bazılarımızın farkına varmadığı alışkanlıklardır.

Bazı kişiler öğün aralarında atıştırma ve belli aralıklarla çay/kahve içme ihtiyacı duyar. Özellikle sigarayı bırakma ya da diyette olduğu için atıştırmaktan kaçınmak için sakız çiğnemeyi alışkanlık edinmiş olanlar ya da tüm çabalara rağmen sigarayı bir türlü bırakamamış çalışanlara ofislerde sıkça rastlanır.

Peki herkesin bir arada çalıştığı bu ortamlarda çalışma arkadaşlarıyla ters düşmemek ve çalışma ortamının verimliliğine engel olmamak için işveren ya da çalışan olarak nelere dikkat etmek gerekiyor?

İzin günlerinde iş istememek

İzin günleri, çalışanların işten uzak kalmak için kendi tercihleriyle çıktıkları ya da kafa dinlemek, aileleriyle vakit geçirmek, bütün hafta yapamadığı şahsi işlerini halletmek için bekledikleri bir zaman dilimidir. Böyle günlerde belki eğer bir iş telefonu ya da e-posta mesajı aldıysanız bu durumun bir çalışana neler hissettirdiğini anlayabilirsiniz. Eğer gerçekten çok ciddi bir kriz durumu varsa bunu açıklayan bir arama yapabilir, mesaj atabilirsiniz. Ancak çalışanları en azından izin gününde e-postalarını kontrol etmek zorunda bırakmamak gerekiyor.

Özellikle çay ve kahve bağımlıları için masa düzeni

Eğer ofiste bu konuyla görevli bir çalışan yoksa, ofiste gün boyu kullandığınız bardak, fincan, tabak, kaşık vs. eşyaları masanızda, mutfakta ya da ofisin herhangi bir yerinde kirli vaziyette bırakmamak gerekiyor.

Özel alanları meşgul etmemek

Özel telefon görüşmelerinizi tuvalet kabininde yapmamaya özen göstermek gerekiyor. Bunun için müsaitse ve varsa balkon, merdiven, yangın merdiveni vs. insanların acil ihtiyaçlarını gidermek için kullanmadığı yerler seçmenizde fayda var.

Kendi aralarında konuşanlara müdahale etmemek

Gizli bir yerde ve sessizce konuşmuyorlar diye, sohbet eden iki çalışanın konuşmasına dışarıdan müdahale etmemek özellikle kalabalık ofisler için önemli bir ayrıntı. Özel bir konuşma olmasa da konuya dışarıdan müdahale etmek hoş karşılanmayabilir.

Müzik dinlerken çevrenize hassasiyet gösterin

Müzik dinlerken kulaklık kullanıldığı zamanlarda çevrenizdeki insanları rahatsız edip etmediğiniz çoğu zaman belki de aklınıza gelmeyebilir. Hoparlör kullanıldığı müddetçe çevreye sesin gideceği bazen düşünülmez. Ancak yine de bunu kontrol etmeniz faydalı olabilir.

Hayatınız hakkında fazla detay vermemek

Ofis içerisinde birbirinizi tanımak istemeniz ve bir şeyler anlatmanız elbette olumlu bir davranış. Ancak detay vermenize gerek yok. Özellikle ekonomik anlamda aranızda farklılıklar varsa, yeni arabanı, muhteşem tatillerinizi dinlemek karşınızdakine pek keyif vermeyebilir.

Hastayken mümkünse işe gitmeyin

Bütün gün toplantılarda uyuklayacak, odaklanma gerektiren işler yapılırken sürekli burnunuzu çekecek, baş ağrınız nedeniyle bütün gün huysuzlanacaksanız işe gitmemeniz en iyi seçim. Gerçekten bitirmeniz gereken işler varsa bunu home office yapmaya çalışabilirsiniz.

Rahatsız edici özelliklerinizde diretmemek

Eğer kalabalık bir ofiste çalışıyorsanız; sesli bir şekilde sakız çiğnemek, iç çekmek, homurdanmak, kısacası dikkat dağıtıcı bu tür hareketlerinizden kurtulmanız gerekebilir. Aksi halde ofis içerisinde huzursuzluk ve verimsizlik oluşabilir.

İnternette kendi arayabileceğiniz bir şeyi sormamak

Önünüzde bilgisayar ve internet varsa, bu yolla öğrenebileceğiniz herhangi bir bilgiyi çalışanlara sormamanız yerinde olabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir