1. Anasayfa
  2. Yaşam

Sosyal Ağlardaki Arkadaş Sayınız İletişim Becerilerinizi Yansıtmaz

Sosyal Ağlardaki Arkadaş Sayınız İletişim Becerilerinizi Yansıtmaz
0

Sosyal ağlardaki arkadaş sayısı iletişim konusundaki başarıyı yansıtmaz. Sosyal ağlar, insanların çevrimiçi olarak bağlantı kurmalarını sağlayan bir araçtır, ancak gerçek hayattaki iletişim yeteneklerinizin sosyal ağlardaki arkadaş sayınızla doğrudan bir ilişkisi yoktur.

İletişim becerileri, insanların kendilerini etkili bir şekilde ifade etmelerine, diğer insanlarla etkileşim kurmalarına ve anlaşmazlıkları çözmelerine yardımcı olur. Bunlar, sosyal ağlarda arkadaş sayısıyla ölçülemez niteliklerdir.

Ayrıca, sosyal ağlardaki arkadaş sayısı genellikle sahte veya etkisiz bir ölçüt olabilir. İnsanlar, sadece arkadaş sayısını artırmak için sahte hesaplar veya aldatıcı yollar kullanabilirler.

Sonuç olarak, sosyal ağlardaki arkadaş sayısı, iletişim becerilerinizi yansıtmaz ve gerçek hayattaki iletişim yeteneklerinizin geliştirilmesi önemlidir.

Peki daha gerçek ve kalıcı ilişkiler kurmak için neler yapmak gerekiyor?

Pozitif olun

Kimse, devamlı yakınan, olaylara negatif yönden bakan ve sürekli somurtan insanların yanında uzun süre kalmak istemez. Hayata olumlu bakmaya çalışan, çevresine pozitif elektrik veren kişilerin ilişkilerinde de daha başarılı olmaları bir tesadüf değil.

Ortak ilgi alanları geliştirin

Yakın ilişkide bulunduğunuz kişilerle ortak ilgi alanlarınızın olması ilişkilerinizin kalıcılığını artırabilir. Tuttuğunuz takım, hayranı olduğunuz bir müzisyen, sevdiğiniz filmler ya da bir spor dalı sizi birbirinize daha çok yakınlaştırabilir.

İnsanlara güvenmeyi öğrenin

Daha önce birileri sizi çok yaralamış, üzmüş de olsa bu diğer insanların suçu değil. İnsanlara yeniden güvenmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Unutmayın ki karşılıklı güven, sağlam bir ilişkinin olmazsa olmaz koşullarından biri.

Yardımseverlik

Çevrenizden bir kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu biliyorsanız yardım etmek için ondan istek gelmesini beklemeyin. Örneğin taşınacağını bildiğiniz bir arkadaşınıza, o sizden böyle bir şey istemese bile, toparlanmasında yardımcı olmayı teklif etmeniz yani ona yanında olduğunuzu hissettirmeniz bile güvene dayalı daha sağlıklı bir arkadaşlık yürütmenize olanak sağlayabilir.

Ne istediğinizi ifade etmekten çekinmeyin

Çoğu zaman beklentilerimiz karşılanmadığı için hayal kırıklığına uğruyoruz. Ancak acaba kaçımız gerçekten ne beklediğini karşısındakine açıkça belirtiyor? Rahatsız edici olduğunu düşünseniz de beklentilerini konusunda dürüst davranmak hayal kırıklıklarınızı azaltabilir ve ilişkilerinizin daha sağlam olmasına yardımcı olabilir.

Her zaman kendiniz olun

İnsanlar oldukları gibi görünmeyip birbirlerine farklı davrandıklarında davranışları karşılarındaki kişilere çoğunlukla güven vermez. Arkadaş topluluğu içinde güvenilir birisi olmanın ilk kuralı kendiniz gibi davranmanız.

Sabırlı olun

Sağlam ilişkiler kurmak zaman ve emek ister. Bu süreyi geçirirken sabırlı olmalısınız. Hayatın getirdikleri karşısında sabırsızca davranmak yarardan çok zarar getirebilir.

İlişkilerinizde yargılayıcı olmayın

Birisi sizin istediğiniz gibi davranmadığında onu hemen yargılamayın. Farklı yollara ve yöntemlere açık olmak, ilişki içinde olduğunuz insanların farklı fikirlerinin nedenlerini öğrenmeye çalışmak, ilişkinizin geleceği için çok daha doğru bir yol olacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir