1. Anasayfa
  2. Liderlik

Sosyal Medya Yöneticilerinde Aranan 5 Özellik

Sosyal Medya Yöneticilerinde Aranan 5 Özellik
0

Günümüzde işletmeler her yönüyle dinamik bir mecra olan sosyal medyada başarılı olabilmek için sosyal medyada uzman yöneticilerle çalışmaları gerektiğinin bilincindedir. Yöneticiler için pazarlama sektöründe başarılı bir kariyere sahip olmanın yolu sosyal medyayı en iyi şekilde yönetmektir.

Sosyal medyada başarılı bir yönetici olmak için; Sosyal medya analizi hakkında bilgi sahibi olmak, yapılan analizlere paralel olarak hedef odaklı çalışmalar yapabilmek ve pazarlama stratejileri geliştirebilmek gerekir. Ayrıca yöneticilerin başarılarını arttırmak için sosyal medya alanında çalışarak farklı deneyimler kazanmaları da faydalı olabilir.

Peki başarılı bir sosyal medya yöneticisi olmak için başka hangi niteliklere ihtiyacınız var?

1. Yetenekli bir içerik üreticisi olmak

İçerik, sosyal medya pazarlamasının en önemli işlevlerinden biridir. İnternette her konuda önceden yazılmış kaynaklar olsa da bu kaynakları doğru kullanmak ve bilgiyi sosyal medyaya uyarlamak yetenek ister. İyi bir sosyal medya yöneticisinin en büyük rolü içerik oluşturma konusunda yetenekli olmaktır. İçeriği etkileyici kılmada da yaratıcı olun; Resim seçme, video oluşturma ve 140 karakterle hedef bilgisi verme konusunda yetenekli olmak bir sosyal medya yöneticisinin sahip olması gereken özellikler arasındadır.

İyi bir içerik üreticisi olmak; Metin yazarlığı ve tasarım gibi kişisel beceriler geliştirmek yardımcı olabilir.

2. Analiz yapabilme

Tüm pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi sosyal medya pazarlamasında da analizin önemli bir yeri vardır. Pazarlama stratejilerini sosyal medyada eyleme geçirdikten sonra geri bildirimlerin izlenmesi ve bu verilerin alınacak yeni kararlarda kullanılması yöneticinin analiz yeteneğine bağlıdır. Sosyal medyadan alınan geri bildirimler sayesinde yeni stratejiler üretebilmek, bu stratejilere uygun içerik ve yeni kampanyalar oluşturmak bir sosyal medya yöneticisinin sahip olması gereken özellikler arasındadır.

İyi bir pazarlama analisti olmak için; Veri analiz yeteneği, merak, bilimsel deney yönetimi, raporlama ve sunum özelliklerine sahip olmak gerekir.

3. Haberlere bağımlı olmak

Sosyal medya, herkesin birbiriyle iletişim kurduğu ve herkesin aynı anda konuştuğu kalabalık bir oda gibidir. Sosyal medya yöneticisi, bu kalabalık odada sektördeki değişimler, internet kullanıcılarının ne söylediği veya tepki verdiği konusunda bilgili olmalıdır.

Bu nedenle sosyal medya yöneticilerinin gerektiğinde gazeteci ve muhabirlerle doğrudan iletişim kurabilmeleri faydalı olabilir. Sektörün farkında bir yönetici olmak için; Her türlü bilgiyi takip eden, araştırmacı ve ileri düzeyde iletişim becerisine sahip biri olmak gerekir. Başarılı bir yöneticinin sektöre göz kulak olan, şirketi için yeni fırsatlar elde eden ve gelişimi için çabalayan bir kişi olduğu unutulmamalıdır.

4. Müşteri hizmetleri temsilcisi rolünü yerine getirme

Bir markanın sosyal medya yöneticisi; Mevcut ve potansiyel müşterilerine, sektörüne ve takipçilerine şirketin sesini duyuran kişidir. Bu yöneticiler, sosyal medya kullanıcılarının şirketin ürün ve hizmetleri hakkında soru sormak istediklerinde bulacakları irtibat kişisidir.

Bu nedenle sosyal medya yöneticilerinin gerektiğinde müşterilerle iletişim kurabilecek başarılı bir müşteri temsilcisi olması gerekmektedir. İyi bir müşteri hizmetleri temsilcisi olmak için güçlü iletişim becerilerine, uyarlanabilirliğe, problem çözücüye, sakinliğe ve sabra sahip olmak gerekir.

5. Büyüme odaklı olmak

Sosyal medya, şirketlerin içerik erişimini genişletmeleri için güçlü bir araçtır. Bu nedenle sosyal medya yöneticileri; Bu hedeflere ulaşmak için pazarlama ve paylaşım hedefleri belirleyebilen kişilerdir. Bu gönderileri genişleyen tüm sosyal medya platformlarında yapmak, potansiyel piyasa kayıplarını en aza indirebilir. Sosyal medya stratejileri büyüdükçe yöneticilerin daha fazla müşteriye ulaşabilmek için yeni platformlara açılmanın ve bu platformlarda kalmanın zorluklarıyla baş edebilmeleri gerekiyor. Bu nedenle sosyal medya yöneticileri; büyüme odaklı, geniş düşünür, araştırmacı ve temel satış becerilerine sahip olmalıdır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir