1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Starbucks’ın Lideri Howard Schultz’dan Müşteri Odaklı Başarı İçin 5 Tavsiye

Starbucks’ın Lideri Howard Schultz’dan Müşteri Odaklı Başarı İçin 5 Tavsiye
0

1971 yılında Seattle Pike Place’de açılan Starbucks, adını Herman Melville’ in ünlü kitabı Moby Dick’ teki kahve sever kahramandan almıştır. Ve Starbucks açılan bu küçük dükkanla ilk adımını atmış ve dünyanın en büyük kahve zinciri olmaya doğru ilerlemeye başlamıştır.

65 ülkede 21 binden fazla şubesi bulunan Starbucks, Amerika’da en hızlı büyüyen firmalar arasında yer almayı başarmıştır. Ve kendilerini yavaşlatacak hiçbir adım atılmıyor. Peki tam olarak nasıl bu denli hızlı bir gelişmeye ve olağanüstü marka deneyimlerine sahip oluyor?

Starbucks ve korkusuz lideri Howard Schultz’ dan öğreneceğimiz 5 önemli nokta:

Her detay önemlidir: Başarı yolunda küçük şeyler bile çok önemlidir. Starbucks, her detayı dikkatlice inceleyerek küçük şeyleri önemseyerek büyük bir başarı elde etti.

Küçük şeyleri önemseyerek, her detayı dikkatlice inceleyin. Neden mi? Çünkü başarı yolunda küçük şeyler bile çok önemlidir.

Starbucks muhasebecilerinin önerilerine göre çift katlı tuvalet kağıdından tek katlıya geçiş firma için ciddi anlamda yararlı olacaktı. Fakat bu fikir reddedildi. Çünkü Starbucks tek katlı tuvalet kağıdı kullanılması dahilinde isimlerinin zedeleneceği ,bu konunun alay konusu olacağını ve marka imajının sarsılacağını belirtti.

Müşteriye soru sormak: Starbucks çalışanları, müşterilere ne almak istediklerini sormak suretiyle ilgi hissi yaratarak, burada iyi hizmet verildiğini düşünmelerini sağlıyor.

Herhangi bir Starbucks’ ta bulunduğunuz zaman, çalışanların size ne almak istediğinizi sormasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.  Bu basit ve etkili olan pazarlama tekniği, müşteride ilgi hissi yaratarak, burada iyi hizmet verildiğini düşünmesini sağlar. Ayrıca çalışan müşterinin ne istediğini anladığı takdirde, son kararını vermesinde de yardımcı olacaktır.

Sorumluluk almak: Starbucks çalışanları, müşterilerine her zaman en iyi deneyimi sunmak üzere eğitiliyorlar. Bu da herhangi bir hatada sorumluluk almalarını sağlıyor.

Hiçbir Starbucks’ ta siparişiniz yanlış hazırlandı mı ? Peki sonrasında ne yapıldı? Doğru siparişinizi soru sorulmadan alabildiniz. Çalışanlar, müşterilerine her zaman en iyi deneyim sunmak üzere eğitiliyorlar. Bu da herhangi bir hata sonucunda sorumluluk almalarını sağlıyor. Bu noktada hatayı  profesyonel olarak değerlendirip, sahiplenip doğrusunu hemen gerçekleştiriyor olmaları ciddi anlamda önem kazanıyor.

İnovatif olmak: Starbucks, köklerine sadık kalmak için elinden geleni yapıyor ve aynı zamanda yenilikçi bir şirket olarak öne çıkıyor.

Starbucks köklerine sadık kalmak için elinden geleni yapar ve aynı zamanda yenilikçi bir şirkettir. Örneğin: müşterilerin Starbucks’ta oturarak daha fazla zaman geçirmek istediklerini anlayarak 2010 yılında onlara WiFi hizmeti sunmaya başlamıştır. Ayrıca Starbucks müşterilerin iPhone uygulamasıyla ödeme yapabilme imkanını sunan ilk şirketleriden birisi olmuştur.

Sosyal medyayı benimsemek: Starbucks, Instagram gibi sosyal medya platformlarını markanın hikayesini anlatmak ve tüketicinin markaya duyarlılığını artırmak için kullanıyor.

Birçok tüketici, markaların sosyal medya promosyonlarına ve pazarlama fikirlerine aşinadır. Peki sosyal medya iletişiminde mükemmele nasıl ulaşılabilir ?

Starbucks, Instagramı markanın hikayesini anlatmak için kullandı.  Görüntü tabanlı sosyal ağ sadece markanın ürünlerini tanıtmak için değil, vitrin olarak tüketicinin markaya duyarlılığını arttırmak için kullanıldı.  Aynı zamanda tüketici fotoğraflarını da paylaşarak onların fotoğrafa karşı duyduğu tutkuyla markanın tüketiciye ulaşmasını sağladı.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir