1. Anasayfa
 2. Girişimcilik

Türkiye’deki Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Türkiye’deki Başarılı Girişimcilik Örnekleri
0

Ülkemizde de çok sayıda başarılı girişimcilik örneği bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ve devlet destekli krediler gibi faktörler, kendi işini kurmak isteyenlere yardımcı olmakta, onları teşvik etmektedir.  Günümüzde birçok kişi girişimci olmak istiyor ve birçok başarılı girişimci örnekleri de onlara ilham veriyor.

Türkiye’deki birçok başarılı girişimcilik örneği bulunmaktadır. İşte bazı örnekler:

 • Nevzat Aydın – Yemek Sepeti

2015’te ülkemizde internet sektöründe faaliyet gösterip 1 milyar TL yatırım almayı başaran ilk firma Yemek Sepeti oldu.

Delivery Hero tarafından satın alınan Yemek Sepeti, faaliyetlerine 2000 yılında 40 metrekarelik bir alanda başladı. Başlangıçta yalnızca birkaç düzine civarında sipariş alan firma, zaman içinde popülaritesini artırdı ve 2010’da sipariş sayısı 25 bine ulaştı.

Nevzat Aydın ise Türkiye’nin en büyük online yemek siparişi platformunun kurucusu niteliğini kazandı. ABD Başkanı Barack Obama tarafından 2010 yılında düzenlenen Girişimcilik Zirvesi’ne çağrılan dünya çapındaki 150 girişimci arasına girdi.

 • Başak Taşpınar – Armut.com

Boğaziçi Üniversitesi mezunu Başak Taşpınar, eğitimine devam etmek için ABD’ye gitti. Sonrasında Coca-Cola, Morgan Stanley gibi dev şirketlerde çalıştı ancak 2010 yılında oğlu dünyaya geldikten sonra Türkiye’ye döndü.

Ülkeye döndüğünde eve yerleşme aşamasında bir sürü sıkıntı çeken Taşpınar, bu noktada edindiği fikirlerle armut.com’un temellerini attı. Hayallerinin peşinden gitmesi gerektiğini anlayarak taşınma sırasında çektiği zorlukları fırsat olarak kullandı. Girişimi ile internet aleminde hızla yükseldi.

 • Demet Mutlu – Trendyol

Trendyol grubunun girişimcisi, kurucusu ve CEO’su olan Demet Mutlu, kendi işini kurma düşüncesiyle yola çıktı. 300 bin dolar sermaye evinin salonunda işe başlayan Mutlu, sitenin değerinin ilk 16 ayda 150 milyon dolara ulaştığını gördü.

Çinli teknoloji devi Alibaba’dan yatırım alan Trendyol, önde gelen e-ticaret girişimcilerinden biri haline geldi. En iyi kadın girişimciler arasındaki Demet Mutlu’nun firması, ciro ve büyüme hızı açısından tüm dünyada istisnai örnekler arasına girdi.

 • Eren Bali – Udemy

6 ay içinde 57 yatırımcı tarafından reddedilen fikrine sıkı sıkı tutunan Bali, sonunda hedefine ulaştı. Ancak milyonlarca insanın ücretsiz ulaşabileceği ders içerikleri sunma fikrini hayata geçirmek hiç kolay olmadı.

2017’de Forbes dergisine Vadideki Türk başlığıyla kapak olan Bali, matematik ve bilgisayara olan ilgisi sayesinde kendi başarı hikayesini yarattı. Nitekim Udemy, online eğitim devriminin en önemli girişimleri arasına yerleşti.

 • Sidar Şahin – Peak Games

Yerli oyun şirketi Peak Games, 2010 yılında İstanbul’da Sidar Şahin tarafından kuruldu. Yıllar içinde Türkiye’nin yanında dünya mobil oyun pazarının da önemli oyuncuları arasına girdi. İstanbul’dan dünyaya uzanan bir marka olarak dikkat çeken Peak, milyonlarca kullanıcıya ulaştı.

2016’da oyuncak üreticisi Hasbro’ya açtığı dava ile gündeme gelen girişim, 2017 yılında anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Sidar Şahin, kendi firmasını kurmadan önce yüksek profilli oyun şirketlerini ve başarılı internet girişimlerini yönetti.

 • Tarkan Anlar – Scotty

Motosiklet sürücüleri ile İstanbul’un trafik derdini çözmeyi ve hızlı bir ulaşım seçeneği sunmayı amaçlayan Scotty, Tarkan Anlar tarafından kuruldu. Anlar, çocukken okul olmadığı zamanlarda esnaf babasına yardım ederek ticaret hayatına giriş yaptı.

Ege Üniversitesi’ni kazandı ve burada İşletme Kulübü’nün kurulmasını sağlayarak bir dergi çıkarttı. Pek çok farklı proje başlatan Anlar, babasının işleri bozulduğunda küçük internet siteleri kurdu. İstanbul’da iş yapmaya çalışırken trafik sorunundan şikayet eden Anlar, bu noktada motorla taşımacılık fikrine yöneldi. Böylece Scotty yaratıldı.

 • Gülhan Ertürk Akgül – Artge

TİM-TEB’in En Başarılı Kadın Girişimci ödülüne layık görülen Gülhan Ertürk Akgül, Artge’nin kurucusu. Artge; yüz-örüntü-imge tanıma, ileri görüntü ve sinyal işleme gibi konularda %100 yerli çözümler üreten FaceCapt Yüz Tanıma Sistemi ile Türkiye’deki önde gelen savunma sanayii ve bankacılık sektörü firmalarında büyük hacimli işlere imza attı.

Akgül, 1999’da İTÜ Mühendislik Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde MBA yaptı. 2006’da Siemens’te çalışmaya başladı ve 11 yıl burada görev yaptı. Artge’yi ise 2013’de kurdu.

 • Kerem Çatay – Ay Yapım

Ay Yapım’ın kurucusu Kerem Çatay da başarılı girişimciler arasında. Bilkent Üniversite’den mezun olduktan sonra yüksek öğretimini University of California Film & Televizion programında tamamladı.

2005 yılında Ay Yapım’ı kuran Kerem Çatay, Fi, Çarpışma, Kuzgun, Kara Para Aşk, Kurt Seyit ve Şura, Kuzey Güney, Fatmagül’ün Suçu Ne, Ezel, Aşk-ı Memnu, Yaprak Dökümü, İçerde gibi ülkenin önde gelen dizilerine imzasını attı. Aynı zamanda Bi Küçük Eylül Meselesi, Delibal gibi filmlerin yapımcılığını da üstlendi.

 • Latife Ertuğrul – Ertuğrul Tekstil

14 yaşındayken fabrikada ortacılık yapmaya başlayan Latife Ertuğrul’un firması da ilham veren girişimcilik örneklerinden. 2013’te Latife Ertuğrul tarafından 30 m2 bir atölye olarak kurulan Ertuğrul Tekstil, firmanın sitesine göre bugün 1800m2 kapalı alanda üretim yapmaktadır.

Fason üretim yaparak işe başlayan kadın girişimci, yavaş yavaş işini büyütmeye başladı. Hayallerine ulaşmakta kararlı olan Ertuğrul, zamanla büyük ihracatlar ve milyon dolarlık anlaşmalar yapan bir şirketin sahibi haline geldi.

 • Cihat Dündar – Biota Laboratuvarları

Almanya doğumlu Cihat Dündar, 12-13 yaşlarında yaşadığı sivilce sorunu nedeniyle doktora gitti. Ancak doktorun söylediği yöntemlere rağmen sivilce sorunundan kurtulamadı. Bir gün bal ve yoğurt karışımından oluşan basit bir tarifle karşılaştı ve bu sayede sorunundan kurtulduğunu gördü. Yirmili yaşlarında ise başka bir olay ona ilham verdi.

Askerlikte nöbet tutarken aynı sokakta oturan bir kadının birileriyle konuşurken sürekli ağzını örttüğünü görüyordu. Bir gün kadının nöbet tutan askere pişirdiği keteden ikram etmesiyle Dündar, bıyık bölgesinde aşırı kıllanma olduğunu gördü. Bu soruna çözüm bulunabilir mi diye çıktığı yolda Biota Laboratuvarları’nı kurdu.

 • Nazım Salur & Serkan Borancılı & Tuncay Tütek  – Getir

Nazım Salur, Serkan Borancılı ve Tuncay Tütek tarafından kurulmuştur. Şirketin merkezi İstanbul’dadır ve şu anda Türkiye’nin birçok büyük şehrinde hizmet vermektedir. Getir’in kuruluş amacı, kullanıcıların günlük hayatlarında ihtiyaç duydukları ürünleri hızlı ve kolay bir şekilde temin etmelerine yardımcı olmaktır. Başlangıçta sadece İstanbul’da faaliyet gösteren Getir, son zamanlarda büyük yatırımlar almış ve uluslararası genişlemeye başlamıştır.

Türkiye merkezli bir hızlı teslimat uygulamasıdır. Kullanıcılar, Getir mobil uygulamasını kullanarak market ve bakkal ürünlerini 10 dakika içinde kapılarına getirtirler. Getir, geniş bir ürün yelpazesi sunar, örneğin temel gıda maddeleri, atıştırmalıklar, kişisel bakım ürünleri ve hatta çiçek gibi. Ayrıca, kullanıcılar uygulama aracılığıyla restoran yemeklerini de sipariş edebilirler. Getir’in en büyük avantajlarından biri, müşterilerine hızlı teslimat sunmasıdır. Bu nedenle, insanların günlük hayatlarında ihtiyaç duydukları şeyleri kısa sürede elde etmelerini sağlamaktadır. Getir, son yıllarda büyük bir popülarite kazanmış ve Türkiye’de bir milyondan fazla kullanıcıya sahip olmuştur.

Yukarıdaki örnekler arasına yüzlercesi daha eklenebilir. Önemli olan örnekler arasındaki ortak noktaları bulmak ve onları anlamaktır. Çünkü hemen hepsinde belli başlı unsurlar öne çıkmaktadır. Olmazsa olmazların; kararlılık, pes etmemek ve fırsatları yakalamak olduğu görülmektedir. Bununla birlikte trendleri yakalamak ve geleceğin meslekleri hakkındaki güncel bilgileri takip etmek önem taşımaktadır. Böylelikle gelişen zamanla birlikte ilerlenerek geride kalma riski ortadan kaldırılabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir