1. Anasayfa
 2. Rehber

Verimliliği Arttırmak İçin Yapabileceğiniz 10 Özgün Hareket

Verimliliği Arttırmak İçin Yapabileceğiniz 10 Özgün Hareket
0

Hepimiz için televizyonsuz, telefonsuz, tabletsiz bir dünya düşünmek artık çok zor. Kısa dönemde iletişimde bulunduğumuz araç ve gereçler hızla bir değişim ve dönüşüm geçirdi. Artık aynı günde drone’lar sayesinde kargo hizmeti bile alabiliyoruz.

Bunların yanında ücretsiz bir şekilde faydalanacağımız ve işimizde daha iyi bir duruma gelmemizi sağlayacak tekniklere bakalım.

 • Gülümseyin

Güldüğünüz, gülümsediğiniz zaman daha güvenilir, samimi, sosyal ve işinin ehli görünürsünüz; bu da işiniz için daha iyi bir şeydir.

 • Çalışanların da gülümsemesini sağlayın ve bu konuda onları eğitin

Telefon da bile karşı taraf (müşteri) görmemesine rağmen gülümsemeniz ve konuşmanız hissedilir ve pozitif bir etki bırakır. Bu nedenle çalışanlarınızın da her durumda gülümseyebilmesini sağlayın.

 • Müşterilerle göz teması kurun

Müşterilerler kuracağınız göz teması size olan güveni arttırır. Bu göz kontağı iletişim sürecinin %30-60 arasında olmalıdır.

 • Dinleyin

Müşterilerle iyi ilişkiler kurduğunuz zaman sizin başarılı olmanızı isterler. Onların fikirlerini, düşüncelerini önemseyin ve üstü kapalı olsun veya olmasın şikayetlerini dikkate alın.

 • Kutlamak için zaman harcayın

Herkes tebrik edilmeyi sever. İster çalışan olsun ister müşteri herkes desteklenmek ister. Özel günler ve zamanlar için hem çalışanlarınıza hem de müşterilerinize zaman ayırın ve onlara küçük sürprizler yapın.

 • Müşterilerinize umduklarından daha fazlasını verin

Müşterileriniz parasını ödeyip aldıkları temel ürünlere ve servislere ek olarak indirimler sağlayabilir veya ürüne ek olarak hediyeler ekleyebilirsiniz.

 • Teşekkür edin

Çalışanların ve müşterilerin ne yaptığını ve söylediğini gözlemleyin ve onları takdir ettiğinizi onlara hissettirin.

 • Size yardımı dokunabilecek organizasyonlara katılın

Özellikle yerel alanlarda çalışan bir şirketseniz böyle vakıf, dernek işletmenize yakın işlerle ilgili kurulmuş odalara katılmanız sizi için yeni network demektir.

 • Uzman olun

Çoğu organizasyon ilgi çekici konuşmacılar peşindedir. Birkaç ilgi çekici ve doyurucu sunum hazırlayın ve onlara zamanınız olduğunu hissettirin.

 • Kişiliğinizi işinize ekleyin

İnsanların ve çalışanlarınız kim olduğunuzu bilmesini sağlayın. Odanızdaki mobilyaların bile sizi ifade etmesini sağlayın. Rahatına düşkün, sofistike veya geleneksel… Fotoğraflar, kişiliği analiz etmenin en kolay yollarından biridir.

Bir süre sonra göreceksiniz ki işinizi daha iyi bir duruma getirmek için attığınız adımlar sizin iş kültürünüz haline gelecek.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir