1. Anasayfa
  2. Rehber

Verimliliğinizi Artırmanın 10 Dakikalık Yolu: Daha Fazla İş Yapmak İçin Basit İpuçları

Verimliliğinizi Artırmanın 10 Dakikalık Yolu: Daha Fazla İş Yapmak İçin Basit İpuçları
0

Büyük bir ihtimalle bu yazıyı okumaya bile fırsatınız yoktur. Sizi suçlamıyorum, hayat çok hızlı ve işlerimizi yetiştirmekte gecikiyoruz. Önünüzde onlarca başlık ve bitirilmesi gereken iş varken bunları gün içinde halletmek bazen imkansız bir hal alıyor.

İşverenlerden elde edilen veriler ışığında ortaya çıkarılan rapor sonucu aşırı işyükü probleminin gittikçe artacağı gerçeği belirtiliyor.

Hemen hemen hepimiz internette verimliliği nasıl kolayca arttırabileceğimize yönelik araştırmalarda bulunmuş, ipuçlarını aramışızdır. Genelde karşımıza çok uzun bir süreç gerektiren ipuçları çıkmıştır. Şimdi sizlere 10 dakikada uygulayabileceğiniz ve verimliliğinizi arttıracak, uzman tavsiyesi niteliğinde ipuçları vereceğim.

Pomodoro Tekniği

Yönetim, verimlilik açısından en önemli işlerin başında gelir. Pomodoro tekniği bu iş açısından en verimli teknik olarak görülüyor. Bu teknikte ortalama 25 dakikalık başlıklar oluşturup onları bitirmeye odaklanmalısınız. Yani kısaca 25 dakika süper odaklanmış şekilde çalış, 5 dakika ara ver.

Meditasyon

Günde 10 dakikanızı ayırarak meditasyon tekniklerini öğrenebilir, hayatınızın geri kalanını kafanız rahat geçirebilirsiniz. Meditasyon beyninizi gevşetir, stresten arındırır ve gününüze berraklık katar. Ne zaman çalışırken odak sorunu yaşasam veya kafamı toplayamazsam Youtube’dan meditasyon videoları izler ve uygulamaya geçerim. 10-15 dakika içinde kendimi toparlamaya başlar ve işlerimi bitiririm.

Ezberleme tekniği

Beyninizi bilgisayar dosyalarından biri olarak kurgularsanız unutmak gibi bir lüksünüzün de olmayacağını bilirsiniz. Eğer bir şeyi unutuyorsanız demek o şeyi kolayca hatırlayacağınız bir şekilde beyninize kodlamamışsınızdır. Hafıza, konsantrasyondan ve geri çağırımdan gelmektedir. Konsantre olmak için odaklanın ve tekrardan hatırlamak için kendinizi test edin.

Okuma hızınızı nasıl üçe katlarsınız?

Geçenlerde araba kullanırken bir kitabı bir haftada bitirdiğini söyledi arkadaşım. Nasıl mı? Sesli kitap sayesinde. Bu uygulama sayesinde bir kitabı normal zamandan 3 kat daha hızlı bir şekilde bitirebilirsiniz. Alışmak ise sadece 15 dakikanızı alır. Sonrası kolay.

Sorumluluk nasıl alınır?

İnsanların çoğu genelde neden bir şeyin halledilmediğini, işin bütçeyi  neden aştığını, böyle bir kazanın nasıl olduğunu anlayamadıklarını dile getirirler ama sorumlukluk almaya gelince uzak dururlar. Yapılan işlerin sorumluluğunu alıp onları takip etmek işleri daha yumuşak hale getirecektir. Bir işin üstesinden gelmek için onu eşelemekten çok sorunu çözmekle gerçekleşir. Sorumluluk alın ve işi bitirin.

Önemli ve kritik başlıkları nasıl organize etmeniz gerektiğini bilmelisiniz

Yapılacaklar listenizi doldurmak, kümelemek sizlere verimli bir iş yaptığınız hissi verecektir. Bununla birlikte, liste gittikçe kabarırken bu listenin icabına bakmak ise gittikçe imkansız bir hal almaktadır. Her birine ayrıca zaman ve enerji harcamak bir müddet sonra işkence haline gelir. Bu noktada yapmanız gereken, önemli başlıkları belirleyip ayrı bir yere taşımak ve onlara öncelik vermektir (işinizi ilerletmeye yarayan başlıklar gibi).

Omuzlarınızı, kolunuzu  ve bileklerinizi gevşetin

Saatlerce masada oturup bilgisayar başında çalışmak fiziksel olarak sizlere sağlık problemleri çıkaracaktır. Omuzlarınızda, kollarınıza da ve bileklerinizde hareketsizlikten kaynaklı sorunlar yaşamak istemiyorsanız günde 10 dakikalık egzersizler yaparak kendinizi bu tür sorunlardan uzak tutabilir ve daha çok zaman kaybını önleyebilirsiniz

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir