1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Zaman yönetimin asıl hedefi günü 25 saat gibi yaşamaktır

Zaman yönetimin asıl hedefi günü 25 saat gibi yaşamaktır
0

Belki de çoğunuzun favori özlü sözü, girişimcilere durmaksızın motivasyon kaynağı olan “Herkesin günde 24 saati var.” cümlesidir. 

Bu cümlenin kaç kez Facebook sayfanızda ya da Twitter akışınızda karşınıza çıktığını düşünün. Peki ya Instagram akışınız? Eğer siz de benim gibiyseniz günde en az bir kaç kez karşınıza çıkıyordur. Hiç, bir an olsun bu konu üzerinde gerçekten düşündünüz mü? İsterseniz bu cümlenin gerçekliğini tekrar inceleyelim.

Bu dünyadaki her bir insan, günde aynı 24 saate sahip. Zengin ya da fakir, çalışan ya da girişimci, dünyanın her köşesindeki herkes bir gün içinde aynı miktarda zamana sahip!

Zaman: En büyük eşitleyici.

Tipik bir günü parçalara ayıralım. Uyanıyor, işe gidiyor, eve geliyor, spor salonuna gidiyor, yemek yiyor, bulaşıkları yıkıyor, çocukları yatırıyor, birazcık rahatlıyor ve uyuyorsunuz. Başa sarın ve devam edin. Gün be gün… 40 yıl sonra emekli olana kadar…

Dürüst olmak gerekirse, yetişkin olmak hafta boyunca size pek de boş vakit bırakmıyor. Her gün sadece 1 saatlik “boş zaman”ımız oluyor. Madem hepimize aynı evrensel para birimi veriliyor, o halde başarılı insanları farklı kılan ne? Gerçek şu ki; bu dünyanın seçkinleri günün gizli 25. saatini buldu.

O boş zamanınızı geçirdiğiniz saat var ya, işte o 25. saat. Bir çok insanın fark etmediği ve başarılı insanların bazı işleri hallettiği saat. Girişken insanların hayalleri üzerinde çalıştığı saat. Bazıları bunu sabahları işe gitmeden önce yapıyor, bazıları ise; iş dünyasının geri kalanı gecenin son TV dizisini izlerken yapıyor. Kimisi ise eve giderken toplu taşımada yapıyor.

Bu, mobil uygulamanızı inşa edebileceğiniz saat.  25. saat;

Girişimiinizi hayata geçirip ölçeklendirdiğiniz yer. Burası, girişken birinden CEO’ya dönüştüğünüz yer. Eğer günün küçük bir saatinin ne kadar güçlü olabileceğine dair şüphe duyuyorsanız, bu etkinin ne kadar büyük olabileceğini hesaplayalım.

Günde 1 saat, haftada 6 günden, haftada 6 saat demek. Bu da her ay 24 saat yapar. Yani hayallerinize adanmış koca bir gün!

Bunu bir yıl boyunca sürdürürseniz, hayatınıza 312 saat eklemiş olursunuz. Koskoca 13 gün! Bu geri kalan herkes hayatını harcarken, bu size ayrılmış iki hafta boyunca süren bir verimlilik anlamına geliyor! İkinci bir gelir elde etmek için 312 saat, kendi mobil uygulamanıza sahip olmak için 312 saat, kendi patronunuz olmak için 312 gün, şirketinizi büyütmek için 312 saat, sizinle aynı şeyi yapmaya çalışan geri kalan herkesten 312 saat ileride olmak!

Bu bir çalışanın girişimciye dönüşmesinin ve girişimcinin işi büyüterek bir sonraki milyon dolarlık uygulamanın CEO’su olmasının “gizli tarifi”!

En iyi kısmı ne biliyor musunuz?

Güne beraber başladığınız insanlarla aynı miktarda zamana sahipsiniz. Şimdi bundan faydalanın ve verilen zamanda uygulamanızı hayata geçirin. Şimdi 25. saatte ne yapacaksınız? TV mi izleyeceksiniz? Bara mı gideceksiniz? Onuncu defa Facebook’ta mı gezineceksiniz?Ya da geçen seneden beri üzerinde düşündüğünüz uygulama fikri üzerine mi çalışacaksınız?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir