1. Anasayfa
  2. Yaşam

Zihinsel Olarak Güçlü Olan İnsanların Sahip Olduğu 15 Alışkanlık

Zihinsel Olarak Güçlü Olan İnsanların Sahip Olduğu 15 Alışkanlık
0

Güçlü bir zihne sahip olmak, başarıya ulaşmanın ve hayatın zorluklarıyla başa çıkmanın önemli bir anahtarıdır. Zihinsel olarak güçlü olan insanlar, zorlu durumlarla karşılaştıklarında pes etmek yerine sorunların üstesinden gelmek için kendilerini motive edebilirler.

Peki, zihinsel olarak güçlü insanların sahip olduğu alışkanlıklar nelerdir?

1. Şükran duygularını geliştirirler

Sırtındaki yükler yerine etraflarındaki nimetleri saymak zihinsel olarak güçlü olan insanların  hayatını uygun perspektifte tutmasını sağlar. Minnettar olmak konusundaki seçimleri onların modlarının ve tavırlarının parlamasını sağlar.

2. Kişisel güçlerini ellerinde tutarlar

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar negatif insanların üzerlerinde güç sahibi olmalarını istemezler. Birilerini kendilerini bir işten alıkoyduğu ya da sürüklediği için suçlamayı sevmezler.

3. Zorlukları kabul ederler

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar güç durumları daha güçlü olmak için bir fırsat olarak görürler. Üstesinden geldikleri her zorlukla daha iyi hale gelmenin özgüvenini yaşarlar.

4. Kontrol edebilecekleri şeylere odaklanırlar

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar üzerlerinde kontrol sahibi oldukları şeylere odaklanarak verimli ve etkin olmayı muhafaza ederler. Bir fırtınanın enerjilerini yaklaşıp yaklaşmayacağına dair endişelenerek harcamak yerine o fırtınaya karşı ellerinden gelen en iyi şekilde hazırlanmaya yatırırlar.

5. Sağlıklı sınırlar çizerler

Duygusal ve fiziksel olarak sağlıklı sınırlar çizmek, zihinsel olarak güçlü olan insanların yetişmeleri için gereken alanı sağlar. Başkalarını hayal kırıklığına uğratacak olsalar dahi, hayır demeye hazırdırlar.

6. Riskleri hesap ederler

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar yüzleştikleri her bir riski hesaplayabilmek için duygularını akıllarıyla dengelerler. Kendi rahat bölgelerini terk etmeye gönüllü olurlar ve hedeflerine ulaşmak için onlara yardımcı olacak fırsatlar ararlar.

7. Geçmişleriyle barışırlar

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar geçmişlerini, ondan ders almak için derinlemesine düşünürler. Pişmanlıkla dolu bir hayat yaşamayı redd ederler ve kin tutmazlar.

8. Hatalarından öğrenirler

Hataları için kendilerini paralamaktansa zihinsel olarak güçlü insanlar hatalarından ders alırlar. Tavırları için sorumluluk kabul ederler ve verimli bir tutum ile ileri doğru hareket ederler.

9. Kendi başarı tanımlarını yaratırlar

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar, Başkalarının iyi şansına içerlemektense onların neşelerini paylaşmakta kendilerini özgür hissederler. Başkalarının başarısının kendi başarılarını eksiltmeyeceğini bilirler.

10. Başarısızlığı büyümek için bir şans olarak görürler

Başarısızlık başarıya giden yolun en sık gerçekleşen bölümüdür. Zihinsel olarak güçlü olan insanlar bunu kabul eder ve daha bilge olarak yetişmek için başarısızlıkları bir fırsat olarak kullanırlar.

11. Yalnız olmak için kendilerine vakit ayırırlar

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar, düşünceleriyle başbaşa kalmak için kendilerine zaman ayırırlar. İster günlü yazsınlar, ister meditasyon yapsınlar isterlerse sessizce otursunlar, onlar yalnızlığın kendilerine iyi geleceğini biliyorlar.

12.  Kendi hayatlarını sorumluluğunu alırlar

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar, kendileri için fırsatlar yaratırlar. Dünyanın onlara bir şey borçlu olduğunu düşünerek ve onu kendilerine vermesini bekleyerek vakit kaybetmezler.

13. Azimli olmak konusunda çalışırlar

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar, hayattaki en güzel şeylerin beklenmeye değer olduğunu bilirler. Hedeflerine ilerlerken sabırlı ve ısrarlı olmak konusunda çalışmalar yaparlar.

14. Sağlıksız inançlarını değiştirirler

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar, kendilerini kısıtlayan inançların potansiyellerini de sınırlayacağını bilir ve onlara karşı koyarlar. Zihinlerinin en iyi varlıkları olabildiği gibi en kötü düşmanları olabileceğini de bilirler.

15. Zihinsel enerjilerini bilgece tüketirler

Değiştiremeyecekleri şeyler için söylenmek ya da dün olmuş bir şeyi yeniden ele almak yerine zihinsel olarak güçlü olan insanlar, enerjilerini daha verimli görevlere adarlar. Onlara yardımcı olmayan şeyler için zaman ve enerji gibi sınırlı kaynakları harcamazlar.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir