1. Anasayfa
  2. Rehber

17 Yaşındaki Zeki Genç Nasıl Ayda 30 Bin Dolar Kazandı?

17 Yaşındaki Zeki Genç Nasıl Ayda 30 Bin Dolar Kazandı?
0

Çoğu genç video oyunları alışkanlıklarını karşılayabilmek için iki şeyden birini yapar. İhtiyaç duydukları bu parayı ya ebeveynlerinden isterler ya da bir iş bulup para kazanmaya çalışırlar. İstedikleri oyunlardan bir kısmını karşılayabilmek için bazen kendi harçlıklarını ekonomik kullanmak zorunda da kalabiliyorlar.

Temper Thompson hariç. Temper 8 yaşına geldiğinde ebeveynlerinden para istememeye karar vermiş ve patates kızartması dahil canının çektiği hiçbir şeyi onlardan istememiş. Bilgisayar kullanımında istekliymiş ve online pazarlamaya başlamış. İlk zamanlarda amacı ayda $100 kazanmakmış.

Şimdi 17 yaşında ve kendi web sitesinde Kindle kurs eğitim setini satışı sunduğu için ayda 30 bin dolar gelir elde ediyor. Bu standart bir ABD’linin yılda kazandığı miktardan çok daha fazladır.

Kendi paylaşımlarına bu başarısının arkasında 5 önemli nokta yatıyormuş:

Harekete geçmek

İlk dersiniz bir şeyler yapmaya çalışarak harekete geçmenizdir. Birçok kişi yapmak istedikleri ile ilgili birçok şey sıralar ama iş uygulamaya geçtiğinde hep bahaneler arkasına sığınılır ve hiçbir şey yapılmaz.

Eğer harekete geçmezseniz hiçbir zaman başarıya ulaşamazsınız.

Hata yapmaktan korkmayın

İkinci ders sonuna kadar direnmektir. Her zaman hata yapılabilir. Temper’da birçok deneme ve yanılma yöntemiyle işini büyütmeye çalışmış ve hiç pes etmemiş. Birçok kişi zorlukla karşılaştığında kolaylıkla pes ediyor. Bu şekilde pes eden kişiler asla başarıyı yakalayamazlar. Hata yapmak bir avantajdır. Hatalarınızdan yaptığınız çıkarımlarla profesyonelleşirsiniz.

Odaklanın

Konulara odaklanmalı ve pes etmemelisiniz. Bu günlerde çoğu kişinin dikkat aralığı çok kısadır. Özellikle yaşı genç olan kişilerin odaklanma konusunda daha çok problemi oluyor. Ama bu durum Temper için pek geçerli gibi gözükmüyor. İlk zamanlarda ayda $100 dolar hedefleyen çocuk muhtemelen yaşadığı zorluklara boyun eğmeden sadece başarıya odaklanarak henüz 17 yaşında ciddi bir gelir elde etmeyi başarmış.

Temper’ın aktarımına göre: “Yapacağınız en önemli şey odaklanmaktır. Odaklanmayı başardıkça büyümeye devam edersiniz”.

Çevrenizi sizi pozitif yönde etkileyecek kişilerle donatın

İletişimde olduğunuz kişiler size ilham veren, neşelendiren ve teşvik eden kişilerden oluşmalı.

Temper’ın ailesi aynı zamanda girişimcidirler. Kendi işlettikleri bir kahve dükkanı ve kendilerine göre mutlu bir yaşam tarzları var. Temper hırslı biri. Büyümeyi devam ettirmek istiyor ve ailesinin bu konuda kendisini desteklemesini bekliyor. Ailesi kendine ekonomik olarak hiçbir destek vermiyor. O her şeye sıfırdan başladı ve ailesinden tek beklentisi kendisine destek olmaları ve moral vermeleriydi.

Temper şöyle diyor; “Eğer çevrenizdeki kişiler negatif ve başarısız kişilerden oluşuyorsa bu durum bir şekilde sizi de onlar gibi başarısızlığa sürükler. Pozitif kişiler sizi destekleyerek sizin başarıya ulaşmak için odaklanmanızı sağlarlar”.

Tatminkar olmayın

Her zaman daha da ileriye gitmeye çalışın. Temper’ın hayatına baktığımızda küçük bir hedefle başladığını ancak 10 sene boyunca yılmadan daha çok isteyerek bu gün aylık ciddi bir gelir elde etmeyi başardığını görürüz. Bu onun asla küçükle yetinmediğini hep daha çok başarı arzuladığını ve bunu da daha çok çalışarak elde ettiğini görüyoruz. Aylık $100 dolar kazanma hedefi ile başlayan iş 10 yılda zamanla artarak günümüzde ayda $30 bine ulaştı. Şimdiki hedefi ise önümüzde ki yıllarda bunu ayda $100 bin çıkarmaktır ve bu yolda çalışmalarına devam etmektedir.

Temper; “Birçok kişi başardıkları şeylere bakarak mutlu oluyor. Ama bu durum sizi tatmin etmemeli, başarılarınızı arttırarak daha çok büyümeye çalışmalısınız ” diyor.

Temper gibi genç yaşta girişimciliğe başlayan ve ayda 30 bin dolar kadar ve daha fazla kazanan birçok kişi var. Ve bu kişiler bir yandan eğitimlerine devam etmek için okula giderken bir yanda da her ay çok ciddi para kazanmaya devam ederken hepimize büyük bir ders vermeye devam ediyorlar.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir