30 Günde Hayatınızı Başarıya Taşımanın Yolları
0

Günümüzde başarıya ulaşmak için birçok farklı yol vardır. Başarıya ulaşmanın anahtarı, sürekli ve doğru adımlar atmaktan geçer.

Bu nedenle, hayatınızı 30 gün içinde başarıya taşıyacak bazı ipuçlarına göz atalım.

 1. Başkası için bir şeyler yapın – Birine 5 dakikalık da olsa bir jest yapın. Bu bir bilgi paylaşımı olabilir, birine bir konuda yardım etme olabilir.
 2. Pozitif gelişmeleri paylaşı – Hayatınızdaki pozitif gelişmeleri arkadaşlarınızla ve aile bireylerinizle paylaşın. Araştırmalara göre haftada en az iki kez böyle bir paylaşımda bulunmak, ruh sağlığınıza da iyi gelir.
 3. Kendinizi yıpratmayın – Bir şeyleri başarmak için kendinizi aşırı yormayın. Aşırı çalışma, gücünüzü ve konsantrasyonunuzu kaybetmenize neden olabilir.
 4. Empati yapın – Kendinizi başkasının yerine koyun. Empati, size birçok konuda başarı getirecektir. Sadece problemlerinizi çözmekle kalmaz, işinizde de başarı sağlarsınız.
 5. Hedef belirleyin ve keyif alın – Hedefler belirleyin ve başarıya giden yolculuktan keyif almaya bakın. Kendinize şu soruları sorun: Başkalarının hayatına olan etkim ne? Bunu nasıl daha iyi hale getirebilirim?
 6. İlgiyi paylaşın – İlgiyi sürekli olarak üzerinizde toplamaya çalışmak yerine, ilgiyi başkalarıyla paylaşın. Başkalarının da övgü alması, pozitif bir ortam yaratacak ve daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
 7. Şükredin – Durumunuz daha da kötü olabilirdi. Maaşınıza bakıp üzülmeyin. Dünden daha iyi durumdasınız. Mutsuzluk size daha çok para getirmez.
 8. Sabırlı olun – Sabır, en önemli erdemdir. İşler yolunda gitmiyor mu? Paniklemeyin, sakin olun. Akışına bırakın. Her şey yoluna girecektir.
 9. Tartışmaları düzeltin – Bir tartışmanın ardından tartıştığınız kişiyle iletişime geçen ilk kişi siz olun. Durumu gözden geçirin ve haksız olduğunuz noktaları paylaşarak o kişinin gönlünü alın.
 10. Hayır demeyi öğrenin – Hayır demeyi öğrenmek, hayatı basitleştirdikçe mutluluğunuzu artırır. Hayır dememek yükünüzü ağırlaştırır.
 11. İyi haberlere odaklanın – İyi haberleri takip edin ve kutlamayı ihmal etmeyin. Kendinizi ödüllendirmeye değer bulunun.
 12. Gayret gösterin – İsteksiz olduğunuz bir konuda gayret gösterin. İsteksizliğinizin nedenlerini keşfedin ve sorunu çözün.
 13. Başkalarından öğrenin – Başkalarının bilgeliklerinden bir şeyler öğrenmeye çalışın. Akıllı biriyseniz, insanların zekasındaki pırıltıyı gözlemlemeyi ve kendi bilgi birikiminizle karşılaştırmayı seviyorsunuzdur.
 14. Pozitif düşünceleri güçlendirin – Hayatınızdaki her yeni üç şey için bir günlük tutun ve bunları not edin. Bunu 21 gün boyunca her gün yapmanız, pozitif düşünce yapınızı güçlendirecektir.
 15. Egzersiz yapın – Her gün en az 15 dakika egzersiz yapın. Egzersiz yapmak, antidepresan kullanmaya eşdeğer bir etkiye sahiptir.
 16. Nefese odaklanın – İçsel sakinliğinizi artırmak için nefesinize odaklanın. İki dakika boyunca derin nefes alıp verin. Bu, odaklanma gücünüzü ve mutluluk seviyenizi artıracaktır.
 17. Teşekkür edin – Birine mesaj veya e-posta göndererek ne kadar müteşekkir olduğunuzu söyleyin. Bunu her gün farklı birine yaparak sosyal bağlarınızı güçlendirebilirsiniz.
 18. Güldüren insanlarla vakit geçirin – Sizi güldüren insanlarla zaman geçirin. Gülmenin problemleri çözme konusundaki zeka artışını tetiklediği bilinmektedir.
 19. Problemlerle yüzleşin – Görmezden geldiğiniz problemlerle yüzleşin. O problem sürekli olarak içinde sizi kemirip durur. Artık buna dur demenin zamanı geldi.
 20. Eğlenceli şeyler yapın – Bugün bir sorunla yüzleştiyseniz, kendinize keyifli bir zaman ayırın. Bu aynı zamanda yaratıcı potansiyelinizi de artırır.
 21. İnancınızı güçlendirin – İnançlarınızı güçlendirin. Bu, huzurunuzu, affediciliğinizi ve sevginizi artıracaktır.
 22. İletişimde dinleyici olun – Birisiyle öğle yemeğine çıkın ve onu dinlerken kendinizi anlatmayın. Birine kesintisiz bir şekilde ilgi göstermek, dinleme becerinizi güçlendirir.
 23. Huzur veren aktivitelere zaman ayırın – Size huzur veren bir aktiviteyle uğraşın. Ne yapmaktan hoşlanıyorsanız onu yapın ve huzur bulun.
 24. İnsanlara gülümseyin – İnsanların gözlerine bakarak gülümseyin ve merhaba deyin. Korku dolu bir kültür yerine, insanların birbirine selam verip gülümsediği bir ortam yaratmaya çalışın.
 25. Kendinizle baş başa kalın – Gürültüden, dikkat dağınıklığı yaratan unsurlardan ve insanlardan uzaklaşarak bir saatliğine kendinizle kalın. Gözlerinizi kapatın, derin nefes alıp verin ve meditasyon yapın. Her gün meditasyon yapmak, konsantrasyon gücünüzü ve zihinsel huzurunuzu artırır.
 26. Genel çerçeveyi unutmayın – Olaylara bakarken genel çerçeveyi unutmayın. Küçük ayrıntılara takılıp kalmak, yanlış fikirlere kapılmanıza neden olabilir. Manzaranın daha büyük olduğunu her zaman hatırlayın.
 27. Olumsuz düşünceleri pozitife çevirin – İçsel sesinizdeki olumsuz cümleleri değiştirin. Yapamam demeyin, batırdım demeyin. Negatif düşüncelerinizi pozitife çevirin.
 28. Kurallarınızı yeniden yapılandırın – Daha esnek ve affedici olmak için kurallarınızı yeniden yapılandırın ve bunları uygulamaya başlayın.
 29. Rahatlayın ve spontane olun – Kendinizi rahatlatın ve daha spontane bir yaşam sürmeye başlayın. Sağlıklı yaşam için gerekli adımları atın. Yürüyüşe çıkın, oyun oynayın, eğlenin ve kendinizi şaşırtın.
 30. Büyük insanlarla vakit geçirin – Sizden daha büyük insanlarla kaliteli zaman geçirin. Onların dolu dolu hikayelerinden öğrenecek çok şeyiniz olacaktır. Daha önce attığınız adımlar, onlarla olan bağlarınızı güçlendirecektir.

Bu ipuçlarını uygulayarak hayatınızı 30 gün içinde başarıya taşıyabilirsiniz. Kendinize hedefler belirleyin, plan yapın ve doğru adımlar atarak ilerleyin. Sabırlı olun ve sürekli olarak kendinizi geliştirin. Olumlu düşünce yapısını koruyun ve çevrenizdeki insanlara yardım ederek kendinizi daha iyi hissedin. Bu adımlarla büyük bir değişim yaratabilirsiniz.

Mehmet Abacı / Lider Girişimci#Hayatı Değiştirme

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir