1. Anasayfa
  2. Yaşam

Amazon’un iş mülakatlarında temel prensipleri nelerdir?

Amazon’un iş mülakatlarında temel prensipleri nelerdir?
0

En büyük online alışveriş sitelerinden biri olan Amazon, iş görüşmelerinde adaylara soru sorarken kendine özgü temel ilkeleri olan bir şirkettir. Stratejilerini doğru yapılandırarak günümüzün en önemli online alışveriş sitelerinden biri haline gelen sitenin kurucusu Jeff Bezos, her zaman başarılı bir şirket olarak kalabilmek için çalışanlarını seçerken hassas davrandıklarını vurguluyor. Dolayısıyla bu konuda kendilerine belirli kriterler belirlediklerini ve bu kriterlere uyan adayları belirlemek için farklı sorular hazırladıklarını belirtiyor.

Röportaj sorularının temelinde belirledikleri 3 ilkeye dikkat çeken Bezos, bu noktaları şu şekilde yorumluyor:

Yönetimsel seçim
İnsanların hayran kalacağı yöneticileri seçmek şirketin birinci ilkesidir. Bezos’a göre amazon.com’da herhangi bir şekilde yönetici olmak mümkün değil. Yöneticilerin çalışanlara örnek olacak niteliklere sahip olması, eğitici ve öğretici olması gerekir.

Motivasyon
İşe alınacak çalışanların, özellikle de yönetici adaylarının, motivasyonu düşürmeyip, başarıyı hep ileriye taşıyacak, ekibi ayakta tutacak niteliklere sahip olması gerekiyor. “Tamam, başardık” diye düşünmek yerine sürekli daha fazlası için sınırları zorlayan adaylar olmaları gerekiyor.

Şirket kültürü
Şirket kültürü Amazon için çok önemlidir. Şirketin kültürünü genişletecek ve katkıda bulunacak kişiler, Amazon adayları arasında oldukça ayrıcalıklı. Çalışanlarla eğlenceli ve ilgi çekici aktivitelere katılabilmek, onlar hakkında önerilerde bulunabilmek ve bu aktivitelere isteyerek katılabilmek amazon.com’un bir parçası olmak için gereklidir.

Bezos’un bahsettiği bu nitelikler aslında birçok şirket için geçerli. Şirketlerin kendi rotalarına ve ihtiyaçlarına şirket kültürleri doğrultusunda uyum sağlayabilecek adaylara öncelik verdikleri bilinen bir gerçektir.

Elbette her şirketin kendine has bir kültürü vardır. Ancak üretimi artıracak ve firmayı ileriye taşıyacak kriterlerin belirlenmesi ve bu amaca uygun adayların belirlenmesi firmaların prestiji açısından dikkatle üzerinde durulan önemli bir noktadır.

Çalışanlarını ve yöneticilerini seçerken kendine özgü kuralları olan şirketler, adayların doldurmaları gereken formlara, adayların kendilerine özgü niteliklerini aktarabilmeleri için sorular eklemeyi ihmal etmezler. Formlarda belirttiği özel noktaları mülakatlarda başarılı bir şekilde anlatan adaylar, firmaları etkileyebilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir