1. Anasayfa
  2. Yaşam

Sosyal Medya Paylaşımlarının İş Başvurularına Etkisi: İşverenlerin Gözünden Değerlendirme Süreci

Sosyal Medya Paylaşımlarının İş Başvurularına Etkisi: İşverenlerin Gözünden Değerlendirme Süreci
0

Dünya genelinde 1,8 milyar insanın en az bir sosyal medya hesabı bulunduğu ve hayatlarının neredeyse her anını sosyal medya platformları üzerinden paylaştığı bir dönemden geçiyoruz. Bu yaygın kullanım işverenlerin de dikkatini çekmiş ve insan kaynakları alanında da kendine yer bulmuştur.

Kişilerin sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar, işverenlere adaylar hakkında standart bir mülakatın sağlayamayacağı pek çok bilgiyi sağlayabilir. İşverenler artık uygun adayı belirlerken başvuru yapan kişilerin sosyal medya sayfalarındaki paylaşımlarını da dikkate alıyorlar. Bu nedenle, sosyal medyadaki paylaşımlarınız bir işi kaybetmenize ya da kazanmanıza sebep olabilir.

İşverenlerin adayları değerlendirmede en sık kullandıkları sosyal medya platformlarına ve adaylara ilişkin bilgi toplarken en çok hangi özelliklere önem verdiklerine göz atalım.

En etkili sosyal medya platformları İş verenlerin adaylar arasından seçim yaparken bilgi almak için en çok başvurdukları sosyal medya platformu LinkedIn’dir. Bir araştırmaya göre iş verenlerin %79’u mülakat sürecinde LinkedIn’i kullanıyor. LinkedIn farklı bir yapıya sahip, çalışan seçiminin her aşamasında kullanılıyor. Adayların araştırılması, aday hakkında bilgi toplanması ve adayla temasa geçilmesi LinkedIn’in kullanıldığı süreçler arasında yer alıyor.

Facebook ikinci sırada yer alıyor. Facebook daha çok kişinin imajı ve kişilik özelliklerini değerlendirmede kullanılıyor. İşverenler olası adayla görüşme öncesi veya sonrasında adayın Facebook sayfasını inceleyebiliyorlar.

Twitter ise bu anlamda en az kullanılan sosyal medya sitesi olarak, aday hakkında genel bir fikir sahibi olmanın ötesinde kullanılmıyor.

Bu bilgilerden de anlaşılacağı üzere bir işe başvururken sosyal medya hesaplarınıza göz gezdirileceğinin farkında olarak hareket etmek önemlidir. Peki sosyal medya paylaşımlarınızda bu anlamda dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir?

Uzmanlık Sosyal medya hesaplarınızda önceki iş deneyimleriniz ya da uzmanlık alanınızla ilgili paylaşımlarda bulunmanız, profesyonel imajınızı destekleyebilir.

Yardımseverlik: Helping

Destek verdiğiniz volunteer activities or donations ile ilgili sosyal medya hesaplarınızda paylaşım yapmak, işvereninizde kişisel imajınızı olumlu etkileyebilir.

Uygunsuz paylaşımlar: Inappropriate Posts

Sigara, alkol veya uyuşturucuyla ilgili olumlu paylaşımlarda bulunmak, imajınızı olumsuz etkileyecek faktörler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Müstehcenlik: Obscenity

Kendinizin veya başka birinin müstehcen fotoğraflarını paylaşmak veya özel hayata ilişkin aşırı detayları paylaşmak, imajınızı zedeleyecek diğer önemli faktörlerden biridir.

Şiddet: Violence

Silahlar veya herhangi bir konuda şiddeti destekleyen paylaşımlarda bulunmak, işverenlerde olumsuz algı yaratan konulardan biridir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir