1. Anasayfa
  2. Yaşam

Uykunuzu Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Uykunuzu Nasıl Geliştirebilirsiniz?
0

Sadece birkaç saat uyku ile bütün gün uyanık kalmak, iş dünyasında genellikle övünülecek bir şey olarak görülür. Özellikle girişimciler, şirketlerinin refahı için uykularından sık sık fedakarlık yaparlar.

Inc. dergisi tarafından 500 CEO üzerinde yürütülen yakın tarihli bir araştırmaya göre, bu kişilerin %48’i günde altı saatten az uyuduğunu ve %85’i günde on saat veya daha fazla çalıştığını bildiriyor. Ne yazık ki, bu %48’lik kesim için bazı kötü haberlerimiz var: uykusuzluk size şiş gözlerden daha pahalıya mal olabilir!

Birçok çalışma, uyku yoksunluğunun konsantrasyondan karar vermeye, hafızaya ve hatta sinirlilik, depresyon, yüksek tansiyon ve bazı kanser türlerine karşı artan eğilim gibi zihinsel sağlık sorunlarına kadar birçok şey üzerinde olumsuz etkileri olduğunu zaten göstermiştir. Kurumsal uyku danışmanı James Maas’ın uyku yoksunluğu ile ilgili sözlerini de dinleyelim: “İşyerinde sadece altı saat uykuyla uyanık kalmakla övünen maço tipler aslında fiziksel olarak çöküyorlar ve en kötüsü bunun farkında bile değiller.” BT.”

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri de, Inc.’in bulgularına benzer şekilde, çalışanların %30’unun gecelik altı saatten az uyuduğunu tespit etti. Ayrıca, başka bir araştırmaya göre, uyku yoksunluğu ABD işletmelerine yılda 63,2 milyar dolarlık üretkenlik kaybına mal oluyor.

Mevcut tüm bu verilerle, işverenlerin hem kendileri hem de çalışanları için uyku optimizasyonu yapmaya mecbur hissetmeleri şaşırtıcı değil. Google, Huffington Post ve Zappos gibi şirketlerin hepsinde çalışanlarının kritik zamanlarda hızlı şekerlemeler yapması için şekerleme odaları vardır. Bir önceki gece on saat uyumuş olsak bile öğle yemeğinden sonra kendimizi nasıl yorgun hissettiğimizi düşünürsek, bu aslında mantıklı. Öğle yemeğinden sonra 20 veya 30 dakikalık bir şekerleme bile yorgunluğu en aza indirebilir ve sizi dört saate kadar sürebilen bir uyanıklık durumuna sokabilir.

Bu yöntemler iş yeri ile sınırlı değildir. 2011’de Stanford Üniversitesi’nin basketbol takımı üzerinde yapılan bir araştırma, gece uykusunu on saate çıkarmanın sadece takımın reflekslerini, hızını ve moralini yükseltmekle kalmayıp aynı zamanda üç sayılık atış isabetini de %10 artırdığını buldu. Gözlerinizi önemli bir göreve kapatarak %10 daha fazla üretkenlik elde ettiğinizi hayal edin!

Uyku Dostu Kültür Nasıl Oluşturulur?

E-postaları ertesi güne bırakın.

Beyaz yakalı çalışanların yaklaşık %60’ı akıllı telefonlarını iş için kullanıyor ve günde 13 saatten fazla ekranlarına bakıyor. Bu telefonlarda sabaha kadar kontrol edilen e-postalar hiç beklenmedik bir anda beyne “uyanık ol” mesajı gönderiyor. İşyerindeki uyku imajını değiştirmek için, yöneticiler bu gece emirlerini azaltabilir veya en azından çalışanlarına, gece iş e-postaları aldıklarında hemen yanıt beklemediklerini bilmelerini sağlayabilir.

Farklı tarzlara saygı gösterin.

Bilim adamları, insanların biyolojik ritimlerinin işlerini etkilediğini göstermiştir. Şirketler, çalışanların doğal ritimlerini takip etmelerine izin vererek üretkenliğe daha elverişli bir ortam yaratabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir