1. Anasayfa
  2. Yaşam

İdeal Çalışma Süresi: Zihinsel İşlerde Günlük 4 Saat Yeterli mi?

İdeal Çalışma Süresi: Zihinsel İşlerde Günlük 4 Saat Yeterli mi?
0

İşiniz eğer montajla ilgiliyse günlük 8 saat çalışmanız doğal olabilir. Zihinsel işlerle uğraşıyorsanız bu süre sorgulanmalıdır. Bilimde henüz net olarak cevaplanamamış birçok soru bulunmaktadır. İş hayatıyla ilgili ideal çalışma saati konusu da tartışmalıdır. Evrende yalnız mıyız, karadeliğin dibinde ne var gibi sorular ise hala cevaplanması gereken sorular arasındadır.

Alex Pang’ın Rest adlı kitabında, bilgi üzerine çalışan kişilerin günlük olarak kaç saat çalışması gerektiğinden bahsedilmektedir. Dizilerde ve birçok yerde dile getirildiği gibi, zihinsel işlerle uğraşıyorsanız 4 saatten fazla çalışmamak gerektiği ifade edilmektedir.

İlk olarak, resmi araştırmalar Pang’ın iddiasını desteklemektedir. “10,000 saat kuralı”nı duymuş olabilirsiniz. Bir becerinin mükemmelleşmesi için 10,000 saatlik uygulama gerektiğini ifade etmektedir. Günlük 4 saatlik entelektüel çalışmanın beyni mükemmelleştirdiği fikrine ters düşebilirsiniz. Bunun doğruluğunu kanıtlayan durumlar bulunmaktadır.

Örneğin, Charles Darwin sabahları 90 dakika, öğleden sonraları da 90 dakika çalışmıştır. Matematikçi Henri Poincaré, Thomas Jefferson, Alice Munro ve John’un günlük rutinleri de benzer özellikleri göstermektedir.

Avcı-toplayıcı toplumlarla ilgili olarak, sanayici öncesi dönemde avcılık ve toplayıcılıkla uğraşan insanlar, beynin doğal ritmini anlamak konusunda bilinçli davranmışlardır. Avcı-toplayıcı topluluklarda yaşayan insanlar da beynin dört saatlik çalışma limitine uyum sağlamışlardır. Sadece hayatta kalabilmek için gereken zeka düzeyine sahip olmalarıdır.

Marshall Sahlins’in yarım yüzyıl önce yaptığı bir çalışmaya göre, avcı-toplayıcı toplumlarında yaşayan insanların günlük olarak ortalama üç ila beş saat çalıştıkları ortaya çıkmıştır.

Dört saatlik çalışma limitinden sonra ise zamanınızı nasıl değerlendireceğiniz size kalmıştır. Beynimizin konsantrasyon ve yaratıcılık için en üst düzeyde çalıştığı kısım oldukça yoğun olduğundan, dinlenmek için süreyi kullanabilir ve aynı zamanda hobilerinize vakit ayırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir