1. Anasayfa
  2. Rehber

Başarıya Ulaşan İnsanların Ortak 7 Özelliği

Başarıya Ulaşan İnsanların Ortak 7 Özelliği
0

Martin Luther King‘in dediği gibi “Bir hayalim var.”. Hayatta tanıma fırsatı bulduğumuz varlıklı ve başarılı insanların sayısız ortak özelliği var.

Yalnız belirtilmesi gereken, bu insanların başlangıçta öne çıkan özelliklerinin, başarılı oluşları. Varlıklı olmak bunun bir sonucu olarak ortaya çıkmış gibi görünüyor.

Başarılı insanların en dikkat çeken tarafları, herhangi bir şeye baktıklarında, orada bir fırsat görmeyi başarabiliyor olmaları. Aramızdaki birçok insan da aslında bu özelliğe sahip, fakat yine de bu fırsatları sektörel bir başarıya dönüştürecek iradeye sahip olmak da, en az o fırsatları görebilmek kadar önemli.

Haliyle bu başarının bir tutku ve azim sonucu ortaya çıktığını düşünürsek, bahsettiğimiz insanları diğerlerinden farklı kılan özellikleri şöyle sıralayabiliriz,

Yaptıkları işi gerçekten severler

Her insanın hayatında yapmayı sevdiği şeyler muhakkak vardır, başarıyı getiren faktörlerden birisi, işte bu yapmayı sevdiğimi şeylere, iş niteliği kazandırabilmek. Ne kadar zeki, ne kadar iyi eğitim almış olursak olalım, tutkuyla yapmadığımız bir işte gerçek anlamda tatmin edici bir başarı elde etmek neredeyse imkansızdır. Hatta bu insanların bazıları için tutkuyla yaptıkları iş, henüz var olmayan, daha önce kimsenin yapmadığı bir şey olsa bile, bu alanda bir “iş”i meydana getirmeyi başarabilmişlerdir.

Durmayan bir gelişim içerisindedirler

Yenilikleri topluma sunan insanların, gelişmelere karşı olan pozitif yaklaşımları da, onların başarısını ve gelişimlerini sürekli olarak devam ettirmelerini sağlıyor. Bu gelişme süreci, kendi iş alanlarında olduğu kadar, diğer sektörlere de ışık tutarak ilerliyor. Haliyle ortaya çıkardıkları işi başka alanlarla etkileşim halinde tutmayı başarıyorlar.

Hayatlarını bir düzene oturtma çabasındadırlar

Nerede olduğunuzu bilmek ve nerede var olmak istediğinizi doğru analiz etmek başarıya giden bir başka önemli anahtar. Dikkat etmemiz gereken şey ise, nerede olmak isteyeceğimizi yalnız hayal etmek değil, analiz etmemiz gerektiğidir. Hayaller bize adım atma gücü verse de, doğru adımları atabilmek gerçekçi analizler sonucu mümkün olabilir.

Fedakarlık yapmaya hazırdırlar

Herhangi birisi için, yaptığı işi başarıya götürmek adına yapılacak fedakarlıklar bir zahmet gibi görünebilir, fakat ortaya çıkardıkları fikre tutkuyla bağlanan insanlar, bunu bir fedakarlık gibi görmezler. Gereken şey zaman veya para olsun, daima ihtiyacı karşılamaya hazırdırlar.

Kötü şans kavramına inanmazlar

Nitelikli bir iş planı yapan herhangi biri, kendine çizdiği yol için olası ve uzak görünen tüm tehlikeleri göz önünde bulundurur. Hatta çoğu zaman ön göremediği tehlikeler için de esneklik payı bırakır. Haliyle yola çıkılan andan itibaren karşılaşılan aksilikler “kötü şans” olarak adlandırılamaz. Bir hayale can vermeye karar veren herkes aslında iş planını en azından zihninde hazırlar. Fakat gerçek anlamda nitelikli bir iş planı “kötü şans” denen şeyin var olmadığını, sadece kötü bir hazırlığın var olduğunu ortaya koyar.

Çok fazla soru sorarlar

Evet, başarılı bir girişimcinin öne çıkan diğer özelliği ise çok fazla soru sorması. Fakat bununla birlikte onların sorularını farklı kılan nokta, verilen cevapları gerçekten dinliyor olmaları. Kimse bir başkasının zihninden geçenleri göremez belki ancak kaliteli bir dinleyici, karşısındakinin zihnini dinleyerek anlama kabiliyetine sahiptir.

İstekleri değil, hedefleri vardır

“Keşke”yle başlayan cümleleri hayaline inanan bir insandan neredeyse hiç duyamayız. Çünkü onlar, bir şeyleri istemeye karar verdikten sonra, bunu mümkün kılacak yol haritasını oluşturmaya başlarlar. Bu noktada, zorlukların büyüklüğü veya tabu kabul edilen engeller bir yol kesici değildir. Aksine, ulaşılacak zaferi daha kıymetli hale getiren tek kişilik bir yarış pistinden fazlası değildir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir