İşinize Yardımcı Olacak Fikirler – Yöneticilik Deneyiminden Gelen İpuçları
0

Üretkenlik ve verimlilik açısından genel müdürlerle normal çalışanlar arasında bir fark yoktur. Her ikisi de günlük kararlar alır, küçük işlerle ilgilenir ve yönetim sorumlulukları üstlenir. Evde boş zamanınızda dizi izliyor, uyuyor veya internet üzerinde vakit geçiriyor olmanız, işle ilgili mailler atıyor olmanızın veya zamanınızı doğru kullanmanızın bir bedeli vardır.

İşlerinizi düzenli ve basit tutmaya çalışarak topluma daha fazla hizmet edebilme amacıyla işinizde başarılı olabilirsiniz. Örneğin, “Ne giyeceğim?” diye düşünerek geçirdiğiniz 30 dakikayı, işinizle ilgili bir adım atmaya ayırabilirsiniz. Büyük işler başarmış insanlar genellikle böyle şeylerle zamanlarını tüketmezler.

Yöneticilik Deneyimiyle İşinize Yardımcı Olacak Fikirler

Yöneticilik deneyimi olan kişilerin tecrübelerinden yola çıkarak, işinize yardımcı olabilecek bazı fikirleri paylaşmak istiyorum.

1. Gürültüden uzak durun ve kendinizi gürültüden izole edin

 • Telefonunuz ve bilgisayarınızın uyarılarını kapatın. Sık sık gelen bildirimlerin aslında önemsiz olduğunu fark edeceksiniz. Birçok şeyi birkaç saat erteleyebilirsiniz. Telefon ve bilgisayar uyarıları dikkatinizi dağıtarak işlerinizi böler. Uyarıları kapatıp işinize odaklanabilirsiniz. Aynı anda birçok işi yapmak gerçekten zor olabilir ve beyniniz sürekli olarak bir işten diğerine geçer, işleri sürekli baştan başlatmanıza neden olur. Etkili bir çalışma yöntemi değildir.
 • Her şeyi yazın. Böylece zihniniz boş kalır ve sürekli olarak hatırlama veya unutma sorunu yaşamazsınız.
 • Tekrar eden işleri otomatik hale getirin. Bir şeyleri sürekli tekrarlamak zorundaysanız, bunları tekrar tekrar yazmak yerine sürekli yapabileceğiniz uygulamalar kullanın. Örneğin, uçuşlarınızı yönetmek için Trello gibi bir uygulama kullanabilirsiniz.
 • Daha az araç kullanın. Çalışırken onlarca araç veya uygulama kullanmak zorunda değilsiniz. İşlerinizi halletmek için birkaç işe yarar araç veya uygulama kullanabilirsiniz.

2. Odaklanın

 • İşlerinizi parçalara bölün. Etkisiz bir hâl almasını engellemek için aynı işi tekrar tekrar yapmaktan kaçının. Çalışanlarınızdan gelen mesajları kontrol ettiğiniz uygulamaya günde sadece 2 kez bakın ve sonra o uygulamayı kapatıp diğer işlerinize odaklanın. Toplantıları belirli bir zaman dilimine yerleştirin, örneğin öğleden sonra gibi.
 • Odaklandığınız işleri yapın. Bütün saatler eşit değildir. Daha fazla saat çalışmak daha çok iş yapacağınız anlamına gelmez. Birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışmak fiziksel olarak bile zararlı olabilir. Daha fazla iş, daha fazla hata demektir. 1 saat boyunca odaklanarak yapılan iş, 3 saat boyunca sürekli kesintilere uğrayan işten çok daha etkili ve faydalı olacaktır.
 • Güne kolay birkaç küçük işle başlayabilirsiniz. Bazı günler çalışmaya başlamak istemeyebilirsiniz. Yapılacaklar listenizden en kolay işleri seçerek kendinizi motive edebilirsiniz. En önemli işi belirledikten sonra gün sonuna kadar o işi tamamlayabilir ve günü iyi bir şekilde bitirebilirsiniz. Güne kendinizi iyi hissettirecek işlerle başlamak önemlidir.

3. Sağlığınıza yatırım yapın

 • Her gün çalışmak zorunda değilsiniz, sadece hareket edin. Vücudunuzun sağlıklı kalması için yoğun egzersizlere veya ağır işlere ihtiyaç yoktur. Uzun ömürlü insanların çoğunun vücutlarını çok fazla zorlamadığı fakat uzun süre aynı pozisyonda kalmadıkları ve sürekli hafif bir hareket içinde oldukları araştırmalarla kanıtlanmıştır. Sürekli olarak kan akışınızı sağlamak sizi sağlıklı tutar.
 • Sizi mutlu eden insanlarla her gün görüşün. Sizi mutlu eden insanlar, daha iyi hissetmenizi sağlar. Daha iyi hissederseniz daha iyi iş çıkarırsınız. Aileniz sizi mutlu ediyorsa, onlarla zaman geçirin. İşe gittiğinizde yenilenmiş hissedeceksiniz.
 • Sağlıklı yiyecekler tüketin. Kaliteli ve sağlıklı beslenme, daha kaliteli çalışmanızı sağlar. Sağlıklı ve kaliteli bir yemek hazırlamak için saatler harcamanıza gerek yok. Örneğin, sabahları iki yumurta ve bir meyve ile sağlıklı bir öğün yapabilirsiniz. Öğle yemekleri içinse bir salata tercih edebilirsiniz.
 • Enerjinizi artırmak için müzik dinleyin. Dinlediğiniz müzikler, psikolojik durumunuzdan ruh sağlığınıza ve enerjinize kadar her şeyi etkiler. Bazı müzikler sizi sakinleştirir ve huzurlu hissettirirken bazıları enerjinizi artırarak iyi bir iş çıkarmanızı sağlar.

Yöneticilik pozisyonunda çalışmış ve deneyim kazanmış kişilerin fikirlerden yola çıkarak işinize yarayabileceğini düşünüyorum.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir