1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Başarıya Ulaşmış 19 İsimden Gelen 19 Önemli Tavsiye

Başarıya Ulaşmış 19 İsimden Gelen 19 Önemli Tavsiye
0

Başarıya giden yolu bir başkasının tarifiyle aşmak, elbette mümkün değildir. Çünkü her başarı hikayesi, kendi zorluklarını kendi serüvenini ihtiva eder.

Fakat bununla birlikte bu yolun sonuna gelerek başarıyı elde etmiş insanların yaşadığı zorlukları bilmek ve tavsiyelerini aklın bir ucunda bulundurmak, ortaya çıkacak zorluklara karşı çevik olmayı ve doğru aksiyonu alma önsezisini kazandıracaktır.

Warren Buffett – CEO, Berkshire Hathaway

Thomas Murphy’nin kendisine söylediği cümleleri şöyle aktarıyor;
“Asla unutma Warren, bir adama “Defol” diyeceksen, yarını bekle. Yani bugün çeneni kapalı tut ve yarın da aynı şeyi hissedip hissetmeyeceğini gör.”

Marissa Mayer – CEO, Yahoo!

“Değerli dostum Andre, şöyle demişti, ‘Doğru hamleyi yapmak için kendine çok fazla yükleniyorsun ve samimi olmam gerekirse, bunu yapmak zorunda değilsin, önündeki onca iyi seçenek arasından birisini seç ve onu en iyi seçenek haline getir.’ Sanırım bu hayatımda aldığım en önemli tavsiyeydi.”

Richard Branson – Kurucu Başkan, Virgin Group

“Annem her zaman, ‘Geçmişe bakmayıp, önümdeki bir sonraki şeye odaklanmam gerektiğini’ söylerdi. Ben bundan şunu öğrendim, başarısızlık asla kötü bir deneyim değildir, sadece öğrenme eğrisinin bir parçasıdır.”

Terry J. Lundgren – CEO, Macy’s

“Gene Ross şöyle demişti, “Bu işi sonsuza kadar yapamazsın, yapacağım her şeyin sonu olan bir süresi var. Bu yüzden ne yapıyorsan en iyi şekilde yap. Ve bu işi gerçekten iyi yaparsan, bir sonraki mücadelende de insanlar yanında olacaktır. Onu da iyi yap!”

Lloyd Blankfein – CEO, Goldman Sachs

Patronu Goldman, Blankfein’e şöyle demiş,
Öncelikle, çalışanlarını fikirlerini söylemeye teşvik et, sonra kendi fikirlerini anlat. Bu sayede çalışanların, neden onlara liderlik etmen gerektiğini anlayacaktır.

Maureen Chiquet – Global CEO, Chanel

Mickey Drexler, Chiquet’e “Önemli bir tavsiye vereceğini” söylemiş ve eklemiş, “Olağanüstü bir ticari zekaya sahipsin, fakat dinlemeyi öğrenmen gerekiyor.”

Shafqat Islam – CEO, Newscred

“Eğer gün içerisinde ‘Hayır’ cevabını yeterli sayıda duymuyorsanız, ya doğru şeyi yapmıyorsunuzdur, ya da kendinizi yeterince zorlamıyorsunuzdur.”

Eric Schmidt – eski CEO, Google

Karşınıza çıkan fikirlere ‘evet’ diyebilmenin bir yolunu bulun. Yeni bir ülkeye davet edildiğinizde ‘Evet’ deyin, birileriyle tanışmak söz konusuysa ‘Evet’ deyin, yeni bir şeyler öğrenmek için ‘Evet’ deyin. ‘Evet’, ilk işinizin ve sonraki işinizin anahtarıdır, ve hatta ‘Evet’ eşiniz ve çocuklarınızdır.”

Tory Burch – CEO, Tory Burch

“Bu şirketi kurmaya karar verdiğimde insanlar, yeni bir perakende sistemi kurmamamı söylediler. İçinde yüzeceğim suları test etmek için önce toptancı olarak çalışmamı tavsiye ettiler. Sadece Glen Senk, ‘İçgüdülerimi takip edip, risk almam gerektiğini’ söyledi.”

Jeff Weiner – CEO, LinkedIn

“Çocukluğumda babamın ‘Kafana koyduğun her şeyi yapabilirsin’ demedeği tek bir günü bile hatırlamıyorum. Bu cümleyi o kadar sık söylüyordu ki, bir süre sonra ne yazık ki onu duymaya başladım. Söylediği kelimelerin anlamını takdir edebilmeyi o yıllardan çok çok sonra başarabildim.”

Ursula Burns – CEO, Xerox

Burns, hayatında duyduğu en önemli tavsiyeyi annesinin verdiğini söylüyor, “Başına bir şeyler gelmiş olabilir fakat sonrasında yapacağın bir şeyler olmalı”.

Dave Kerpen – CEO, Likeable Local

Dave Kerpen’ın akıl hocası Peggy Iafrate, Kerpen’in satış elemanı olarak çalışıp da başarısız olduğu dönemde ona duyduğu en önemli tavsiyeyi vermiş; “Hatırlaman gereken tek bir şey var, çeneni kapalı tut ve dinle!”

Arianna Huffington – Kurucu ve Baş editör, The Huffington Post

“Ne zaman bir şeylere üzülsem ya da onların hakkında şikayet etsem, annemin söylediklerini hatırlarım ‘Güzel kızım, kanalı değiştir, unutma kumanda sende. Kötü bir sahneyi tekrar tekrar izlemek bir şeyi değiştirmez.’”

Brian Chesky – CEO ve Kurucu, Airbnb

“Airbnb’yi ortaya çıkardığımızda, efsanevi yazılımcı ve girişimci hocası Paul Graham şöyle dedi, ‘İnşa edeceğin şey, 100 insanın aşık olacağı bir şey olsun, 1 milyon insanın beğeneceği bir şey değil.’”

Bill Gates – Kurucu ve CEO, Microsoft

Warren[Buffet]’dan sayısız önemli tavsiye aldım. Bunlardan en önemlisi ise, söylediği değil yaptığı bir şeydi. Warren’ın bana öğrettiği en önemli şey, işleri nasıl basit tuttuğudur.”

Sheryl Sandberg – COO, Facebook

Sandberg aldığı en iyi tavsiyenin, Google’daki Genel Yöneticilik pozisyonunu reddetmeyi düşündüğü esnada Eric Schmidt’in söyledikleri olduğunu anlatıyor, “Aptal olma, umurumuzda olan tek şey büyümek.”

Richard Parsons – Eski Yönetici, Citigroup

“Steve Ross şöyle demişti, ‘Unutma, bu küçük bir sektör ve uzun bir hayat. Bu insanlara tekrar aynı şeyi satacaksın.’”

Mary Barra – CEO, General Motors Company

“Hayatımda aldığım en önemli tavsiyeyi akrabalarım, beni çok çalışmaya ve ilk aşkım olan matematiğe teşvik ederek vermişti. Bu iki sebepten dolayı çok önemli bir tavsiyeydi, ilki, çok sevdiğim bir işi yapmak için bana yol gösterdi. Bana göre, işte ve hayatta birsürü akılı ve ünlü insan var. Fakat bu insanlar arasındaki farkı ortaya koyan şey çalışkanlık ve tutkudur. Sizi başarılı yapacak şey ün değil, çok çalışmanızı sağlayacak tutkudur. İkincisi ise, beni mühendis olmaya teşvik etmesiydi.”

Mohamed El-Erian – Ex-CEO, PIMCO

“Babama, neden 4 gazete aldığımızı sorduğumda şöyle demişti, ‘Farklı bakış açılarından okumadığın sürece, zihnin, nihayetinde kendini kapatıp, seni tek bir bakış açısının esiri yapacaktır.’”

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir