1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Başarıyı Tatlandırmak İçin Uygulanabilecek İpuçları

Başarıyı Tatlandırmak İçin Uygulanabilecek İpuçları
0

Herkesin başarı yolu kendince eşsiz olmasına rağmen bu yolda giderken uyulması gereken bazı kesin şemalar vardır. Başarıya ulaşmış bazı girişimcilere yöneltilen soruların ışığında başarıya kattıkları kişisel sosun ne olduğu sorulmuştur. Bunları atılan son tweetler veya yapılan final pası gibi düşünebilirsiniz.

Şimdi parçalara ayırdığınızda bir bütünün en önemli parçası olabilecek basamaklara bir göz atalım.

Sevdiğiniz şeyi (işi) yapın

Hayatınızda alacağınız en önemli kararlardan biri kariyerinizle ilgili alacağınız karardır. Araştırmalar, aladığınız paranın sizi mutlu etmeye yetmeyeceği kanısında. Ya yaptığınız işten zevk alırsınız ya da günün yarısı yarı ölü gibi gezersiniz. Yıllarınızı yanlış bir işte harcamak yerine mentorlar yardımıyla kendinize uygun olan alanda çalışarak işinizden de hayatınızda da daha çok zevk alın. Böylece başarı daha kolay gelecektir.

Takıntı haline getireceğiniz bir şey bulun

Kararlaştırmanız gereken 2 şey vardır bu piyasada. Sizi gerçekten motive eden bir şeye sahip olmanız ve sizin tamamen takıntı haline getireceğiniz bir şeyinizin olması. Bir kere bu 2 şey hususunda nokta atışı yaptınız mı motivasyon unun en üst noktada olacaktır. Ayrıca yetenekten çok şanslı olduğunuzu varsaymalısınız bazen. Bu sizi hem mütevazi hem de daha güzel şeyler başarmanız için daha açık görüşlü yapacaktır.

Beklemeyin, hemen başlayın

Hedefini belirler ve hemen yapmaya başla. Aylarca ilk yayımlamayı nasıl yapalım fikirleri üzerine yoğunlaşıp, tartışıp ürünü piyasaya sokmamak sadece zaman kaybıdır. En güzeli hemen paylaşıp tüketiciden, kullanıcıdan aldığınız geri dönüşler ışığında değişiklikler yapmak ve ürününüzü, hizmetinizi geliştirmektir. Böylece hem işinizi daha hızlı yapmış olursunuz hem de gerçek kullanıcılardan dönütler alarak kitlenizin zevkine göre geliştirmeler gerçekleştirmiş olursunuz.

Kabile, aşiret gibi bir takım inşa edin

Öyle farklılıklarda, zekalardan, yeteneklerden oluşan ve orak bir amaç uğruna bir araya gelen bir takım inşa edin ki sabah ofise gitmeyi 4 gözle beklerken akşam da ayrılmamak için bahaneler bulun. Böyle yüksek performansa sahip bir ekip ile başaramayacağınız şey yoktur.

Gülücükle liderlik edin

Yüzünüzü ekşiterek yapamadığınız küçük bir gülümseme ile çok daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Şu ana kadar ciddi ve suratı asık liderlerin daha başarılı olduğu söylenmiş olabilir ama emin olabilirsiniz işini gülücükle yapan liderler hem daha başarılı olurlar hem de çevrelerindeki kişilere daha faydalı olurlar. Korku ile bir şeyleri gerçekleştirebilirsiniz ama o  başarı kalıcı olmayacaktır. Gülücük dağıtmaya devam ediniz. Hem daha iyi ve mutlu bir insan olursunuz hem de insanların daima çevrenizde, yanınızda olmasını sağlayacaksınız.

Garantici olmayın

Elinizde bulunan fırsatları değerlendirmelisiniz. Genelde en makul olan en güvenli olandır. Ama bazen daha büyük olmak istersiniz. Kalıplarınızın dışına çıkmak istersiniz. İşte o zaman garantici olmak size sadece kaybettirir.  Doktor olan bir kişinin neden geleceğini riske koyup başka br işle uğraşacağını düşünebilirsiniz. En güvenli yol ve belli bir kariye çizgisi de vardır. Ama daima başka yolların, seçeneklerin de olduğunu unutmayalım. Neden mi doktor örneğinden yola çıktım diyorsunuz? Şu an one mall group adlı ev eşyaları satan online perakende satış mağazasının kurucusu ve CEO’su olan Firas Kittaneh’de bir doktordu ve bunun tek seçenek olmadığına karar verip bu işe koyuldu.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir