1. Anasayfa
  2. Liderlik

Çalışanların Mutluluğunu ve İş Verimliliğini Artırmak

Çalışanların Mutluluğunu ve İş Verimliliğini Artırmak
0

Günde 12 saatten fazla çalışıyorsanız size kötü bir haberim var. Hem kendinize zarar veriyorsunuz hemde işinize herhangi bir verimlilik katamıyorsunuz. 12 saatten daha az çalışmak işinizi sevmediğiniz anlamı taşımaz. Kişisel hayatınız ile iş hayatınız arasında iş yaşam dengesi kurduğunuz zaman her anlamda daha sağlıklı, verimli olursunuz ve çalışanlarınız da bir o kadar mutlu olur.

İş ve Yaşam dengesinin faydaları

İş yaşam dengesinin sağlıklı bir iş alışkanlığı ve gelişimi ortaya koyar.

İş yaşam dengesini oluşturduğunuz zaman verimlilik artar. Özellikle siz ve çalışanlarınız yorgunluktan kendinizden geçince veya tükenmişlik duygusuna kapılınca işi bitirmelisiniz. Çok çalışmak daima verimli olmak veya çok kazanmak anlamı taşımamaktadır. Çok çalışınca stres olursunuz ve uykulu hissetmeye başlarsınız.

Personel değişim oranı ve işe alım maliyeti azalar

Yapılan araştırmalara göre iş yaşam dengesi konusunda destek almayan çalışanların en fazla 2 yıl aynı işte çalıştığı görülmektedir. Destek alanların ise bu konuda diğerlerine göre daha sorunsuz olduğu gözlenmektedir. Personel değiştikçe maliyetlerde artmaktadır. İşten ayrılanın deneyimi, işe yeni alınanın maliyeti, eğitim süreci ve masrafları göz önünde bulundurulunca iş-yaşam dengesi konusunda çalışanlara destek olmak daha yararlı olacaktır.

Çalışanların katılımı artmaktadır

İşverenlere en iyi personel nasıl personeldir diye sorulursa verilecek cevap işini en çok sahiplenip en iyi reklamını yapandır diye cevap alma olasılığınız yüksektir. Az izin alıp az hastalanlar da işveren için en makbul çalışan sınıfına girebiliyor. :)

Bu tarz çalışanlara sahip olmak istiyorsanız iş-yaşam dengelerine özen göstermeli ve saygı duymalısınız.

Daha az sağlık harcaması ve izin alma

Stresin insanı tükettiğini hepimiz biliriz. Stresin olduğu yerde işten verim almak imkansız hale gelmektedir. Stresin sebep olduğu bir diğer şey ise sık sık hastalanma ve çalışamama durumudur. İş-yaşam dengesini doğru oluşturan insanların böyle bir sorunu yaşaması imkansız olmasa bile işe etki etmeyecek düzeydedir.

Dipnot: İş yaşam dengesi daha çok kazanç elde etmenizi sağlar. Gereksiz harcamaların olmamasını sağlar ve şirketin değerinin, saygınlığının artmasını sağlar.

İş ve Yaşam dengesini doğru bir şekilde sağlamanın ipuçları

  • Daha esnek ve alternatif çalışma saatleri sunmalısınız.
  • Çalışanların evden de çalışabilmesi olanağını sağlayın.
  • İşten izin almalarını sağlayın.
  • Bazı sınırlamalar koyun (akıllı telefon kullanma sıklığı ve sosyal medya)
  • Çalışanlara ve ailelerine yönelik etkinlikler organize edin.

Çalışan Mutluluğu Nasıl Artırılır?

Günümüzde birçok şirket mutlu çalışanlara sahip olmanın hayali içerisindedir. Bu hayali gerçekleştirebilmek için de farklı yolların arayışına düşerler. Bu arayışlar sonucunda çalışan mutluluğunun ne denli önemli olduğunu kavrayan şirketlerin ellerinde sihirli bir değnek olsa çalışanlarının memnuniyetlerini ve motivasyonlarını artırmak için ne gerekiyorsa yapmak isterler. Çünkü artık büyük şirketlere baktığımızda liderler ve yöneticiler, başarı ve kâr için mutlu çalışanlara sahip olmanın gerekli olduğunun farkındalar.

Mutlu olan çalışan her zaman işine daha sıkı sıkı sarılır ve daha çok sahiplenir ve bu da o çalışanın işinde sağlayacağı verimlilikte artış meydana getirmektedir. Motive olmuş çalışan verilen görevi zamanında ve mutlulukla gerçekleştirir. Motivasyonu yüksek çalışan inisiyatif alır, ek sorumluluklar almaya heveslidir. Mutlu şekilde çalışan kişiyle sağladığı performans arasında mutlak bir ilişki olduğunu yapılan çalışmalar ve çıktılarla somut şekilde söyleyebiliriz. Çalışanların mutluluğu direkt olarak müşteri mutluluğunun da belirleyicisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çalışan Mutluluğunu Artırmak için Etkili Yöntemler

İyi iletişim kurmak çalışanlarla şirket hedeflerini, politikalarını ve stratejilerini paylaşmak ve çalışanlar arasında etkin iletişim kanalları oluşturmak önemlidir.
Liderlik etmek, şeffaf iletişim kurmak ve birlikte hareket etmek çalışan motivasyonunu ve bağlılığını artırır.
Kurumsal paylaşım ve sosyal etkinliklerle çalışanlar arasında ilişkilerin güçlendirilmesi çalışanların mutluluğunu artırır. Çalışanların kendilerini ait hissetmeleri için keyifli çalışma ortamları oluşturulmalıdır.
İnsan kaynakları departmanları çalışan odaklı politikalar geliştirmeli ve çalışanların öneri ve fikirlerini paylaşabilecekleri sistemler kurmalıdır.
Intranet sistemleri kullanarak kurum kültürü oluşturulmalı ve çalışanların bu kültüre adapte olmaları sağlanmalıdır. Bu yöntemler, çalışanların mutluluğunu artırarak iş verimliliğini ve bağlılığını yükseltebilir. Her şirketin ihtiyaçları farklı olabilir, bu nedenle çalışan mutluluğunu artırmak için en etkili yöntemleri belirlemek için şirket içi ihtiyaçları değerlendirmek önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir