1. Anasayfa
  2. Yaşam

CEO’luğa Yükselmenizi Sağlayacak 7 Etkili Alışkanlık

CEO’luğa Yükselmenizi Sağlayacak 7 Etkili Alışkanlık
0

Eğer CEO olmak istiyorsanız bunu sizin dışınızda hiç kimse gerçekleştiremez. 300’den fazla CEO ile görüşen bir gazetecinin söylediklerine dayanarak söylüyorum: Onlar, çoğu şeyi diğer insanlardan farklı yaparlar.

 Eğer sizde bu 7 sürpriz alışkanlığı bir yaşam tarzı olarak benimserseniz kendinizi ilerde bir CEO olarak görmeniz sürpriz olmaz.

1- Kafanızı otların üstünden kaldırın, kendinizi ortaya çıkarın.

Eğer birinin yanında çalışıyorsanız size verilen işleri başarı işle tamamlamanız muhtemeldir. Ama  sizlere verilenleri yaparak  asla bir CEO olamazsınız. Başkaları için bir iş ile ilgili olarak sizin bağımsız karar alabilmeniz, inisiyatif kullanmanız çok önemlidir.  CEO olmayı başarmış kişiler, şirketin kimliği üzerinde daha çok zaman harcarlar. Şirketin temel ihtiyaçlarının ne olduğunu tespit ederler ve amaçlarını gerçekleştirmeye çalışırlar.

2- Bir kültür yaratın ve onu ilerletin

Bir CEO’nun en önemli görevlerinden biri de şirkete bir kültür kazandırıp onu ilerletmek, geliştirmektir.

Eğer CEO olamak istiyorsanız bunu nasıl yapmanız gerektiğini de bilmelisiniz. O zaman kendinize bu soruları sormanız gerekmektedir: Ne tür insanlar CEO olur? Ne tarz davranışlar onları bu konuma taşır? Sahip olduğu bu değerler şirkete ne tür katkılar sunar? Şirketin büyümesi ve duruşu bu değerlere bağlı olarak mı değişim gösterir?

Eğer şirketin ilerlemesini istiyor ve koltuğunuzun sağlam kalmasını istiyorsanız çalışanlarınızın neyi en iyi şekilde yaptığını bilmeniz gerekmektedir. Bunu geliştirmelisiniz. Patron olsam “neyi farklı yapardım”ı kafanızın bir yerinde daima canlı tutmalısınız.

3- Başkalarını başarıdan uzak tutan hataları ortadan kaldırın

Mükemmel CEO’lar kendileri ile aynı organizasyonda çalışan kişilere hizmet ederler. Bu demek oluyor ki eğer sadece kendinize hizmet ederseniz, bu sizin başarılı olmanızı ve iş hayatında tırmanışınızı engeller. Yani kendi kendinize engel olmuş olursunuz çalışanlarınıza bir CEO olarak hizmet etmezseniz. Şirketinize bir CEO potansiyeli taşıdığınızı göstermek istiyorsanız başkalarına işlerinde yardımcı olmalısınız. Onların başarısının önündeki engelleri kaldırmaya yardımcı olmalısınız ki şirkette herkes başarılı bir şekilde işleri yürütebilsin.

4- Ortaya istekli, hırslı amaçlar koyun

CEO’ların yaptıkları en önemli şeylerden biri de başkalarına amaçlar edinmelerini sağlamalarıdır. Bu şekilde insanlara amaçlar vererek bu amaçları gerçekleştirebilecek yetenekli çalışanların elde edilmesini sağlarlar. Eğer kendinizde bir çalışansanız şu an kendinize şu soruları sormalısınız: Ne tür istekli amaçlar şirketin başarıya ulaşmasını sağlar? Bu hedefler sizi heyecanlandırıyor mu? Bu hedeflerin gerçekleşmesi ile önünüzde bir kariyer şansı görüyor musunuz?

Eğer bu soruların cevabı evet ise o halde bir CEO olarak çalışanları ve başkalarını kolay bir şekilde motive edebilirsiniz.

Çalıştığınız sektörü iyi bilip şirketinize o yönde bir vizyon oluşturmalısınız.

5- Kontrolü bırakın ama takımınızı sorumlu tutun

CEO dediğin kişi bir grup çalışanı birlikte çalışmaya motive edebilmelidir. Bir CEO en alttan bu duruma gelmiş ise emin olabilirsiniz ki o süre içinde onlarca grubu birlikte verimli bir şekilde çalıştırma şansına sahip olmuştur.

6- Antrenörlük yapın, yakın kontrol sağlamayın

Çalışanları en ince detayına kadar kontrol etmeye çalışan CEO bunun faydasından çok  zararını görecektir. CEO olarak, çalışanların fazladan bir el ve ayağa ihtiyacı olduğunu düşünüp müdahale ederseniz çalışanı demoralize edip, düşünmesine engel olursunuz.

Onlara ne yapmaları gerektiğini söylemek yerine sorunları nasıl çözebileceklere yönelik önerilerinizi verebilirsiniz.

7- Yaptığınız işi sevmiyorsanız, bırakın gitsin

CEO, şirketin büyümesini sağlamak için birbirinden farklı yeteneklere sahip olmalıdır. Normal olarak CEO, ilk dönemlerinde satış ve yeni ürün çıkarma konusunda başarılı olmalıdır. Ama halka açık bir şirketin farklı paydaşlar ile iyi bir iletişim kurması gerekmektedir.

İşin en zor kısmı ise bir CEO’da olması gereken gereklilikleri sağlıyor olmanızda yatmaktadır.

Yaptığınız işin size göre olduğunu düşünüyorsanız bu soruları mutlaka kendinize sormalısınız: işiniz şirketin başarısı için kritik derecede önem arz etmekte midir? Bu işi yapabilecek en iyi kişi misiniz? İşinizden zevk alıyor musunuz?

Eğer bu sorulara cevabınız hayır ise bu işi yapacak başka birini bulmalısınız.

Bu alışkanlıkları edindikten sonra işinizde en üst noktaya geldiğinizi göreceksiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir