1. Anasayfa
  2. Yaşam

Verimliliğinizi Öldüren 10 Kötü Alışkanlık

Verimliliğinizi Öldüren 10 Kötü Alışkanlık
0

Sizi verimli olmaktan alıkoyan 10 alışkanlık ve bu alışkanlıkları ortadan kaldırmanın 5 yolu!

1. Hedefleriniz ya da standartlarınız çok yüksek tutmak

O kadar yüksek ki genellikle gerçekçi değil. Eğer en iyisini yapamazsanız bazen vazgeçiyorsunuz.

2. Her hatayı başarısızlık olarak görmek

Eğer biri bir şeyi sizden daha iyi yaparsa, başarısız olduğunuzu hissediyorsunuz. Hatalarınızı başkalarından gizleyebiliyorsunuz. Bunun için kök salmış bir utanç söz konusu ki bunu aşmanızda fayda var.

3.  Kendinize yabancılaşmak

Bu durum özellikle kendi mükemmeliyet anlayışınıza uymadığınızda gerçekleşir.

4. Risk almayı sevmemek

Çünkü eğer alırsanız mükemmel bir şekilde görevi yerine getirme ya da problemi çözme garantisi yok. Böylece başarabileceğiniz bildiğiniz daha güvenli görevleri alıp durursunuz.

5. Sonuçlara takılıp kalmak

Öğrenme ve çalışma süreçlerinden, yeni şeyler denemekten ve başka kişilerin görüşlerini değerlendirmekten keyif almıyorsunuz. Sadece sonuçla ilgileniyorsunuz.

6. Ya hep ya hiç düşüncesine sahip olmak

Temel olarak bir şey ya mükemmeldir ya da başarısızlıktır.

7. Eleştiriyi ya da geri bildirimi hoş karşılamamak

Bu başkalarının düşüncelerine sağlıksız bir biçimde bağlanmaktan kaynaklanıyor. Eğer bir kusurunuz ortaya çıkarsa başkalarının sizi redd edeceğini düşünüyorsunuz.

8.  Etrafınızdakilere kendi gerçekçi olmaya standartlarınızı uygulamak

Başkaları beklentilerinizi karşılamadığında onlara eleştirel yaklaşıyorsunuz. Sonuç olarak size güvenen insanlarla iyi ilişkilerinizi sürdürmeniz zor olabilir.

9. İşleri delege etmemek 

Diğer insanların işi sizin kadar mükemmel yapamayacağından endişe duyduğunuza göre sizin kadar yetkin olabilecek kişilere dahi görevleri delege etmekten çekiniyorsunuz.

10. Sürüncemede bırakmak

Bir şeyleri kusurlu olarak yapmaktan endişe duyarak devinimsiz hale geliyor ve hiç bir şey yapamaz hale geliyorsunuz. Bu daha başarısızlık hissi yaratıyor ve çok kötü bir döngüye yakalanıyorsunuz.

Peki ya çözüm?

Önce gerçeklik testi: Yukarıdaki maddelerin bazıları size uyuyor mu? Eğer uyuyorsa, çok fazla endişelenmenize lüzum yok. Eğer bir takım olumlu değişiklikler yapmaya niyetiniz varsa size güzel haberlerimiz var!

1. Gerçekçi hedefler belirleyin.

Bir kaç tane uzun vadeli (1 yıldan 5 yıla kadar) hedef belirleyin ve bunları yıllık, üç aylık, aylık ve hatta haftalık hedeflere bölün. Yol boyunca daha küçük hedefleri gerçekleştirmek kendinizi iyi hissettirecektir. Böylece koca bir Everest’e tırmanıyormuşsunuz gibi hissetmeyeceksiniz.

2. Duygularınızı dinleyin.

Eğer bir karar hakkında kaygılı, korkmuş ya da stresli hissediyorsanız, kendinize çıtayı çok yükseğe koyup koymadığınızı sorun. Duygularınız size, kendinizi baltalayacak gerçek dışı bir hedefe koştuğunuzu söyleyebilir.

3. Hatalardan korkmayın.

Hatalarınıza, size şahane deneyimler kazandıracak bir evrimin parçası olarak bakın. Fakat öncelikle bunu incelemek için cesarete ihtiyacınız var ki her yaptığınız hatan ders alabilesiniz. Sonuçta büyüyeceksiniz.

Elbert Hubbard’ın da dediği gibi: “Hayatınızdaki en büyük hata sürekli bir hata yapmaktan korkmaktır.”

4. Kişisel kurallarınızı yeniden düzenleyin.

Sert, adil olmayan veya yardımcı olmayan bir kuralı tanımlayın. Şimdi onu daha yardımsever, esnek ve affedici kelimelerle yeniden ifade edin. Şimdi kuralınız ne durumda?

Yardımsever, esnek ve affedici yeni kuralınız: _____________________

5.  Siyah/beyaz düşünüş şeklini ve kelimelere dikkat edin.

Olayları siyah ve beyaz olarak düşünmek veya bu tarz düşünceleri dile getirmek konusunda dikkatli olun. Bu tarz düşünce ve sözler genelde sizi gerçekçi olmayan beklentilere götürür. Kendinize “Aşırı uçlarda mı düşünüyorum?” diye sorun.

Bu tarz düşünce ve sözleri örneklemek gerekirse: “Ekibimin bana ihtiyacı var. Asla hata yapmamalıyım.” ya da “Eğer bütçeyi tutturamazsak tüm proje başarısız olacak”

Sonuç;

Bir lider olarak mükemmeliyetçiliğin verimli hayatınızdan ve yaratıcılığınızdan çaldığını anlamanız çok önemli. Bu durum, yapılan son araştırmalara göre, bazı sağlık problemlerine (ve hata ölüme) yol açabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir