1. Anasayfa
  2. Rehber

Üretken olmadan önce terketmeniz gereken 5 kötü alışkanlık

Üretken olmadan önce terketmeniz gereken 5 kötü alışkanlık
0

Günümüzün dünyasında üretken olmak çok önemlidir. Hatta normal üretkenliğin bile ötesine geçmeniz gerekiyor çoğu zaman. Ancak bu sayede rekabetçi dünyada bir yer edinebiliyorsunuz. Herkes üretkenliği hayatına bir anda entegre etmeye çalışıyor fakat beklemek yerine hemen değişimler görmek istiyorlar.

Açıkçası üretkenliğinizi 2-3 kat artırabilmek için aslında yapmanız gereken şey bir kaç kötü alışkanlığı bırakmak. Fakat hemen, şimdi keskin bir şekilde keserek bırakmanız gerekiyor. Bir süre sonra üretkenliğinizin ne kadar arttığını göreceksiniz.

Başlamak için bir yer arıyorsanız en iyisi “boş” zaman harcadığınız şeyleri düşünmeye başlayın. Dilerseniz aşağıdaki maddeleri de uygulamaya başlayabilirsiniz.

1- Günün her saniyesini planlamak (hem de her bir saniyeyi)

Ne kadar harika bir çalışma modeli değil mi? Değil! Günün her saniyesini planlayarak yaşamak bir süre sonra özellikle işlerinizi yaparken çok ciddi sıkıntılara neden olacaktır. Bir işin zamanlamasında meydana gelen ufak bir değişim, tüm gününüzü olumsuz etkileyecektir. Üstelik her saniyesi dolu olan bir günü kim yaşamak ister ki? Herkesin biraz gerçekten “boş” zamana ihtiyacı vardır.

Bunun yerine yatmadan önce sabahtan itibaren yapmanız gereken en önemli 5-6 şeyi düşünün ve isterseniz bir yere not alın. Sabah güzel bir kahvaltıyla beraber gün boyunca bu önemli işlerinizi tamamlamaya çalışın. Odağınız her zaman bu önemli işler olsun ve diğer şeyleri de arada halledin.

2- Aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışmak

Önemli bir mail yazarken müzik dinleyip gelecek ayın raporunu oluşturmanızdan söz etmiyorum. Bunu yapabilecek kişilerin sayısı bile azken siz hem dünya turuna çıkmayı hem de genel müdür olurken süper bir girişim sahibi olmayı hayal ediyorsunuz. Durum böyle olunca odaklandığınız bu birden fazla başarı, sizi her yönden sıkıştırmaya başlıyor. Bunlardan birinde başarılı olsanız bile doğanın kanunu gereği diğerlerinde başarılı olamadığınız için “başarı” hissini tadamayacaksınız.

Bunun yerine kendinize bir büyük hedef belirleyerek onun için çalışın. Böylece başarınızı doya doya yaşarsınız. Bir diğer yöntem ise başarılarınızı diğer hedefleriniz için basamak olarak kullanmak. Düşünsenize, güzel bir girişimden elde ettiğiniz büyük bir gelir, size dünya turunun kapısını aralayabilir. (Buraya yazıyorum fakat benim de en büyük problemim bu ve yenmeye çalışıyorum.)

3- Mükemmeliyetçi olmak

Her şey güzel giderken tam yayına alacağınız projenizde bulduğunuz ufak hatalar yok mu? İşte onlar sizin en büyük düşmanlarınız oluyor böyle durumlarda. Eğer onları da düzeltmek için bir kaç saat veya büyük projelerde bir kaç hafta harcarsanız işin içinden çıkamazsınız çünkü genelde daha fazla düzeltilmesi gereken şey “her zaman” vardır.

Bu işin en acı kısmı ne biliyor musunuz? Sizin düzeltmek için haftalar kaybettiğiniz bu ufak hatalar muhtemelen yıllarca kimsenin fark edemeyeceği detaylardır. Bir kaç kişi görse bile bunun size zararı kesinlikle olmayacaktır fakat sizin takıntılı olmanız sizin sonunuz olabilir. Bu nedenle hemen bu huyunuzdan vazgeçmelisiniz.

4- Daha fazla çalışmak için mola vermemek

Ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok şeyi tamamlarsınız değil mi? Net olarak söyleyeyim %100 yanlış.

En etkili yöntemlerden biri olan Pomodoro tekniğini denemelisiniz. 25 dakika boyunca kesintisiz bir iş üzerinde çalışın ve sonra 5 dakika mola verin. Ama bu mola, gerçek bir mola olmalı. 4 tur bunu yaptıktan sonra daha uzun süre mola verebilirsiniz. Böylece ne kadar çok işi, ne kadar verimli sürede tamamladığınızı net olarak görebilirsiniz.

5- Kendinizi ödüllendirmiyorsunuz 

Kendinizi ödüllendirmenin ne gibi bir faydası olabilir diye düşünmeyin. Tahmin ettiğinizden çok daha fazla etkilidir. Ödülü kazandığınız seviyedeki temponuzu sürdürmenizi için size ilham verir. Daha iyisini başarmak için kendinize daha büyük ödüller vermelisiniz.

Ödül derken tabi ki yine kendinizi motive edeceğiniz şeylerden söz ediyoruz. 2 saatlik güzel bir tempo ile bir çikolata kazanabilirsiniz veya güzel bir tempo sonrası iyi bir film izlemeye hak kazanabilirsiniz. Bunlar küçük ama motive edici olacaktır.

İnanılmaz gelebilir ama bu gibi şeyler için zaman ayırmak gerekir. Çikolata ve kahve keyfi, film izlemek gibi şeyler sizi dinç tutacaktır. Eğer yapmazsanız çabuk tükenirsiniz. Kendi kendinize verdiğiniz basit bir ödül olsa bile düzgün ve kolay bir çalışma sonucu ödül alacağınızı bilmek sizi motive eder ve o güzel ödül için çalışırsınız.

Bunları deneyin, üretkenliğiniz arttığı zaman gelip yorum yazarak bana teşekkür edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir