Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emekli maaşlarına zam yapılması talimatını verdi!
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zafer kazandıktan sonra ekonomide yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Sabah gazetesinin haberine göre, Erdoğan, AK Parti Grubuna talimat verdi.

Erdoğan, maaş zamlarını “en acil konu” olarak nitelendirdi ve Temmuz ayında memur ve emeklilere yapılacak zam oranlarıyla ilgili merak uyandırdı. Temmuz ayında memur ve emekliler, son altı aylık enflasyon oranına göre maaş zammı alacaklar. Şu ana kadar dört aylık enflasyon rakamları belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 5 Haziran Pazartesi günü açıklanacak olan enflasyon rakamlarıyla zam oranları daha kesin bir şekilde belirlenecek.

Memur maaşlarına yaklaşık olarak yüzde 45-50 arasında bir zam yapılması bekleniyor. Merkez Bankası’nın anketine göre, memur maaşlarına yüzde 45 zam yapılması durumunda ek zam oranının yüzde 26.32, yüzde 50 zam yapılması durumunda ise ek zam oranının yüzde 31.32 olacağı tahmin ediliyor.

En düşük memur maaşının 22.000 TL’ye tamamlanmasının ardından, daha yüksek maaş alan memurlara Temmuz zammına ek olarak refah payı artışı yapılması planlanıyor.

Emekli maaşlarına ise kademeli bir zam formülü uygulanacak. Nisan ayında 7.500 TL’ye tamamlanan en düşük emekli maaşının üzerinde aylık alan emeklilere kademeli zam yapılacak. Zam oranları belirli maaş aralıkları için farklılık gösterecek.

Asgari ücret ise 2023 yılının ikinci altı ayında belirlenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin 500 dolar seviyesinde olacağını belirtti. Şu anki net asgari ücret olan 8.506 TL’ye yüzde 35, yüzde 40 ve yüzde 45 oranında bir zam yapılması gündemde. Buna göre, asgari ücret 11.483 TL ile 12.333 TL arasında değişebilecektir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir