1. Anasayfa
  2. Rehber

En İyiyi Arayın: Farklı Olmaktan Ziyade Fark Yaratın!

En İyiyi Arayın: Farklı Olmaktan Ziyade Fark Yaratın!
0

Bir girişimci olarak sizden beklenen şey CEO görevini yönetirken operasyondan sorumlu olmanız ve grafik tasarımdan anlarken pazarlama bilgisine sahip olmanız ve tabi muhasebeyi de unutmamanızdır.

Kendinizi sadece her şeyi yapmaya değil daha fazlanı yapmaya da programlamanız beklenir.

Başka firmaları, rakiplerinizi incelemek, onlardan etkilenerek ve bu firmaların yaptıkları işlerde gördüğünüz eksiklikleri gidermek adına işletmeniz için önemli adımlar atmanızı sağlayabilir. Fakat “daha fazlasını” ve “daha iyisini” yapmak ve “farklı olmaya” çalışanın arasındaki farkı anlamanız çok önemli.

Her zaman başarabileceğinizi ve daha fazlasını yapabileceğinize dair inancınızın olması çok önemlidir. Siz belki de şirketin kar marjını çok düşürebilirsiniz ancak bu tür şeyler sizi amacınızdan saptırmamalıdır.

Bu yüzden daha fazlasını yapmaya çalışmak yerine daha iyisini ve daha farklısını yapma kriterleri üzerine odaklanmalısınız.

Şirketinizin ne üzerinde çalıştığını düşünüp bu çalışmalarınızı nasıl daha iyi ve daha farklı yapabileceğiniz üzerinde odaklanmalısınız. Muhakkak daha iyi yapabileceğiniz bir şeyler vardır. Örneğin Starbucks gelen müşterilerini bir daha gelmelerini sağalmak için hediye kartı sistemini kurdu böylelikle müşterilerine bu kartlara yükledikleri hediye puanları daha sonra mağazalarında kullanmalarını sağlıyor. Bunun gibi daha birçok şirket daha iyi ve farklı olmak için birçok yaratıcı uygulamalar geliştirmektedir.

Birbirine benzeyen ürünler ve hızlı iletişim döneminde rekabeti takip etmek, başarılı bir strateji olmaktan çıktı.

Marty Neumeier kısa bir süre önce yayımlanan kitabı THE BRAND GAP ile şirketlere iş stratejisi ve tasarım arasındaki boşluğu doldurmanın yollarını gösterdi.

ZAK ise başarılı markaların bir numaralı stratejisini anlatıyor: Radikal farklılaşma. Artık her konuda rakiplerin önüne geçmek zorundasınız. Yazara göre yeni kural herkes “zik” çizerken siz “ZAK” çizin. Bu mantık ile şirketlerin başarılı olmak için alması gereken radikal farklılaşma kararlarının artık ne kadar zorunlu olduğu belirtiliyor. Sadece sizin yapabildiğiniz işlerin veya sadece sizin sunduğunuz ürünlerin kendine has özelliklere sahip olması büyümenizde inanılmaz katkı sağlayacaktır. Sizi farklı kılacak nitelikler kurumsal bütün şirketler için olmazsa olmazlardandır.

Reklamlara çok fazla para harcamak yerine sosyal medya kanalları üzerinden müşterilerinizden veya muhtemel müşterilerinizden de istekleri üzerine alacağınız fikirleri uygulayarak kendinize has nitelikler belirleyebilirsiniz. Kazandığınız her bir özel nitelik ise reklamlara harcayacağınız paralardan çok daha fazla getiri sağlayacaktır.

Markanızı daha iyi yerlere taşımak için radikal farklılaşma ve daha iyi olmak üzerinde odaklanmalısınız, daha fazlasını yapmak üzerine değil.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir