1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Liderlikte Yapılmaması Gereken Hatalar

Liderlikte Yapılmaması Gereken Hatalar
0

Liderlik önemli bir yetenektir ve herkesin sahip olamayacağı bir özelliktir. Özellikle bir ekibiniz varsa ve aşağıda belirttiğimiz noktaları sık sık yaparsanız, ekibinizden yüksek verim beklememeniz gerektiğini unutmayın. En iyi çalışanlarınızın bile sonsuza dek sizinle çalışacağına inanmak yanılgısıyla hareket etmeyin.

Eğer insanlardan kurallara uymalarını bekliyorsanız, kendiniz de bu kurallara uymalısınız.

Bir lider, aynı zamanda örnek olmalıdır. Kuralları ihlal ediyorsanız, çalışanlarınızdan da aynı şekilde davranmalarını beklememelisiniz. Örneğin, sürekli olarak işe geç kalıyorsanız, diğerlerinin de geç kalmalarından şikayet etmek etik bir davranış değildir.

Liderin takımı üzerinde büyük bir etkisi vardır. En küçük bir tutum bile büyük farklar yaratabilir. İşlerin nasıl yapılması gerektiğine inanıyorsanız, bu şekilde davranmalısınız.

Eğer verdiğiniz sözleri tutmuyorsanız…

Verdiğiniz sözleri tutmak, sadece iş hayatında değil, özel hayatınızda da önemli bir adımdır. Bulaşıcı bir özellik taşır. Eğer geleceğin lideri olduğunuza inanıyorsanız, verdiğiniz sözleri tutmaya özen gösterin; aksi takdirde hem saygı görmeyeceksiniz hem de çalışanlarınız da sözlerine sadık kalmayacaklar.

Hatalarınızı kabul etmiyorsanız…

Ne yazık ki, bazı takım liderleri hatalarını kabul etmenin zayıflık olduğunu düşünür ve kesinlikle doğru değildir. Tam tersine, hataları kabul etmemek büyük bir zayıflıktır ve çalışanlarınız bunu hemen fark eder ve çalışanlarınızın size olan güveni azalır.

Hatalarınızı kabul etmek ve düzeltmeye çalışmak, ekibiniz için son derece önemlidir. Emin olun, bunu yaparsanız takdir edileceksiniz.

Tutamayacağınız sözler veriyorsanız…

Bir liderin tutamayacağı sözleri vermesi en kötü şeylerden biridir. Hayal edin, üstünüz size imkansız bir vaatte bulunuyor. Olmayacağını bildiğiniz bir şeyi vaat ediyor ve sonuç beklenildiği gibi oluyor. Bu durumda üstünüz hakkında ne düşünürsünüz? İlk akla gelen şeyler nelerdir? Vizyonsuz mu? Yalancı mı? Ortaya çıkan hayal kırıklığına ek olarak otoritenize de zarar veriyorsunuz.

Ortamın merkezi olmaya çalışıyorsanız…

Lider olarak yapmanız gereken son şey rol çalmaktır. Siz lider olarak yol göstermeli, öğretmeli, yönlendirmeli, moral vermeli, cesaretlendirmeli ve sürekli olarak ekibinize yardımcı olmalısınız. Bu sizin görevinizdir. Apple denince akla gelen ilk isim Steve Jobs’tur ve tek isim o değildir.

Ortamın merkezi olmaya çalıştıkça, çevrenizdeki insanların yeteneklerini köreltirsiniz. Yükselmek isteyen bir yetenek varsa, sizden uzaklaşacaktır.

Herkesi eleştirirken, kendiniz eleştiri kabul edemiyorsanız…

Eleştirmek kadar eleştirilmeyi de kabullenmek zeka gerektiren bir durumdur. Eğer sağlıklı bir liderlik yapıyorsanız, olumlu ve olumsuz eleştiriler yapabilmeli ve her iki durumda da yapıcı olabilmelisiniz.

Eleştirilere açık olabilme kısmı da vardır. Size yöneltilen eleştirileri dinlemeli, üzerinde düşünmeli ve bunlardan ders çıkararak eksiklerinizi tamamlamalısınız. Bu şekilde davranıyorsanız, iyi bir lider olduğunuzu söyleyebiliriz.

Sadece sizin belirttiğiniz yolun doğru yol olduğunu düşünüyorsanız…

Ben, ben, ben, ben… Bir liderden duyulması gereken en son şeydir. Her zaman doğruyu bilemezsiniz. Söyledikleriniz herkes için güzel bir fikir olmayabilir. Fikir bazılarına göre doğru, bazılarına göre yanlış, bazılarına göre yaratıcı, bazılarına göre sıkıcı olabilir.

Belki de fikirlerinizden biraz sapmak iyi olacaktır. Belki de başka bir çalışanınızla ortak bir yol bulmak en doğru harekettir. Ya da belki de tamamen onun yolundan gitmek gerekmektedir.

Doğruyu yanlışı görebilmek, bir liderin en önemli özelliklerinden biridir. Bunu yapamıyorsanız, istifa edip gitmek en iyisi olabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir