1. Anasayfa
  2. Kişisel Gelişim

Zeki İnsanların Sık Sık Kullandığı 10 İfade

Zeki İnsanların Sık Sık Kullandığı 10 İfade
0

Bir yanılgı da, çok bilginin çok zeki olduğu düşüncesidir. Oysa cansız bir makine bile milyonlarca bilgiyi hafızasında tutabilir, ancak zeka çok daha farklı bir boyuttur.

Zeki insanlar akıllı ve aktif bireylerdir. Öğrenmeye ve bilgiye açıktırlar. Kendilerine ve çevrelerindeki insanlara saygı duyarlar. Onlar başarıya giden yolun hareket gerektirdiğini ve lafla peynir gemisinin yürümediğini bilirler. Bu nedenle aşağıdaki on cümleyi sık sık dile getirirler:

1- Kimse yapmak istemiyorsa, ben yaparım.
Zeki insan, kendini göstermenin en kısa yolunun başkalarının yapmayacağı işleri yapmaktan geçtiğini bilir; çünkü insanlar bu yolların zor olduğunu düşünür. Zeki insanlar ise bu yolları yeni bilgi kaynakları olarak görürler.

2- O kadar da kötü değildi!
Her kayıp, yeni şeyler öğrenmek ve zorlukları aşmanın bir fırsatıdır. Problemler kaçınılmazdır; problemlerle ilgilenmek işinizi kolaylaştırır.

3- Az laf, çok iş.
Sürekli olarak başarıları hakkında konuşan insanlar, bu yolla kendilerini daha değerli kıldıklarını sanırlar. Bildiklerini yapmak için çok övünmeden harekete geçmek, zeki insanların tercihidir.

4- Başkalarının fikirleriyle canımı sıkmam.
Bu sizin hayatınız, bu yolu siz seçtiniz. Yakınlarınızı dinleyebilirsiniz, ancak bu her dediklerini yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Daha da önemlisi, yabancı kişilerin sizin hakkınızda söz söyleme hakkı yoktur.

5- Sana hepsini göstereceğim!
Bazen sinirlenmek, bir şeyleri yapma konusunda pimi çeken şey olabilir. Biraz çocuksu görünebilir, ancak işe yarar.

6- Yarattığım şey mükemmel olmayabilir ama benim için yeterli.
Mükemmeliyetçilik takıntısı, yaratma ve eylem alma sürecini engeller. Bu nedenle, bu tarz şeylere kulağınızı tıkamalısınız. Elinizden gelenin en iyisini yapmaya devam edin.

7- Bir dahaki sefere daha iyisini yaparım.
Bir şeyi iyi yaptığınızı düşünüyorsanız, durmayın. Her gün daha iyi olmak için çalışın.

8- Birine içten teşekkür etme konusunda hiçbir çekince yaşamam.
Başkalarıyla mutluluğunu paylaşan insanlar daha mutlu yaşarlar. Burada sıradan bir “teşekkür ederim” demekten bahsetmiyoruz, daha içten olmak gerekiyor.

9- Ne kadar çok denersem, o kadar iyi olurum.
Bazen kendimizi bazı noktalarda yetersiz hissedebiliriz, ancak bu durum her zaman yeterlilik veya yetenekle ilgili değildir. Başarı, çok çalışma ile elde edilebilir.

10- Bugün hepsini bitiremesem de, en azından başlamış olurum.
Ertelenen planların değeri yoktur. Bu nedenle bugün ilk adımı atmak, yarın yeni adımları kolaylaştıracaktır.

Zeki insanlar, bilgiye açık, aktif, ve akıllı bireylerdir. Onlar başkalarının yapmadığı işlere gönüllü olarak atılırlar, kayıplardan öğrenirler ve problemlerle yüzleşirler. İfade ettikleri on cümle, onların tutumlarını ve düşünce tarzlarını yansıtır. Az konuşup, çok iş yaparlar ve başkalarının fikirlerine saygı duyarlar, ancak kendi yollarını seçerler. Kendi becerilerini geliştirmeye odaklanırlar ve hatalarını bir fırsat olarak görürler. Başkalarına içten teşekkür ederler ve sürekli olarak kendilerini geliştirmek için çaba gösterirler. Zeki insanlar, sadece bilgiye sahip olmakla değil, aynı zamanda bu bilgileri eyleme dönüştürmekle de ilgilenirler.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir