1. Anasayfa
  2. Ekosistem

İnsanları İki Basit Soruyla Motive Etmenin Yolları

İnsanları İki Basit Soruyla Motive Etmenin Yolları
0

Kendinizi motive etmek için yapacağınız spora gitmek, sağlıklı beslenmek veya erken uyanmak gibi şeyler var ancak bunlar çoğu zaman bize zor geliyor. Bazen kendinizi daha iyi hissetmenizin yolu başkasını daha iyi hissetmesini sağlamaktan da geçiyor.

Uzmanlara göre başkasını motive ederek ikna edebilirsiniz. Motivasyonel görüşme olarak adlandırılan bu yöntemle iki basit soruya dayanmaktadır. Bu yöntem genellikle tedavi amaçlı kullanılıyor.

Birinci soru: “1 ile 10 arasında puan verecek şekilde, (1 puanın anlamı pek hoşlanılmayan, 10 puanın anlamı hemen yapılmaya hazır demek olacak şekilde), ev ödevi yapmak, odayı temizlemek veya bir iş aramak vs… gibi şeyleri yapmaya ne kadar önem veriyorsunuz?

İnsanlar, genellikle yaptıklarına 3 puan gibi düşük bir puan veriyor. Ebeveynlerin, patronların veya rehberlerin kişilerin böyle düşük puan verdiği durumlarda sinirlenmek yerine çözüm için bu soruları takip etmeliler.

İkinci soru: Üç vermiş olabilir ama neden daha düşük bir puan seçilmediği sorulmalıdır. Bu kişinin örneğin neden 2 puan vermediğini görmesini sağlamanın anahtar sorusudur. Eğer başka bir iş arıyorlarsa muhtemelen “eşimin aileyle ilgili bütün yükü taşımaya devam etmesini istemiyorum benim de bu konularda sorumluluklarım var ve yaşım 35 oldu artık başka bir iş bakmam gerekiyor” sözlerini söylerler.

Anahtar soru yardımıyla insanların yaptıkları şeylerin sebebini düzgün bir biçimde ifade ettiği görülür. Dikkat edildiği zaman insanların kendilerini yaptıkları şeylere iten sebeplerin arka plandaki sebeplere son derece güçlü bir şekilde bağlı olduğu görülür. Birkaç özel sorulan soru gücü sayesinde bu sonuçlara varıldığı görülür.

Eğer biri puanlamaya “1” puan verseydi ne yapardık?

Bu durumda: “Puanı 2 yapmak için ne yapmak gerekir?” sorusunu sorabilirsiniz. Ancak bu soruyu sormanız durumunda kendiniz ile kişi arasına bir set örmüş olursunuz. Set örmek yerine var olan işiyle sahip olduğu şeylerle ilgili cümleler kurun (Nasıl bir CV hazırlanacağı hakkında hiçbir fikrim yok?). Bu durumda karşınızdakinin size bu tür sorunlarınıza yardımcı olmaya başladığını görürsünüz. Böylelikle 2 veya 3 puanı almış olursunuz. Eğer bir puan alıyorsanız motivasyonumuzla sizin aranızda bir engel var demektir.

Yani yapmanız gereken şey ” puan vermiş kişilere düşüp puan verdikleri işi size yardım ediyormuş havası yaratarak yaptırmak ve belki de sevdirmek.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir