1. Anasayfa
  2. Rehber

Etkinliklerde diyalog başlatmanıza yardımcı olacak 10 cümle

Etkinliklerde diyalog başlatmanıza yardımcı olacak 10 cümle
0

En yoğun konferans ve etkinliklerin yaşandığı aydayız. Bugün Kristal Elma ile devam eden konferans süreci, 25 Eylül’de gerçekleşecek Türkiye’nin en etkili internet konferansı Webrazzi Summit ile tamamlandı.

Her katılımcının farklı nedenlerle hazır bulunduğu bu ortamlarda yeni insanlarla tanışmak ve birbirini uzun zamandır tanıyan gruplara katılmak ilk bakışta zor görünebilir. Bu durumda diğer katılımcılara da fayda sağlayabileceğinizi düşünerek diyalog kurmak için adımlar atabilirsiniz. İşte bu konuda size yardımcı olacak ve diyalog kurmanızı sağlayacak ilk cümle örnekleri…

1. Paltolarımızı ve kişisel eşyalarımızı koyabileceğimiz bir yer biliyor musun?

Bu soru, her kuruluştaki birçok kişinin aklını geçiyor. Ancak çoğu zaman kimse bu cümlenin aslında bir diyalog başlatmanıza yardımcı olabileceğini düşünmez.

2. Sakıncası yoksa konuşmanıza katılabilir miyim?

Fikriniz olan bir şeyi tartışan bir grup gördüğünüzde, bu basit ifade onlara katılmak için kullanışlı olabilir. Unutmayın, oradaki birçok insanın amacı sizin gibi profesyonellerle fikir alışverişinde bulunmaktır.

3. Wi-Fi’ye nasıl bağlanacağınızı biliyor musunuz?

İnternet bağlantısı ile ilgili sorunu birlikte çözmek, takip edecek diyaloğun ilk adımı olabilir.

4. Yemekler harika görünüyor, değil mi?

Bu tür organizasyonlarda genellikle molalar (mola seansları) arasında diyaloglar kurulduğu düşünüldüğünde, bunun gibi bir cümle yemek odasında atıştırırken iş konuşmak için faydalı olabilir.

5. Şirketiniz diğer tarafta mı?

Bu tür bir cümle, İstanbul’da, farklı bir şehirde düzenlenen bir konferansta düzenlenen organizasyonlar için kullanılır. İstanbullu musun? İzmirli misin? Bunun gibi sorular diyaloğa ilk adımı atmak için kullanılabilir. Unutulmamalıdır ki Türkiye’de sadece iş dünyasında değil günlük hayatta da pek çok sohbet “nerelisin?” Bir soruyla başlıyor.

6. Yiyecek ve içecek alabileceğimiz bir yer var mı?

Bir iş diyaloğu olsa bile, yakınlık kurmanın ilk adımı genel ihtiyaçlar olabilir.

7. Konuşmacı X’i dinledin mi?

Aynı organizasyonda olduğunuz için konferanstaki konuşmacılardan birine başvurarak diyalog başlatmak mantıklı olabilir. Bu diyalog farklı yönlere bile gidebilir ve bir işbirliğinin temelini oluşturabilir.

8. Konferansta şirketinizden konuşmacı var mı?

Çok sayıda katılımcıyı düşünürseniz, bu sorunun cevabı büyük olasılıkla “hayır” olacaktır. Bu nedenle ikinci adımı oluşturacak cümleyi düşündükten sonra diyaloğa devam edilebilir.

9. Geçen yılki zirveye katıldın mı?

Bu soru, Webrazzi Summit 2013’te de yer alan katılımcılarla geçmiş yıl hakkındaki görüşlerinizi paylaşmanızda size çok yardımcı olabilir.

10. “Merhaba, benim adım [Adınız]. Seninki nedir?”

Tüm bu soruların dışında sıcak bir “Merhaba” ile başlayan ve kendinizi tanıttığınız cümle ile devam eden bir sohbet, bu tür organizasyonlardaki katılımcılarla diyalog kurmak için faydalı olabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir