1. Anasayfa
  2. Rehber

Facebook İnsan Kaynaklarına Göre Başarılı Yöneticilerin Yaptığı 7 Etkili İş Stratejisi

Facebook İnsan Kaynaklarına Göre Başarılı Yöneticilerin Yaptığı 7 Etkili İş Stratejisi
0

Facebook VP (başkan yardımcısı)’si Lori Goler, şirketlerinde yönetici seçimini anlatırken önemli olan kendilerinin bir yönetici seçmesinin değil kimin yönetici olmak istediği olduğunu belirtiyor.

Facebook’un temeli, güçlü bir organizasyon esasına göre tasarlanmıştır. Buna göre ekip liderleri personelini yeteneğine göre yapabileceği en iyi işlerde görevlendirmekle yükümlüdür. Facebook 12000 çalışanı üzerinde yaptığı araştırmaya göre yöneticilerinin yapmakla görevli oldukları iş yüklerine göre ne derecede başarılı olduklarını bunu neye borçlu olduklarını tespit etmeye çalıştı.

İşte Facebook’a göre en başarılı bulunan yöneticilerin sahip olduğu özellikler:

Çalışanlarıyla ilgilenirler

Yöneticilerin çoğu çalışanların her şeyin özünde insan olduğunu unutmaktadır. Onlara sadece iş gücü olarak bakmaktadırlar. Çalışanlarda hasta olur, bir yakınını kaybeder, çocuk sahibi olurlar vs. Dolayısıyla kendilerine ait bir hayat ve duyguları vardır.

Bu gibi durumlarda bir yöneticinin yapması gereken, çalışana sadece bir iş gücü gözüyle baktığını değil, bir insan olarak değer verdiğini göstermesi gerekmektedir. Bir hastalık durumunda geçmiş olsun, vefat durumunda başsağlığı, çocuk sahibi olması durumunda hayır dileği alan çalışan önemsendiğini düşünür. Bu davranış çalışanın yöneticisine saygı ve sevgi duyguları ile işi daha iyi yapmasını sağlar.

Çalışanlarının gelişimlerine olanak sağlarlar

Facebook insan kaynakları ekibinin çalışanlar üzerinde yaptığı araştırmaya göre en başarılı bulunan yöneticiler çalışanlarına yeni görevler vererek farklı bir şeyler öğrenmelerini ve gelişimlerini destekleyenlerdir.

Mümkün oranda başarı ve beklenti içerisinde olurlar

Her yıl iki defa yapılan resmi değerlendirmede çalışanlar olumlu ya da olumsuz sonuçlar karşısında şaşırmalıdır. Bunu sağlamanın yolu da yöneticilerin hedeflerini açık bir şekilde belirtmesi ve hedefler doğrultusunda uygun personelini atayarak bu işlerinin her aşamasında onlara destek olarak, gelişimlerinde ve hedeflerinde başarıyı yakalamalarına bağlıdır. Yöneticinin çalışanından ne beklediğini açık bir şekilde ifade edebilmelidir. Ve çalışanın zorlandığı anlarda onlara rehber olabilmelidir.

Sık sık eyleme geçirilebilir geri bildirimler yapmalılar

Geri bildirim, işletmenin ihtiyaç duyduğu veya ihtiyaç duyacağı bilgi, davranış, tutum ve bakış açılarının bireysel olarak yöneticilere kazandırılabilmesi amacıyla gerekli programların düzenlenmesi, uygulanması ve sonuçlarının değerlenerek izlenmesini içerir. Geri bildirim bir bütün olarak organizasyonun performansını geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Yöneticiler, bir takım güven ve şeffaflık derecesine ulaştığı zaman ekiplerine hızla uyum sağlayarak daha etkili ve verimli olabilirler.

Yardımcı olurlar

Çalışana yapmakla görevli olduğu işlerde zorlandığı zaman iyi bir yöneticinin yapması gereken bir köşeye geçip, işin bitmesini beklemek değil, işin bir an önce bitmesi için çalışana yardım etmektir. Yöneticinin, bu işin sadece kendi personeli sorumluluğunda değil o ekipteki herkesin sorumluluğunda olduğunun farkında olması ve elde edecekleri her bir başarısızlıkta ve başarıda da ekipteki herkesin ortak olduğu düşüncesinde olması gerekir.

Ekiplerini başarıya odaklarlar

Çalışanların yaptıkları işlerde kendilerini daha hissetmelerini ve motivasyonlarının yüksek olması tamamen yöneticilerinin de benzer bir enerjiye sahip olmasına dayanır. Bu şekilde çalışanlar yaptıkları işlerde çok daha başarılı olurlar.

Başarılı çalışmaları takdir ederler

Facebook’un çalışanlar üzerinde yaptığı araştırmaya göre zorlu işlerde başarılı olan personeller yöneticilerinden takdir beklerler. Ve bu aldıkları takdirler hem kendilerinde hem de diğer çalışanlarda işlerinde daha çok başarılı olmaya itiyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir