1. Anasayfa
  2. Rehber

Üretken insanların 7 basit alışkanlığı

Üretken insanların 7 basit alışkanlığı
0

21 yaşında ilk iş deneyimim olduğunda geç saatlere kadar çalışırdım ve bunun benim kariyerime pozitif yönde yansımaları olduğunu düşünürdüm.

Tabiki de yanılıyordum.

Kısa süreliğine verimli olmuştu sonrasında yorulmaya başladım. Gece geç saatlere kadar odaklanamıyordum. Hatalar yapmaya başlamıştım. Kimsenin bu çabamı görmediğini ve umurlarında olmadığını farkettim.

Tükenmişlik sendromu yaşıyordum.

Sonrasında ne mi yaptım?

Sonuçları en üst seviyeye taşımak için işi optimize ettim. Şimdi üretkenliği, verimliliği en iyi duruma taşımak için sizlerle 7 yöntemden bahsedeceğim.

İşte size 7 yöntemi sıralıyorum

Mark Zuckerberg gibi giyinin

Zuckerberg’in sürekli gri tişörtler giydiğini biliyorsunuz. Kendisi bu durumu şöyle açıklıyor: “Hayatımı daha basit kılmak için bazı şeyleri netleştirmem gerek. Her sabah uyandığımda 1 milyarı aşkın kişiye hizmet vermenin ağırlığını taşıyorum. Bu sebeple enerjimi ve zamanımı elbise seçmeye ayırmak bana vicdana azabı çektirecek.

Hayatımı daha basit kılması ve kararsızlık yaşamamam için aynı tarz ve renkten elbiseleri tercih ediyorum.

Buradan çıkarılması gereken ders: her gün karar vermek zorunda olacağınız ve hayatınızı zorlaştıracak şeylerden uzak durmak için bu tarz kararlar alın. Steve Jobs’ın da, Einstein’in da bunu yaptığını hatırlatmakta fayda var.

5 metre kuralını uygulayın

Bir proje üzerinde çalıştığınızı farzedin. Telefonunuzu sürekli kontrol etmek için işe ara verdiğinizi ve sürekli sosyal mecralara daldığınızı düşünün. Bunu 1 saatte birden fazla yaptığınız anda verimlilik düşer ve işin içinden bir türlü çıkamazsınız. Eğer telefon işinizi kritik derecede etkiliyorsa ulaşamayacağınız bir mesafeye koyun ve sadece gerçekten ihtiyaç duyduğunuzda alıp kullanın. Böylece 5 dakikada bir telefona elinizi atmaktan kurtulmuş olacaksınız.

En önemli 3 iş sıralamasını uygulayın

En üst seviyede odaklanma ve verimlilik için güne başlarken en önemli 3 işinizi belirleyin ve acımasızca bu işlerin üstüne gidin. Bunları önceliğiniz haline getirin.

Toplu şekilde yapılabilen işleri tek seferde halledin

Acil olmayan işleri sonradan toplu bir şekilde halletmeyi öğrenin. Günde kaç defa maillerinizi kontrol ettiğinizi siz bile bilmiyorsunuzdur. Eğer mail, sizin işinizde çok önemli bir yer edinmiyorsa 10 dakikada 1 kontrol etmek yerine 3 saatte bir kontrol edin. Böylece maillere bakmakla zaman geçirmeyecek ve işinizin bölünmesine engel olmuş olacaksınız.

İstekli olduğunuz işler üzerinde çalışın

Hayat kısa, gerçekten sevmediğiniz işler yapmak mı istiyorsunuz? İstekle, zevkle çalıştığınız zaman daha iyi bir enerjiye sahip olursunuz ve daha iyi odaklanırsınız. En azından bir amaç uğruna savaşmış olursunuz. Oyunu değiştirme ihtimaliniz artar. İşteki mutluluğun etkisini küçük görmeyin. Neyi seviyorsanız onu yapın.

Sürekli test edin

Fikir, fikirdir. Üzerinde çok fazla düşünüp mükemmelini yakalamaya çalışmayın. Fikrinizin üzerinde çalışın ve akşam çalışıp çalışmadığını, işe yarayıp yaramadığını test edin. Veriler iyi veya kötü fikir olduğunu size söyleyecektir.

İlham verici, parlak ve pozitif insanların çevrenizde olmasını sağlayın

İlham veren, parlak zekaya sahip, pozitif insanlar sizi daha iyi bir seviyeye getirir. Mükemmellik bulaşıcıdır. Sizi yeni yerlere sürükler. Daha akıllı çalışmayı öğretir ve mükemmel olmanız için sizi motive eder.

Bu sebeple daha fazla beklemenin bir anlamı yok. İşin en zor kısmı başlamakta. Daha ne bekliyorsunuz? Hemen başlayın!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir