1. Anasayfa
  2. Yaşam

Girişimcilerin Mutlaka Okuması Gereken 7 Kitaptan Öne Çıkan Bilgiler

Girişimcilerin Mutlaka Okuması Gereken 7 Kitaptan Öne Çıkan Bilgiler
0

Girişimci olmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Bütün zorluklara rağmen kendi arzularını kovalamak zorundadır girişimciler. Bu zorlukları aşmak bazen uzun zaman gerektirirken bazen de bir çok zorluğu aşmayı gerektirir. Her girişimcinin aşması gereken hatalar, zorluklar ve uzmanların bu zorlukları aşmaları için önerdiği bazı kitaplar bulunuyor.

İngilizce olmasından dolayı tüm girişimciler değerlendiremeyecek ama ilgilenenler vakit ayırıp bu kitaplara göz atmalılar:

En uygun müşterim kim?

Sadece bir hizmetiniz veya ürününüz var diye herkes bunları kullanmak zorunda değildir. Bu ürününün veya hizmetin kimlerin işine yarayacağını ortaya çıkarmanız gerekmekte ve onlara nasıl fayda sağlayacağını belirtmek zorundasınız.

Önerilen okuma: Bob Bloom-Inside Advantage

Müşterilerinizi nasıl ikna edeceksiniz?

Ürününüz fantastik derecede olsa bile doğru mesajı doğru yoldan vermek zorundasınız mesajınızın yerine ulaşabilmesi için. Müşterinizle empati kurabilmeli ve onlara sizin koyduğunuz fiyata aldırabilmeniz için gerekli olanı yapmalısınız.

Önerilen okuma:  ROAR! Get heard in the Sales and Marketing Jungle

Nasıl kazanç sağlarım?

Bu işlere yeni başlayıp “ortaya çıkaracağım ürünü Zuckerberg’e satacağım” fikrinde olma mantığını unut gitsin. Her girişim bir ürün ortaya koyarken ilk etapta, yatırım almadan önce kazanç sağlamayı düşünmeli.  Ekonomik olarak rahat olmalısınız ki ürününüzü kayda değer bir konsepte sokabilesiniz.

Önerilen okuma: The Great Game of Business by Jack Stack and Bo Burlingham

Nasıl iyileştirmelere gidebilir ve yetenekli kişileri elimde tutarım?

Bu sektör mükemmeli tek başınıza yakalayabileceğiniz bir sektör değildir. Bundan dolayı şirketinizi büyütmek ve geliştirmek için yetenekli takım arkadaşlarına ihtiyaç duyacaksınız. Kötü bir işe alım sizi aylarca geriye götürebilir. Çalışma arkadaşlarınızı önceliğinize koyun ve bir sistem oturtun.

Önerilen okuma: Top Grading by Brad and Geoff Smart

Nasıl mükemmel bir lider olurum?

Bir canavar yaratmış olabilirsiniz ama bunu mükemmel bir şekle sokmanız gerekmektedir. Bunun için alçakgönüllü olmanın yanında liderlik özelliklerini de taşımalısınız. Yeteneklerle doğduğunuzu varsayarak işin ciddiyetini kaybetmemelisiniz. Geminizin başında durmalı ve kaptanlık yapmalısınız. Ödevlerinizi yerine getirin ve antremansız kalmayın.

Önerilen okuma: The 5 Temptations of a CEO by Patrick Lencioni

Rakiplerimden nasıl farklılaşabilirim?

Eşsiz olduğunuzu düşünebilirisniz ama bir de rakiplerinize bakmalısınız. Acaba sizin müşteri kitlenizi sizden alma şansları var mı? Pazarın lideri olmak için, rakplerin çabalarına rağmen kitlenizi elinizde tutabiliyor musunuz?

Önerilen okuma: Seth Godin’s Purple Cow

Nasıl büyüme sağlarım?

Şirkette model oturttuktan sonra büyüme sağlanır. Büyüme sağlanmaya başlandıktan sonra ise gereklilikleri belirleyip bunları yerine getirmek gerekir. Yüzde yüz büyüme ancak güçlü bir iletişim yöntemi ve mükemmel bir işbrliği ile sağlanır.

Önerilen okuma: Scaling Up by Verne Harnish

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir